Gdańskie Miniatury: Kolory Gdańska. Pomarańczowy – późno dostrzeżony

📅 sobota 08.12.2018
bezpłatne
Gdańskie Miniatury: Kolory Gdańska. Pomarańczowy - późno dostrzeżony

Gra miejska, quiz z zagadkami i sobotni spacer w jednym – to Gdańskie Miniatury, które proponuje Instytut Kultury Miejskiej. Bohaterem najbliższego spotkania będzie kolor pomarańczowy, który zyskał popularność dzięki holenderskiej rodzinie królewskiej oraz artystom i architektom pochodzącym z tego kraju.

Start spaceru: 8 grudnia, godz. 13.00 przy ul. Długiej 41. Oprowadza przewodniczka – Ewa Czerwińska. Udział jest bezpłatny, nie obowiązują zapisy.

Na trasie spaceru znajduje się kamienica przy Długim Targu 16, na której widać tygrysy i lamparty czy kamienice przy ul. Grabary z wyjątkowymi zdobieniami. Poznamy również jedną z bardziej zasłużonych dla Gdańska rodzin przybyłych z Niderlandów – rodzinę van den Blocke.

– Byli mennonitami i ze względu na swoje wyznanie uciekli z Holandii. Bezpieczne schronienie znaleźli w Polsce, m.in. w okolicach Gdańska. Żuławy przypominały kraj, z którego pochodzili, chętnie więc tu zostawali i ciężko pracowali aby osuszyć, często zalewane ziemie. Wśród uciekinierów był Wilhelm van den Blocke, niezwykle zdolny rzeźbiarz. Efekt jego twórczości możemy podziwiać w wielu gdańskich kościołach. Najbardziej widocznym dziełem pozostaję jednak Brama Wyżynna ukończona w 1588 roku – opowiada Klaudiusz Grabowski, autor scenariuszy do gier Gdańskich Miniatur.

8 grudnia (sobota), godz. 13.00 | Gdańskie Miniatury | Kolory Gdańska – detale architektoniczne Głównego i Starego Miasta. Pomarańczowy – późno dostrzeżony | gra miejska i spacer dla rodzin i grup nieformalnych | spotkanie: ul. Długa 41 | informacje: miniatury@ikm.gda.pl

Czy i jak motywować dzieci

Gdańskie Miniatury to także działanie kierowane do szkół i grup zorganizowanych. Dzieci i młodzież, które prawidłowo odpowiedzą na zagadki z quizu mają szansę na koniec semestru wygrać kulturalne nagrody od partnerów Gdańskich Miniatur.

17 grudnia (poniedziałek), godz. 10.00, 11.30 i 13.00 | Gdańskie Miniatury | Kolory Gdańska – detale architektoniczne Głównego i Starego Miasta. Pomarańczowy – późno dostrzeżony | zbiórka: ul. Długa 41 | gra miejska i spacer dla szkół | zapisy do 14.12: miniatury@ikm.gda.pl.