Futuronauci – wystawa w MIM

Muzeum Inżynierii Miejskiej, ul. Św. Wawrzyńca 15 mapa

wtorek 04.05.2021 do poniedziałek 31.05.2021

Futuronauci - wystawa w MIM

Zapraszamy na niezwykłą wystawę, podczas której można wejść do wnętrza statku kosmicznego, który przybył… z przyszłości. Odkrywanie jego elementów jest okazją do obserwacji zmian w różnych dziedzinach nauki i techniki oraz przewidywania, w jakich kierunkach się rozwiną. Edukacja łączy się z immersyjnym przeżyciem, „zanurzeniem zmysłów”, kiedy zwiedzający swobodnie wędrują pośród futurystycznej aranżacji.

Idea wystawy
W 2020 roku do Muzeum Inżynierii Miejskiej przybywa z przyszłości statek badawczy. Ulega jednak awarii, a jego załoga decyduje się ukryć uszkodzony pojazd w dawnej, nieużywanej już zajezdni tramwajowej na krakowskim Kazimierzu. By wrócić do swoich czasów, przybysze z przyszłości muszą odnaleźć części niezbędne do naprawy, wyruszają więc na ich poszukiwanie. Jednak statek zostaje przypadkowo odkryty i coraz więcej osób zaczyna badać jego wnętrze. Znajdują tam stanowiska obsługiwane przez różnych członków załogi statku. Badacze zgromadzili na nich wiedzę dotyczącą przeszłości, czasów nam współczesnych, a także przyszłości, z której przybyli.

Zwiedzający sami decydują, w jakiej kolejności poznają artefakty podróżników w czasie. Każdy z modułów statku zawiera informacje, eksponaty lub interaktywne gry przybliżające jedną z dziedzin wiedzy inżynieryjnej.

wystawa czynna od 4 maja do 31 grudnia 2021 r.

Strefy wystawy:


Centrum dowodzenia
Obszar wprowadzający, w którym odwiedzający zapoznają się z koncepcją statku z przyszłości oraz oglądają ślady poprzednich wizyt Futuronautów w historii naszej cywilizacji.

Informatyk – mózg statku
Stanowisko informatyka, czyli mózg statku, pokazuje rozwój komputerów i technologii informatycznych od czasów XIX-wiecznych maszyn analitycznych po futurologiczne zespolenie możliwości ludzi i superkomputerów. Szuflady kryjące się we wnętrzu potężnej szafy kojarzą się z wysuwanymi modułami pamięci komputera. Po drugiej stronie „mózgu” można prześledzić imponujący rozwój mocy obliczeniowej komputerów w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat.

Inżynier łączności
Na stanowisku inżyniera łączności znajduje się instalacja pokazująca jak przesyłane jest światło, które wykorzystywane jest w najnowszych technologiach. Dzięki interaktywnemu quizowi poznać można też kluczowe momenty, które zdecydowały o tym, jak dziś przesyłane są informacje.

Inżynier środowiska
Stanowisko inżyniera środowiska ma uświadomić złożoność współzależności w przyrodzie. Wyjaśnić, dlaczego pewne działania i decyzje człowieka – takie, jak np. wyeliminowanie jednego gatunku z łańcucha pokarmowego – mogą mieć potencjalnie destrukcyjny wpływ na świat. Zadaniem tego eksponatu jest również pokazanie przewagi uprawy roślin nad hodowlą zwierząt w kształtowaniu zrównoważonego środowiska przy ograniczonych zasobach. Stanowisko ma formę konsoli sterującej zamkniętym ekosystemem statku.

Biolog/lekarz
Stanowisko poświęcone jest zmianom w wiedzy medycznej i biologicznej. Poprzez
połączenie wiedzy anatomicznej z technikami obrazowania ciała pokazuje, jak rozwija się wiedza o funkcjonowaniu człowieka i jakie daje możliwości w leczeniu chorób oraz zwiększaniu potencjału ludzkiego organizmu.
Kapitan
Odwrócone pomieszczenie pozwala poczuć się jak w stanie nieważkości.
W kajucie kapitana można zrobić sobie oryginalne zdjęcia w stanie nieważkości.

Ślepy zaułek
Stanowisko prezentujące porażki techniki oraz nauki dowodzi, że postęp to ciągłe
poszukiwania, podczas których często zdarzają się ślepe zaułki, a czasem poważne wpadki.
Błędy to nieunikniony element odkryć i nie powinny nikogo zniechęcać. Na błędach, z których wyciągnięto wnioski, zbudowana jest bowiem cywilizacja.

Inżynier mechanik
Celem jest przybliżenie zagadnienia dalekich lotów kosmicznych. Wymagają one
zastosowania odpowiedniego do pokonywanej odległości napędu i rozwiązania problemu masy i grawitacji. Tutaj sprawdzisz jak najszybciej dotrzeć do Proximy Centauri.

Statek
Finałem zwiedzania będzie przejście przez pokład statku odsłonięty przez badaczy.
Zwiedzający usłyszą wiadomość, jaką Kapitan Futuronautów zostawił dla nich i otrzymają wskazówki, jak dołączyć do wielkiej rodziny odkrywców.

Wystawa jest skierowana przede wszystkim do widzów w wieku 7–16 lat oraz rodzin – dorosłych opiekunów i rodziców.

https://www.mim.krakow.pl/aktualnosci/futuronauci

Zobacz miejsce wydarzenia
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie