Fisher Price
rysuj
Zielona Sowa
Zielona Sowa

Podczas tego przedsięwzięcia przestrzeń galerii  zamieni się  w mini studio animacji oraz plan zdjęciowy, na którym będzie można bawić się filmem, wcielając w rolę  aktora, reżysera, operatora, animatora czy producenta konkretnej sceny filmowej. Do współtworzenia filmowej przestrzeni zaprosiliśmy reżyser Izabelę Plucińską, Krzysztofa Kuźnickiego ze Stowarzyszenia Kamera oraz plastyczkę Katarzynę Mierzejewską.
W ramach Filmowego Placu Zabaw odbędą się również warsztaty oraz pokazy filmów. Dzieci i dorośli będą mogli spotkać się z Krzysztofem Kuźnickim, Pawłem Kulą, Izabelą Plucińską, Marią Stafyniak i Fundacją Generator z Warszawy.

FILMOWY PLAC ZABAW 13.02-10.05.2016 *
* otwarty w każdą niedzielę, poniedziałek i wtorek w godz. 11:00-16:00 (od 21.02)

film

WARSZTATY OTWIERAJĄCE: 13-14.02.2016 godz. 12:00
WERNISAŻ: 21.02.2016 (niedziela), godz. 12:00
, TWORZĘ SIĘ

OPIS FILMOWEJ PRZESTRZENI
Tym razem galeria TWORZĘ SIĘ przybiera otwartą formę warsztatową i zaprasza na specjalnie przygotowany plan zdjęciowy. Przez trzy miesiące będzie można bawić się filmem, wcielając w rolę  aktora, reżysera czy operatora konkretnej sceny filmowej. W filmowej przestrzeni nie zabraknie również animacji. Będzie można wypróbować techniki poklatkowej wykorzystując plastelinowe makiety i ulepione przez siebie lalki.
Tworzone sceny będą rejestrowane przy pomocy kamery (film aktorski) oraz aparatu (film animowany), a następnie odtwarzane na ścianach galerii. Na placu nie zabraknie  garderoby wypełnionej strojami i rekwizytami pozwalającymi tworzyć i wymyślać najrozmaitsze historie. Przestrzeń dedykowana jest dzieciom  i młodzieży w wieku od 5 do 14 lat. Przez cały czas trwania filmowego placu w galerii obecny będzie animator, który wprowadzi uczestników w tematykę przestrzeni i zaprosi do wspólnej zabawy obrazem.

UWAGA!
Wprowadzanie i objaśnianie przez animatora zasad korzystania z planu zdjęciowego odbywa się o pełnych godzinach. Przy większej ilości osób (powyżej 6) obowiązuje rezerwacja terminu.

SCENA POŚCIGU/PRZEJAŻDŻKI PO MIEŚCIE
Dzięki uprzejmości Szczecińskiego Roweru Miejskiego Bike_S przybyli goście będą mogli nagrać i wyreżyserować scenę pościgu lub przejażdżki ulicami Szczecina. U nas każda prędkość jest dozwolona. Ciekawe kto okaże się mistrzem rowerowej kierownicy?

WIRTUALNE STUDIO FILMOWE
Dzięki wykorzystaniu miksera wizyjnego dzieci będą mogły własnoręcznie wykonać filmową przestrzeń, a następnie przenieść się do niej. Będą mogły wspinać się po górach, zwisać z mostu, latać w powietrzu oraz w przestrzeni kosmicznej, a nawet grać w piłkę pod wodą. Uczestników zabawy ograniczyć może jedynie ich własna wyobraźnia.

LAS
Po raz drugi w galerii TWORZĘ SIĘ wyrośnie las. W tym małym zielonym zakątku odwiedzających może spotkać wiele niezwykłych przygód. Będzie tu można spokojnie spacerować i zbierać grzyby ale też spotkać wilka, myśliwego, a nawet UFO. Tutaj może wydarzyć się wszystko, co przyjdzie do głowy młodym filmowcom.

KINO/PUZZLE FILMOWE
W kinie będzie można zobaczyć nagrane przez siebie sekwencje filmowe oraz filmy prezentowane w ramach pokazów. Ale uwaga, w kinie będzie można zrobić coś jeszcze! Przy pomocy puzzli filmowych każdy uczestnik będzie mógł zmontować krótki film. Jeśli jesteście ciekawi serdecznie zapraszamy.
ZOOTROP
Zootrop to obrotowa zabawka do oglądania krótkich filmów wykonana przez Pawła Kulę. Każdy obraz filmu umieszczony jest wewnątrz walca naprzeciwko jednej ze szczelin. Kiedy obracamy zootropem, poprzez szczeliny możemy oglądać krótką animację odtwarzaną w pętli. Zasada działania tej zabawki optycznej znana była od czasów starożytnych, ale dopiero w XIX wieku stała się bardzo popularna. Więcej o tym urządzeniu będzie można dowiedzieć sie podczas warsztatów prowadzonych przez artystę.

PRACOWNIA ANIMACJI
W tej małej pracowni animacji będzie można nagrać scenę pościgu rowerowego czy scenkę z lasu na specjalnie przygotowanych makietach ulepionych z plasteliny. Dzieci będą miały okazję porównać film animowany z filmem aktorskim i zobaczyć obie sceny w dużym pomniejszeniu. Młodzi twórcy nagrają swoje filmy w technice poklatkowej wykorzystując umieszczony na statywie aparat i ulepione przez siebie lalki.

Koncept/pomysły: Izabela Plucińska, Krzysztof Kuźnicki, Paulina Ratajczak
Wykonanie makiet i lalek oraz elementów scenografii: Katarzyna Mierzejewska, Krzysztof Kuźnicki, Marek Mierzejewski

PROGRAM

FILMOWY PLAC ZABAW 21.02-10.05.2016*
* otwarty w każdą niedzielę, poniedziałek i wtorek w godz. 11:00-16:00

13-14.02.2015 godz. 12:00-15:00, TWORZE SIĘ
Dwudniowe warsztaty filmowe w przestrzeni Filmowego Placu Zabaw
Wiek uczestników: 9-13 lat
Prowadzenie: Krzysztof Kuźnicki

21.02.2016 (niedziela), godz. 12:00, TWORZĘ SIĘ
Wernisaż Filmowego Placu Zabaw (otwarcie planu zdjęciowego oraz pracowni animacji)

19.03.2016 godz. 13.00, TWORZE SIĘ
Pokaz filmu „Tęcza” w reż. Nagesh Kukunoor (Indie), Wiek: od 8 lat
Prowadzenie: Lucyna Zembowicz, Karolina Giedrys-Majkut (Fundacja Generator)
19.03.2016 godz. 15.00-16.30, TWORZĘ SIĘ
Warsztaty dla dzieci w wieku 8-10 lat (warsztaty dla zapisanych uczestników pokazu filmu Tęcza)

09.04.2016 godz. 13.00-14.30, TWORZĘ SIĘ
Pokaz filmu „Kauwboy. Chłopiec i kawka” w reż. Boudewijn Koole (Holandia), Wiek: od 11 lat + dorośli
Prowadzenie: Lucyna Zembowicz, Karolina Giedrys-Majkut (Fundacja Generator)
09.04.2016 godz. 13.00-14.30, TWORZĘ SIĘ
Warsztaty dla młodzieży ( wiek 11-13 lat) i dorosłych (warsztaty dla zapisanych uczestników pokazu filmu „Kauwboy. Chłopiec i kawka”)
Prowadzenie: Maria Stafyniak (Rezerwat Idei)

16.04.2016, godz. 12.00-14.00, TWORZĘ SIĘ
Warsztaty „Klatka po klatce…”
Wiek uczestników:6-13 lat
Prowadzenie: Paweł Kula (Rezerwat Idei)

17.04.2016, godz. 18.00, KINO ZAMEK
Pokaz filmów Izabeli Plucińskiej oraz szczecińska premiera jej najnowszego filmu „Sexy Laundry”
(pokaz dla dorosłych)

ZAPISY: tworzesie@gmail.com, w tytule wiadomości prosimy podać nazwę warsztatu lub pokazu. Liczba miejsc jest ograniczona. Wstęp wolny!


OPIS POKAZÓW I WARSZTATÓW

 

  • Dwudniowe warsztaty filmowe w przestrzeni Filmowego Placu Zabaw

13-14.02.2015 godz. 12:00-15:00, TWORZĘ SIĘ

Uczestnicy warsztatów jako pierwsi będą mogli wypróbować przygotowany plan zdjęciowy i nagrać własne sekwencje filmowe pod okiem szczecińskiego filmowca i pasjonata Krzysztofa Kuźnickiego. Na początku zajęć dzieci i młodzież poznają teoretyczne aspekty tworzenia filmów, wybrane techniki i tricki filmowe oraz ciekawostki ze świata obrazów. Następnie nauczą się pracować z kamerą, dźwiękiem, oświetleniem i sami nagrają krótkie filmiki. Powstałe obrazy zaprezentowane zostaną podczas wernisażu Filmowego Placu Zabaw, 21 lutego o godz. 12.00. Krótkie sekwencje filmowe posłużą jako poglądowe i instruktażowe video dla osób odwiedzających filmową przestrzeń. Celem warsztatów jest pogłębienie wyobraźni i rozbudzenie filmowej pasji.
Wiek uczestników: 9-13 lat

Prowadzenie: Krzysztof Kuźnicki – twórca filmów dokumentalnych i klipów muzycznych, założyciel Stowarzyszenia Kamera, realizator projektów filmowych skierowanych do seniorów i młodzieży, współtwórca Filmowego Placu Zabaw

 

  • Mój przyjaciel film – pokazy filmów i warsztaty edukacyjne– projekt fundacji Generator łączący pokazy filmów o wysokich walorach artystycznych z  warsztatami rozwojowymi dla dzieci.

Opiera się na pomyśle wykorzystania filmu w edukacji i wychowaniu oraz na założeniu, że film jako niesformalizowane narzędzie idealnie sprawdza się w pracy z tak delikatną materią, jaką są emocje i potrzeby widzów. Dodatkowym atutem filmu w kontekście pracy z dziećmi jest jego atrakcyjny charakter; oglądanie filmu i późniejsze warsztaty mają formę zabawy, co uwzględnia możliwości percepcyjne młodych osób. Zajęcia prowadzone są przez profesjonalistów, także psychologów, którzy wspierają dzieci w rozwijaniu empatii, kreatywności, pewności siebie i rozumienia świata.
„Mój przyjaciel film” gościł juz w kilkunastu miastach w Polsce. Czas by zawitał również do Szczecina!
Proponujemy pokazy filmowe dla dwóch grup wiekowych: od 8 i 11 lat, po których odbędą sie warsztaty edukacyjne. Zaproponowane w ich trakcie ćwiczenia i pytania, służyć będą łączeniu świata filmu ze światem widzów. Bohaterowie filmów i ich perypetie staną się dla dzieci i młodzieży okazją do refleksji nad światem i relacjami między ludźmi. Na projekcje i warsztaty dla młodzieży zaproszeni zostaną również opiekunowie, by podzielili się emocjami i refleksjami wywołanymi przez film oraz pogłębili edukacyjnie to doświadczenie.
2.1 Pokaz filmu Tęcza w reż. Nagesh Kukunoor (Indie), Wiek: od 8 lat
19.03.2016 godz. 13.00, TWORZĘ SIĘ
Prowadzenie: Lucyna Zembowicz, Karolina Giedrys-Majkut (Fundacja Generator)
Warsztaty dla zapisanych uczestników pokazu (wiek 8-10 lat)
19.03.2016 godz. 15.00-16.30

Tęcza, reż. Nagesh Kukunoor (Indie), czas: 106 min.

„Zatrać się w marzeniach. Jeśli zamkniesz oczy marzycielsko… w środku nocy zobaczysz najpiękniejszą, najbardziej magiczna tęczę.”

„Tęcza” to piękna filmowa opowieść, osadzona w malowniczej scenerii Radżastanu (północno-zachodnie Indie). 10-letnia Pari mieszka z 8-letnim bratem Chotu oraz wujkiem i ciotką w maleńkiej wiosce na wydmach. Chotu jest niewidomy, ale za to bystry i wesoły. Pari jest jego oczami i najlepszą przyjaciółką. Obiecała mu, że zanim chłopiec skończy 9 lat, odzyska wzrok. Podczas wyprawy do pobliskiej wioski Pari zauważa plakat z aktorem Shah Rukhim Khanem, który zachęca ludzi do zapisywania swoich oczu na liście organów do oddania. Pari jest przekonana, że Shah Rukh może pomóc jej bratu odzyskać wzrok, więc codziennie pisze do niego list, ale nie dostaje odpowiedzi, a zbliżają się dziewiąte urodziny Chotu. Pewnego dnia dowiaduje się, że Shah Rukh kręci film w miejscu, oddalonym o 300 km od jej wioski, i postanawia spotkać się z nim osobiście.
Festiwale i nagrody: Berlinale Generation 2015 (Grand Prix Międzynarodowego Jury, Wyróżnienie Dziecięcego Jury), TIFF KIDS 2015, Główna Nagroda Dziecięcego Jury 3.Festiwalu Filmowego dla Dzieci i Młodzieży Kino w Trampkach

Tematy do dyskusji: relacje między rodzeństwem, solidarność i miłość, odwaga, walka o siebie, pozytywne nastawienie, zaufanie, magia

2.2 Pokaz filmu Kauwboy. Chłopiec i kawka w reż. Boudewijn Koole (Holandia), Wiek: od 11 lat + dorośli
09.04.2016 godz. 13.00-14.30
Prowadzenie: Lucyna Zembowicz, Karolina Giedrys-Majkut (Fundacja Generator)
Warsztaty dla młodzieży ( wiek 11-13 lat) i dorosłych (warsztaty dla zapisanych uczestników pokazu)
09.04.2016 godz. 13.00-14.30
Prowadzenie: Maria Stafyniak (Rezerwat Idei)

Kauwboy. Chłopiec i kawka reż Boudewijn Koole (Holandia), Czas: 78 min.

„Przyjaciele kryją się w różnych kształtach. Opowieść o Jojo i jego Kawce.”
Młoda kawka wypada z gniazda… Trafia prosto w ręce Jojo. Chłopiec natychmiast odnajduje się w roli taty małego ptaszka. Kawka nie mogła trafić lepiej! 10 – letni Jojo większość czasu spędza sam, dlatego z radością i oddaniem całą swoją energię poświęca na kurację swego małego przyjaciela. Gdy ojciec odnajduje kawkę w domu, każe Jojo zanieść ją z powrotem do lasu. Uważa, że chłopiec krzywdzi zwierzaka oswajając go. Z decyzją ojca nie ma dyskusji, ale Jojo też już nie jest małym chłopcem – ma poczucie odpowiedzialności, swoje uczucia i swoje zdanie. Czy ojciec weźmie to pod uwagę i zmieni stosunek do syna?
Festiwale i nagrody: Europejska Nagroda Filmowa w kategorii Europejskie Odkrycie Filmowe Roku oraz Nagroda Młodzieżowej Publiczności 2012, Grand Prix Deutsches Kinderhilfswerk dla Najlepszego Filmu Fabularnego oraz Kryształowy Niedźwiedź Generation KPLUS dla Filmu Fabularnego na MFF w Berlinie 2012, Specjalne Wyróżnienie dla Najlepszej Aktorki na MFF Młodego Widza Ale kino! 2012, Specjalne Wyróżnienie UNICEF na MFFN w Buenos Aires 2012.

Tematy do dyskusji: konflikt z rodzicem, rodzina i przyjaciele, tożsamość (ja i świat), sport i autoekspresja, przyjaźń i miłość, choroba i strata.
3. Warsztaty „Klatka po klatce…”
16.04.2016, godz. 12.00-14.00

Animacja to „budzenie do życia”, a narysowane w jaskiniach dwadzieścia tysięcy lat temu sekwencje ruchu zwierząt to przeczucie spektakli filmowych. Bezwładność ludzkiego oka powoduje, że widzimy serię następujących po sobie obrazów jako ruchomy film. Historie urządzeń, które wykorzystywały to ograniczenie są niezwykle ciekawe – od dwuobrazkowych thaumatropów, przez bardziej złożone stroboskopowe koła (fenakistiskop) i walce (zootrop), dające efekt krótkich, sekundowych animacji, aż do rozwiązań, które pozwalały zobaczyć kilkunastosekundowe sekwencje (flipbook, kinora). Chwilę później pojawiają się wynalazki Edisona i braci Lumière oraz cała przygoda z kinem, która trwa do dziś.
Urzekająca jest konstrukcyjna prostota tych zabawek – komplikacje dotyczą głównie sposobów opowiedzenia historii. Tu nie ma miejsca na dialogi czy na zmianę ujęcia – cała opowieść musi się zamknąć w jednym ruchu, przeskalowaniu, zmianie kształtu czy barwy. To nie komiks czy fotostory – świat w zootropie pulsuje w pętli, która w błyskawicznej syntezie pozwala zawrzeć wymowne metafory.
Podczas spotkania dzieci zapoznają się ze zjawiskiem iluzji ruchu rysując animacje na taśmach do zootropu i flipbookach oraz tworząc proste thaumatropy. Doświadczymy też fenomenu przestrzennych animacji używając obrotowej tarczy i stroboskopu. Warsztatom towarzyszy krótka opowieść o prehistorii kina oraz pokaz działania klasycznego projektora filmowego.

Prowadzenie: Paweł Kula (Rezerwat Idei)
Wiek uczestników:6-13 lat

 

  • Pokaz filmów Izabeli Plucińskiej oraz szczecińska premiera jej najnowszego filmu „Sexy Laundry”

(pokaz dla dorosłych, po pokazie odbędzie się krótkie spotkanie z reżyserką)
17.04.2016, godz. 18.00, KINO ZAMEK

Sexy Laundry, reż. Izabela Plucińska, animacja plastelinowa (Niemcy, Kanad, Polska)
Trzynastominutowa animacji wyprodukowana m.in. w Szczecinie do której zdjęcia wykonane zostały w Akademii Sztuki oraz w pomieszczeniach, w których obecnie znajduje się galeria TWORZĘ SIĘ.
W animowanej komedii Izabela Plucińska zaprasza nas do oglądania zabawnego i wzruszającego spotkania pary pięćdziesięciolatków, rozgrywającego się za zamkniętymi drzwiami pokoju hotelowego.
Jak przezwyciężyć monotonię, aby ponownie połączyć się z ukochaną osobą? Jak zachować atrakcyjność, kiedy drugą połówkę znamy na wylot? Odpowiedź jest prosta – nie przestawaj podziwiać partnera za zwyczajne rzeczy, które robi każdego dnia.
Festiwale i nagrody: New York City Short Film Festival, USA (Nagroda w kategorii Najlepsza Animacja), Krok International Animated Film Festival, Rosja  (Nagroda Publiczności), International Animated Film Festival Annecy, Francja, Festiwal Filmowy „Etiuda & Anima” w Krakowie, Mostra Curta Cinema / International Short Film Festival, Rio de Janeiro, Brazylia, Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych Flickerfest, Australia
ZAPISY: tworzesie@gmail.com, w tytule wiadomości prosimy podać nazwę warsztatu lub pokazu. Liczba miejsc jest ograniczona. Wstęp wolny!

Filmowy Plac Zabaw odbywa się w ramach projektu „Eksperymentalne Place Zabaw w Szczecinie”. Koncepcja opiera się na wykreowaniu i udostępnieniu mieszkańcom Szczecina oraz regionu kilkunastu przestrzeni artystycznych, nawiązujących do różnych dziedzin sztuki. Ich przygotowaniem zajmują się zaproszeni do projektu artyści, młodzi mieszkańcy miasta i regionu oraz lokalni animatorzy.
Projekt dofinansowany jest ze środków Miasta Szczecin oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Las Sztuki oraz 13 muz.

Patroni TWORZĘ SIĘ: Kurier Szczeciński, miastodzieci.pl, Qlturka.pl, Szczecin Główny, Szczecin Blog, Rozwiń Skrzydła, elewatorkultury.org, Szczecin dla dzieci, wszczecinie.pl

Miejsce: TWORZĘ SIĘ, pl. Żołnierza Polskiego 2 (budynek 13 muz), Szczecin
Szczegóły: www.tworzesie.pl, FB

301 ocen
4.96
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent