Festyn rodzinny – wodny festyn, okręty, nurkowanie, eksperymenty czyli VII urodziny CLZ w Białymstoku

Centrum im. Ludwika Zamenhofa ul. Warszawska 19, Białystok mapa

niedziela 17.07.2016

wolny

VII urodziny CLZ

Już 7 rok działalności za nami! Po raz kolejny zapraszamy też na festyn rodzinny, który upamiętnia fakt, iż w lipcu 2009 r. w wyniku 94. Światowego Kongresu Esperanto powstało w Białymstoku Centrum im. Ludwika Zamenhofa. Tym razem motywem przewodnim naszej letniej imprezy będzie… woda!

Nie będzie to jednak przelewanie z prostego w próżne, ale żeglowanie po morzu atrakcji, jakie dla Was przygotowaliśmy. Pierwszy port na naszej urodzinowej trasie to wystawa czasowa „Bez wody ani rusz!”. Prezentowane są tutaj modele redukcyjne i sportowe, okręty z XV wieku i współczesne ślizgi, łącznie 34 jednostki pływające, które w takim zestawieniu pokazywane są po raz pierwszy. Wszystkie pochodzą ze zbiorów podlaskich kolekcjonerów. A ich samych możecie poznać dzięki nagraniom z Mediateki CLZ. Zapraszamy do wysłuchania opowieści świadków historii, których nagraliśmy w ramach specjalnej ścieżki tematycznej „Ludzie wody”. To wywiady z nurkami, żeglarzami, marynarzami, a także modelarzami z naszego regionu.

Z okazji urodzin wystawa zostanie rozbudowana – na dziedzińcu i tarasie CLZ pojawią się nurkowie i będzie można przekonać się, jak się zakłada strój do nurkowania, zacumuje u nas najprawdziwsza żaglówka, za sterami której będziecie mogli stanąć. A to jeszcze nie wszystko!

Nasz ekspedycja ma bowiem charakter przede wszystkim badawczy! Zapraszamy Was do wzięcia udziału w serii fantastycznych eksperymentów, w których woda odgrywa główną rolę. Będziecie mogli wykonać nurka Kartezjusza, poznać ciecz, która jednocześnie jest ciałem stałym, przekonać się, że ciecze nie zawsze się ze sobą mieszają, wywołać sztorm w butelce i zrobić ogromne bańki mydlane. A przy okazji poznać prawa fizyki.

Na koniec zaś plażowanie. Na otwartej przez cały lipiec plaży znajdziecie schronienie przed upałem, ochłodę w oczku wodnym i okazję do radosnego plażowania z wykorzystaniem najróżniejszych zabawek.

VII urodziny CLZ
/wodny festyn, okręty, nurkowanie, eksperymenty
17.07.2016 (niedziela), w godz. 10.00-16.00
wstęp wolny
więcej na www.centrumzamenhofa.pl
Zapraszamy!

Zobacz miejsce wydarzenia
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie

Adres:

ul. Warszawska 19
15-062 Białystok


Kontakt:

85 67 67 367
http://www.centrumzamenhofa.pl

Zobacz także