Gdańsk miastem carillonów. Wodowanie sztuk – Letnie Koncerty Carillonowe

wieża Ratusza Głównego Miasta i Wieża kościoła św. Katarzyny mapa

czwartek 06.07.2017 do sobota 26.08.2017

koncerty carillionowe Gdańsk

Muzeum Historyczne Miasta Gdańska razem z Polskim Stowarzyszeniem Carillonowym oraz Gdańską Infrastrukturą Wodociągowo-Kanalizacyjną organizuje czwarty cykl letnich, bezpłatnych koncertów, których głównymi bohaterami są gdańskie dzwony wieżowe oraz mobilny carillon „Gdańsk”.

Utwory, od klasyki po muzykę z gier komputerowych, będą grane na żywo przez znanych artystów z całego świata w każdy piątek o 21:00 z wieży kościoła św. Katarzyny, gdzie mieści się Muzeum Nauki Gdańskiej.

 

Koncerty rozpoczną się 7 lipca, a zakończą 26 sierpnia. Pierwszemu z nich będzie towarzyszył carillon mobilny Gdańsk, który jest jedynym takim urządzeniem w Polsce. Na koniec każdego z piątkowych koncertów zostanie wykonana kompozycja na carillon kościoła św. Katarzyny, fontannę i elektronikę. Aranżacje kończące koncerty są owocem konkursu kompozytorskiego Gdańskiej Infrastruktury Wodociągowo-Kanalizacyjnej „Fontannie bije ten dzwon”. W lipcu wykonawcy będą grać utwór „Opowieści Fontanny Heweliusza” autorstwa Kamila Cieślika – laureata pierwszego miejsca, a w sierpniu „Nihil constant” – Katarzyny Kwiecień-Długosz, której kompozycja zajęła drugie miejsce.

 

Aranżacje od klasyki po muzykę z komputera. Z całego świata. Bezpłatnie.

– W tym roku program cyklu jest naprawdę imponujący – podczas inauguracji wykonana zostanie przy Fontannie Heweliusza „Muzyka na wodzie” J.F. Haendla w twórczych aranżacjach Kamila Cieślika na 4 trąbki, 4 waltornie, 4 kotły i carillon mobilny „Gdańsk”. Podczas koncertu 18 sierpnia wykonane zostaną utwory z gier komputerowych – zachęcamy do wzięcia udziału w konkursie na rozpoznanie jak największej liczby utworów – mówi Monika Kazimierczak dyrektor artystyczny koncertów z Polskiego Stowarzyszenia Carillonowego.

W koncertach solowych usłyszymy carillonistów: niewidomego wirtuoza z Belgii – Toma Van Peer (14 i 15 lipca), Holendra Arie Abbenesa (21 i 22 lipca), gdańszczankę Monikę Kaźmierczak w repertuarze na carillon i elektronikę (28 lipca), Holenderkę Rosemarie Seuntiëns (4 i 5 sierpnia), gdańszczan: Annę Kasprzycką (11 i 12 sierpnia) i Wojciecha Lauera (18 i 19 sierpnia). Podczas finału (25 sierpnia) Amerykanka Tiffany Ng zaprezentuje utwory na carillon i elektronikę, a wieża kościoła św. Katarzyny zostanie ozdobiona wizualizacjami gdańszczan Roberta Turło i Adama Przybysza.

Wstęp na koncerty jest bezpłatny.

 

Aby zrozumieć muzykę potrzeba ciszy, albo towarzystwa dźwięków natury.

 

Organizatorzy koncertów przygotowali dwa miejsca, z których wieczorami będzie można odsłuchać wykonywanych kompozycji. Radzą też, które najlepiej wybrać.

– Muzyki najlepiej słucha się w zacisznych miejscach. Dzięki życzliwości Przeora OO. karmelitów, udało się pozyskać dla słuchaczy piękny ogród przy kościele św. Katarzyny. Znajdzie się tam niewielki ekran, na którym będzie widać grających w wieży artystów. W tym roku proponujemy też drugie, mniej zaciszne, miejsce do słuchania – okolice Fontanny Heweliusza, gdzie zawiśnie specjalny ekran, na którym również będzie można obserwować grających muzyków. Jeśli słuchać muzyki to tylko przy dźwiękach wody – zachęca Kazimierczak.

Wszystkie koncerty współorganizowane są przez Polskie Stowarzyszenie Carillonowe i Muzeum Historyczne Miasta Gdańska, poprzez należące do niego Muzeum Nauki Gdańskiej, które mieści się w górnych kondygnacjach kościoła św. Katarzyny. Partnerem strategicznym jest Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna.

 

Muzyka gdańskich carillonów także z wieży Ratuszu Głównego Miasta.

 

Gdańsk jest jedynym miastem w Polsce, które posiada trzy czynne carillony koncertowe. Dwa gdańskie carillony znajdują się: w wieży kościoła św. Katarzyny (50 dzwonów) oraz w wieży Ratusza Głównego Miasta (37 dzwonów). Trzeci o nazwie „Gdańsk” jest carillonem mobilnym i składa się z 48 dzwonów. Koncerty carillonów można usłyszeć także w każdą sobotę, o godzinie 12:05. Muzeum Historyczne Miasta Gdańska organizuje je przez cały rok.

 

 

 

PROGRAM – WODOWANIE SZTUK

 

PIĄTKI (21.00, Wieża kościoła św. Katarzyny)

 

7.07 – Kamil Cieślik

Koncert inauguracyjny – „Muzyka na wodzie” Jerzego Fryderyka Haendla

Monika Kaźmierczak – carillon mobilny „Gdańsk”

 

14.07 – Tom Van Peer (Belgia)

W programie m.in. muzyka romantyczna we własnych aranżacjach

 

21.07 – Arie Abbenes (Niderlandy)

„Wieczna powtórka” – w programie utwory oparte o powtarzalne struktury.

 

 

28.07 – Monika Kaźmierczak (Gdańsk)

„Nowoczesne dzwony” – w programie m.in. polskie utwory z elektroniką.

.

 

W lipcu podczas każdego koncertu ok. 21.45 zagrany zostanie utwór K. Cieślika „Opowieści Fontanny Heweliusza” na carillon, elektronikę i Fontannę Heweliusza

 

 

4.08 – Rosemarie Seuntiëns (Niderlandy)

“Muzyka ze współczesną holenderską nutą”

 

11.08 – Anna Kasprzycka (Gdańsk)

“Muzyka obu Ameryk”

 

 

18.08 – Wojciech Lauer (Gdańsk)

„Muzyka z gier komputerowych”

 

25.08

Koncert finałowy – różni artyści

„Currents/Prądy” utwory na carillon, elektronikę i efekty wizualne na wieży św. Katarzyny

 

Tiffany Ng (USA)

Robert Turło, Adam Przybysz (Gdańsk) – wizualizacje

 

W sierpniu podczas każdego koncertu ok. 21.45 zagrany zostanie utwór K. Kwiecień-Długosz „Nihil constant” na carillon, elektronikę i Fontannę Heweliusza

 

 

PROGRAM SOBOTNICH KONCERTÓW Z WIEŻY RATUSZA GŁÓWNEGO MIASTA GDAŃSKA

 

SOBOTY (12.05, wieża Ratusza Głównego Miasta)

 

8.07 – Monika Kaźmierczak (Gdańsk)

Muzyka z Gdańska i okolic

 

15.07 – Tom Van Peer (Belgia)

Improwizacje na tematy filmowe, polskie oraz kompozycje własne

 

22 .07- Arie Abbenes (Niderlandy)

Dutch Market Recital – tradycyjny holenderski koncert w dzień targowy

 

29.07 – Ceremonia otwarcia Jarmarku Dominikańskiego

 

5.08 – Rosemarie Seuntiëns (Niderlandy)

Muzyka ze świata

 

12.08 – Anna Kasprzycka (Gdańsk)

Z lutni na carillon– transkrypcje utworów lutniowych

 

19.08 – Wojciech Lauer (Gdańsk)

Standardy jazzowe na carillonie

 

26 sierpnia – Tiffany Ng (USA)

Glass Umbrella – kompozytorki w centrum uwagi.

Zobacz miejsce wydarzenia
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie
muzeum historyczne miasta gdanska 2016 lato

Dom Uphagena - oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska

Godziny Otwarcia:
Wt: 10:00 - 15:00
Śr - Sob.: 10:00 - 16:00
Niedz.: 11:00 - 16:00

Dom Uphagena położony przy ulicy Długiej 12 w Gdańsku jest jedyną w Polsce i jedną z niewielu w Europie kamienic mieszczańskich z XVIII …

Więcej

Adres:

Gdańsk, ul. Długa 12


Kontakt:

+48583012371
dom.uphagena@mhmg.pl
http://www.mhmg.pl/index.php/oddzial/4/dom-uphagena