Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Manufakturze

rynek Manufaktury
📅 sobota 28.01.2023 do niedziela 29.01.2023
Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Manufakturze
Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Manufakturze to wieloletnia tradycja. Od 5 lat Manufaktura to największy sztab w mieście, a uśmiechnięci wolontariusze z wielkim zaangażowaniem zbierają datki na rzecz Fundacji. Tegoroczny, 31. Finał poświęcony jest walce z sepsą, która jest śmiertelnie niebezpieczna zarówno dla małych, jak i dorosłych pacjentów. Jedną z głównych atrakcji dla odwiedzających będzie charytatywny koncert jedynej w swoim rodzaju – Maryli Rodowicz.

28-29.01, galeria handlowa i rynek Manufaktury
Sepsa to zespół objawów wywołanych przez niekontrolowaną, gwałtowną reakcję organizmu na zakażenie. W przebiegu sepsy w ciągu nawet kilku godzin może dojść do niewydolności wielu narządów, wstrząsu i śmierci. Środki zebrane podczas tegorocznego finału zostaną przeznaczone na zakup specjalistycznych urządzeń do analizy i wczesnego wykrywania zakażenia.

W ostatni weekend stycznia (28-29.01) Manufaktura będzie tętnić energią łódzkich serc. W sobotę i niedzielę, zarówno budynek galerii handlowej, jak i rynek Manufaktury będzie pełen atrakcji dla całych rodzin. W pasażach galerii handlowej pojawią się imponujące maszyny łódzkich klubów motocyklowych Brotherhood, Born To Ride, Berserkers, Dark Squadron, Korsarze, Blue Rangers i Boruty. Motocykliści to od wielu lat jedni z najbardziej zaangażowanych wolontariuszy WOŚP, dzięki którym będzie można oglądać m.in. klasyczne harleye, choppery, motocykle turystyczne i ścigacze. W wejściu głównym galerii tradycyjnie pojawi się Złote Serce SKN Inwestor, którego budowę wspierać będą złote monety groszówki darczyńców. BioGen zaprasza na wystawę złotych serduszek i spotkanie z wyjątkowym gościem, kierowcą rajdowym Krzysztofem Hołowczycem. Nie zabraknie też atrakcji dla najmłodszych – na dzieciaki czekać będą iluzjoniści, cyrkowcy, akrobaci, animatorzy malujący twarze, a specjalne pokazy tańca dadzą młodzi tancerze z Egurrola Dance Studio. Na drukarce 3D będzie można wydrukować sobie serduszka i inne gadżety. Z kolei w małej rotundzie studenci z IFMSA zapraszają do Szpitala Pluszowego Misia, gdzie przekażą najważniejsze instrukcje dotyczące udzielania pierwszej pomocy i opatrywania ran. Studenci przeprowadzą też podstawowe badania: pomiaru ciśnienia i glikemii przygodnej, testy w kierunku HCV, pomiary składu ciała, przekażą porady dietetyczne, a także opowiedzą o profilaktyce depresji i higienie snu. W galerii spotkać będzie można też studentów Politechniki Łódzkiej i Iron Warriors Team i ich wyjątkowe pojazdy dwukołowe, a także cosplayerów w kostiumach z popularnych filmów.

W niedzielę pojawi się mnóstwo outdoorowych atrakcji na rynku Manufaktury. Miłośnicy militariów mogą skierować swoje kroki do wystaw sprzętu wojskowego, gdzie znajdą motocykle z okresu II wojny światowej, zabytkowe samochody retro, samochody off-road, a nawet halftrucka! Wsparcie Orkiestrze jak co roku okaże Polski Związek Łowiecki – jego sokolnicy zaprezentują majestatyczne ptaki drapieżne, a także opowiedzą o ich specyficznej tresurze. Pojawią się też przedstawiciele Klubu Byłych Żołnierzy Wojsk Powietrzno-Desantowych „Czerwone Berety” – wrzućcie datek do puszki i posłuchajcie wspaniałych wojskowych opowieści!

OTOZ Animals Łódźi jego czworonożni podopieczny wywołają uśmiech na niejednej twarzy, a wyrzut adrenaliny zapewnią podnośniki koszowe Rival i symulatory VR – odważycie się zrobić zdjęcie finału z wysokości? Na rynku zaparkuje krwiobus Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa – aby oddać krew, wystarczy się zarejestrować i zgłosić do mobilnego centrum poboru. Zaraz obok miejsce zagrzeje kolorowy figlobus Fundacji Happy Kids – jego wnętrze zaskoczy maluchy figlorajem ze zjeżdżalnią i torem przeszkód! Przed pojazdem znajdzie się też namiot z atrakcjami dla dzieci – malowaniem twarzy, balonami i wieloma innymi. W tegorocznym finale nie może zabraknąć także służb mundurowych – na rynku Manufaktury pojawi się aż pięć jednostek Straży Pożarnej wraz z wozami i specjalistycznym sprzętem. Przedstawiciele Straży Miejskiej zaproszą dzieciaki do edukacyjnych zabaw. Wyjątkowy pokaz da też lubiana przez łodzian Orkiestra Pipes&Drums z Częstochowy, której szkockie dudy za każdym razem robią piorunujące wrażenie!

Na muzycznej scenie finałowej na rynku Manufaktury zagrają lokalne zespoły i nie tylko. Na scenie usłyszycie m.in. Nation of Wild, Klangor, Naked Root, Age Connect i Lidię Kopanię, Let See Thin, Sebastiana Wojtczaka czy Black Radio. Tegoroczna muzyczna gwiazda wieczoru rozgrzeje wszystkie łódzkie serca – na scenie Manufaktury zagra jedyna w swoim rodzaju, Maryla Rodowicz! Usłyszycie jej największe przeboje, w tym np. „Małgośkę”, „Niech żyje bal”, „Kolorowe jarmarki” czy „Ale to już było”.

O godzinie 20 tradycyjnie światełko do nieba – w nietuzinkowej formie!