Festiwal Sztuk Różnych w Aleksandrowie – Europejskie Dni Dziedzictwa 2016

📅 sobota 17.09.2016 do niedziela 18.09.2016
bezpłatne
edd 2016 festiwal Aleksandrów Łódzki
W dniach 17-18 września 2016 r. w Parku Miejskim w Aleksandrowie Łódzkim odbędzie się Festiwal Sztuk Różnych.

Festiwal jest ofertą nie tylko muzyczną, gdzie na scenie występują najmłodsi wykonawcy — dzieci z aleksandrowskich przedszkoli, szkół podstawowych czy też kół muzyczno-wokalnych z aleksandrowskiego Młodzieżowego Domu Kultury, ale też prezentacją artystów profesjonalnych, wywodzących się stąd lub nadal mieszkających w Aleksandrowie (jak choćby zespół Funny Fingers, Bartek Grzanek).

Choć muzyka (bardzo różnych gatunków) jest silnym, to jednak nie najważniejszym akcentem Festiwalu. W programie znajdują się również przedstawienia teatrów ulicznych, lalkarskich, mimów — z repertuarem dla dzieci i dorosłych jako uzupełnienie oferty lokalnej.

Festiwal umożliwi odwiedzającym zapoznanie się z lokalnym rękodziełem i sztuką — rzeźbą, malarstwem, ręcznie robioną biżuterią, dzierganymi na szydełku lub drutach małymi dziełami sztuki itp. Wielką popularnością cieszą siędegustacje lokalnych wyrobów — wspaniałych miodów z pasieki we wsi Słowak, wędlin czy chleba, przygotowywanych przez Koła Gospodyń Wiejskich albo wspaniałych domowych ciast w kawiarence „Pod chmurką” otwieranej tylko ten jeden raz w roku.

Ofertę uzupełniają pokazy „rzeczy praktycznych”: samoobrony, tresury psów, ratownictwa medycznego, garncarstwa, robienia własnoręcznie słodyczy, kulinarne.

Ponadto, to spotkanie mieszkańców w otwartej przestrzeni parku miejskiego pozwala budować lokalną dumę z tego, co mamy, z ludzi, którzy tu mieszkają i są fascynujący, mają osiągnięcia, inspirują innych.

Festiwal Sztuk Różnych skierowany jest do wszystkich grup wiekowych — z założenia każdy znajdzie tu coś dla siebie. Szeroka oferta jest atrakcyjna dla mieszkańców — coraz lepiej i głębiej poznających swoich sąsiadów — oraz dla osób odwiedzających Festiwal z najbliższych okolic gminy czy dalszych zakątków regionu.

Ostatnim elementem Festiwalu Sztuk Różnych jest zawsze wieczorny bezpłatny dla uczestników Festiwalu koncert muzyczny — gościliśmy ostatnio zespół Raz, Dwa, Trzy, Stanisława Soykę czy zespół Plateau z Projektem Grechuta oraz Hannę Banaszak. W tym roku gwiazdą będzie Anna Maria Jopek.

Festiwalowi towarzyszyć będzie II Światowy Zjazd Aleksandrowian. To doskonała okazja, by spotkać się z tymi Aleksandrowianami, którzy mieszkają obecnie za granicą, a są ze swym miastem związani – rodzinnie, sentymentalnie czy w inny sposób.

Dodatkowe informacje:

Urząd Miejski w Aleksandrowie Łódzkim