Festiwal Wielokulturowy – Nowi Krakowianie

Willa Decjusza
📅 czwartek 26.11.2020 do czwartek 03.12.2020
Festiwal Wielokulturowy – Nowi Krakowianie
Festiwal Wielokulturowy to inicjatywa, która łączy ludzi różnych narodowości, kultur i religii, mieszkających w Krakowie.

Od 26 listopada do 3 grudnia 2020 Stowarzyszenia Willi Decjusza w partnerstwie z Instytutem Kultury Willa Decjusza oraz szeregiem krakowskich instytucji i Konsulatów zagranicznych oraz przy wsparciu finansowym Miasta i Otwartego Krakowa zaprasza na Festiwal Wielokulturowy – Nowi Krakowianie.

Wzajemne poznawanie się w atmosferze tolerancji i kooperacji, poza koncepcją granic i pomimo dystansu społecznego to główny cel tegorocznego Festiwalu. Kraków jako miejsce od lat otwarte na przybyszów z innych krajów, na nowe kultury i tradycje jest najczęściej wybieranym przez obcokrajowców miastem do studiowania, a także pracy i życia. Celem Festiwalu jest wzmacnianie pozytywnego wizerunku obcokrajowców, którzy mieszkają w Krakowie, a także integracja cudzoziemców z polskojęzycznymi mieszkańcami Krakowa.

Festiwal Wielokulturowy – Nowi Krakowianie odbędzie się w tym roku w formie hybrydowej. „Spotkamy się jeszcze nie raz” – to hasło, które przyświeca programowi tegorocznej edycji Festiwalu. Warsztaty malarskie online, warsztaty haftu i wycinanek ukraińskich, wystawy, ścieżki spacerów wielokulturowych, stworzenie „Biblioteki Wielokulturowej” czy zabawa-wyzwanie „tongue twisters” (łamańce językowe) oraz wsparcie dla krakowskich restauracji prowadzonych przez obcokrajowców będą okazją do spotkań i rozmów – do poznawania się i uczenia o swoich kulturach i tradycjach.

Jedną z festiwalowych akcji jest „Wielokulturowa Biblioteka” – inicjatywa Instytutu Kultury Willa Decjusza, który jest partnerem Festiwalu Wielokulturowego – Nowi Krakowianie. IKWD zaprosił do współpracy zagraniczne Konsulaty, które mają siedzibę w Krakowie, Instytuty Kultury oraz Fundację Wisławy Szymborskiej do przekazania książek w językach narodowych mniejszości mieszkających w Krakowie oraz  publikacje autorstwa pisarzy obcojęzycznych tłumaczone na język polski. Książki zostaną podarowane Bibliotece Kraków, gdzie będą z nich mogli korzystać Nowi Krakowianie oraz Polacy, którzy uczą się języków obcych. Te powieści, reportaże, albumy i tomy poezji będą doskonałym sposobem na integrację polsko- i obcojęzycznych mieszkańców Krakowa. Z kolei  osobom niepolskojęzycznym dadzą możliwość bieżącego kontaktu z literaturą tworzoną w ich języku oraz w języku polskim. Przekazane książki trafią do Filii 21 Biblioteki Kraków – wypożyczalni obcojęzycznej na ul. Królewskiej 59, gdzie będą do dyspozycji wszystkich zainteresowanych literaturą.

Z kolei do akcji „Wszystkie smaki kultury” zostali zaproszeni do współpracy krakowscy restauratorzy pochodzący spoza Polski. W miejscach, które biorą udział w akcji, organizator Festiwalu zamówi posiłki przeznaczone dla sympatyków Festiwalu. Każdy, kto zarejestruje się przez formularz festiwalowy będzie mógł się poczęstować kupionymi przez Willę Decjusza potrawami. W trakcie trwania Festiwalu każdego dnia przedstawiana będzie kuchnia innego kraju bądź regionu. W ten sposób organizatorzy chcą wesprzeć  lokalny biznes Nowych Krakowian i pokazać, w jaki sposób ich obecność w mieście wzbogaca kulturę kulinarną miasta, poszerza horyzonty, opowiada o tradycji, kulturze, ale także historii danego kraju czy regionu.

W programie Festiwalu znajdą się także warsztaty mistrzowskie i tutoriale, prezentujące sztukę ukraińską, którą przygotował Fundusz Rozwoju i Wsparcia Młodej Sztuki Ukraińskiej Sławy Frołowej.

W ramach Festiwalu krakowski przewodnik Wojciech Zabielski zaprojektuje także autorskie trasy spacerowe, stworzone na podstawie rekomendacji, żyjących w mieście obcokrajowców. W ten sposób powstanie wielokulturowa mapa „Krakowska ścieżka – historia”.

O tych i innych akcjach oraz wydarzeniach towarzyszących Festiwalowi można przeczytać na stronie organizatora oraz na profilu Facebook Festiwalu Wielokulturowego – Nowi Krakowianie.

Organizator festiwalu: Stowarzyszenie Willa Decjusza

Wydarzenie jest dofinansowane ze środków Gminy Miejskiej Kraków z programu Otwarty Kraków

Partnerzy:

Konsulat Generalny Niemiec w Krakowie

Konsulat Generalny Austrii w Krakowie

Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie

Konsulat Generalny Stanów Zjednoczonych Ameryki w Krakowie

Konsulat Generalny Węgier w Krakowie

Konsulat Honorowy Republiki Bułgarii w Krakowie

Konsulat Honorowy Włoch w Krakowie

Konsulat Republiki Chorwacji w Krakowie

Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie

Konsulat Królestwa Norwegii w Krakowie

Pełnomocnik Rządu Regionalnego Kurdystanu w Polsce

Instytut Kultury Willa Decjusza, Biblioteka Kraków, Fundacja Wisławy Szymborskiej, Instytut Cervantesa w Krakowie, FestivALT, Instytut Europeistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, Centre for European Studies Jagiellonian Univesity, Centrum Pomocy Prawnej im. Haliny Nieć, Fundacja 2act,Wojciech Zabielski – przewodnik po Krakowie, Towarzystwo Polsko-Rumuńskie w Krakowie, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, Koło Naukowe Kulturoznawstwa UJ, CES UJ, Fundusz Rozwoju i Wsparcia Młodej Sztuki Ukraińskiej Sławy Frołowej, Accent School of Polish, Niepubliczne, Przedszkole ABC, Przedszkole nr 43 w Krakowie, Samorządowe Przedszkole nr 140.

ul. 28 lipca 17a,

villa@villa.org.pl