Festiwal Maskarada, Rzeszów

Teatr Maska w Rzeszowie mapa

środa 11.05.2016 do sobota 14.05.2016

Festiwal Maskarada w Rzeszowie

Rzeszowski teatr lalek świętuje w tym roku 60-lecie swojego istnienia. Dla jednych pod szyldem „Kacperek”, dla innych jako „Maska” nieodmiennie zabiera widzów w podróż do świata teatralnej magii i wzruszeń.

60 lat scenicznej działalności to rocznica, którą z pewnością warto uczcić. Aby zrobić to wspólnie z tymi, bez których żaden teatr nie istnieje, Maska przygotowała dla swoich widzów wielkie teatralne święto – Maskaradę. Na festiwal teatrów ożywionej formy, który od 2010 r. wrasta w kulturalny pejzaż naszego miasta, zapraszamy od 11 do 14 maja. Warto zarezerwować sobie czas na prawdziwą teatralną ucztę, bo w programie tegorocznej Maskarady wydarzenie goni wydarzenie. Zaproszone do udziału w festiwalu spektakle to najlepsze przedstawienia ostatnich dwóch sezonów – takie, o których dopiero zaczyna być głośno, bo swoją premierę miały ledwie parę miesięcy temu i takie, które mają już na swoim koncie wiele nagród zdobytych na prestiżowych festiwalach. Spektakle grane będą na obu scenach teatru Maska, w plenerze oraz w klubie Life House przy ul Rejtana, który w tym roku debiutuje na festiwalowo-teatralnej mapie Rzeszowa. Mamy nadzieję, że będzie to debiut udany, ponieważ do prezentacji w Life House wybrano naprawdę wyjątkowe przedstawienia – mistrzowski animacyjnie „Palko” w wykonaniu Białostockiego Teatru Lalek, spektakl muzyczny rzeszowskiego Stowarzyszenia SztukPuk Sztuka „Jak to niegrzecznym bywa źle” oraz nowatorskie, urzekające plastyką odczytanie „Wesela” w wykonaniu Teatru im. Andersena w Lublina, to pozycje obowiązkowe każdego teatromana.

Spektakl Dobrze że jesteś

Interesująco będzie już od pierwszego dnia festiwalu, który w całości należy do jubilata, czyli Teatru Maska. O 15.30 na małej scenie rozpocznie się „Czasoodkrywanie” – debiut Maski w teatrze inicjacyjnym i debiut reżyserski Ewy Mrówczyńskiej. Należy dodać, że jest to debiut wyjątkowo udany. „Czasoodkrywanie” urzeka swoją prostotą, poetyckim klimatem i siłą przekazu nie tylko dzieci, ale również przyprowadzających je do teatru dorosłych. Opowieść o czasie i jego tajemnicach to propozycja, która skłania do kreatywnego spędzania czasu z własnym dzieckiem. O 17.00 zacznie się kolejne wydarzenie w festiwalowym programie – premiera spektaklu „Akademia pana Kleksa” w reż. Jerzego Jana Połońskiego, dyrektora artystycznego Maski. Większość dorosłych pamięta i z sentymentem wspomina film z lat 80-tych, przenoszący małych widzów w niezwykły, kolorowy świat baśni. Piosenki z filmowej wersji stały się hitami, które potrafi zaśpiewać większość z nas. Twórcy zrealizowanego w atrakcyjnej spektaklu muzycznego chcą, by przedstawienie powtórzyło sukces filmu, pozwalając dzieciom na odkrycie magicznego świata baśni, a dorosłym na odrobinę wspomnień. Autorem choreografii do przedstawienia jest Jarosław Staniek – twórca pierwszego polskiego show tanecznego „Opentaniec”, a także głośnych projektów „12 ławek” i  „Metropolish”, autor choreografii do blisko 200 spektakli teatralnych w Polsce i Europie, w tym między innymi do najsłynniejszych musicali z kanonu światowego. Po premierze rozpocznie się Gala Jubileuszowa.

Kolejne dni festiwalowe to znakomite spektakle zaproszonych gości. Wśród propozycji dla widzów dorosłych znalazły się „Dziady po Białoszewskim” w reż. Anny Retoruk z Teatru „Kubuś” z Kielc. Spektakl, który swoją premierę miał pod koniec 2015 r., zdążył już obrosnąć legendą. Równie interesująco zapowiada się „Ony” Teatru Czytelni Dramatu z Lublina – przedstawienie, które otrzymało główną nagrodę 21. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej ex aequo z „Nie-boską komedią. Wszystko powiem Bogu” duetu Strzępka-Demirski. Nie warto także przegapić „Wesela” w wykonaniu Teatru im. Andersena, które zaprezentowane zostanie w nieteatralnej przestrzeni.

Palko Maskarada

Wśród propozycji dla dzieci znajdziemy „Księgę dżungli” w reż. Ewy Piotrowskiej. Spektakl w wykonaniu Teatru Lalek Banialuka to intrygujące i mądre widowisko. Twórcom udało się w atrakcyjny sposób zinterpretować i uwspółcześnić opowieści zawarte w „Księdze Dżungli” Kiplinga. W gąszcz dżungli wciągnie widzów interesująca scenografia i odwołująca się do etnicznych rytmów muzyka. Na współczesnym tekście opiera się także „Dobrze, że jesteś” Teatru Lalki i Aktora z Wałbrzycha. Spektakl w reżyserii Joanny Gerigk jest kwintesencją teatru przedmiotu. Snujący opowieść handlarze wyczarowują kolejnych bohaterów przedstawienia ze zwykłych rzeczy, znajdujących się wokół nich. W ten sposób powstają owieczki z białych puchatych sweterków, las ze szczotek i pies z szarej torby, wyciągniętego swetra i skarpet. Co jednak ważniejsze, powstaje piękna historia o przyjaźni wystawianej na próby i o mądrości ukrytej w dojrzałym wieku. Nie można także przegapić obsypanej deszczem nagród prezentacji Teatru Animacji. „A niech to gęś kopnie!” na scenie rzeszowskiego teatru w sobotę 14 maja o godz. 10.00

Propozycje festiwalowe uzupełnią liczne wydarzenia towarzyszące. Warto zajrzeć na stronę Maski i kilka majowych dni spędzić z teatrem!

 

MASKARADA – FESTIWAL TEATRÓW OŻYWIONEJ FORMY

11-14 maja 2016

 

11 maja /środa/

15.30 CZASOODKRYWANIE (Teatr Maska w Rzeszowie)
od 2. do 4. roku życia, mała scena Teatru Maska, 45 min
17.00 AKADEMIA PANA KLEKSA (Teatr Maska w Rzeszowie)  – premiera
od 5 lat, duża scena Teatru Maska, 75 min

 

12 maja /czwartek/

11.00 KSIĘGA DŻUNGLI (Teatr Lalek Banialuka)
od 7 lat, duża scena Teatru Maska, 60 min

12.00 TEATRALNA GRA TERENOWA*
start: Teatr Maska, impreza towarzysząca
19.00 A NIECH TO GĘŚ KOPNIE!
POKAZY STUDENTÓW SZKÓŁ TEATRALNYCH*
(PWST w Krakowie Filia we Wrocławiu)
mała scena Teatru Maska, wstęp wolny
impreza towarzysząca
20.00 DZIADY PO BIAŁOSZEWSKIM (Teatr Lalki i Aktora „Kubuś”)
od 15 lat, duża scena Teatru Maska, 65 min

 

13 maja /piątek/

9.00 PALKO (Białostocki Teatr Lalek)
od 3 lat, klub Life House, 40 min

10.00 DOBRZE, ŻE JESTEŚ (Teatr Lalki i Aktora w Wałbrzychu)
od 5 lat, duża scena Teatru Maska, 55 min

11.00 TEATRALNA GRA TERENOWA*
start: Teatr Maska, impreza towarzysząca
18.00 PIEŚŃ MUSZLI
POKAZY STUDENTÓW SZKÓŁ TEATRALNYCH*
(Wydział Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku AT w Warszawie)
mała scena Teatru Maska, wstęp wolny

19.00 MADE IN HEAVEN (Grupa Coincidentia)
dla młodzieży i dorosłych, duża scena Teatru Maska, 70 min

21.00 WESELE (Teatr im. H. Ch. Andersena w Lublinie)
od 13 lat, klub Life House, 120 min

 

14 maja /sobota/

10.00 A NIECH TO  GĘŚ KOPNIE! (Teatr Animacji)
od 7 lat, duża scena Teatru Maska, 55 min
13.00 TESLA VS EDISON, CZYLI Z PRĄDEM LUB POD PRĄD* (Wrocławski Teatr Lalek)
od 6 lat, scena Bajkobusu na rzeszowskim rynku, 60 min

16.00 KOTY TRZY* (Teatr Gry i Ludzie)
od 3 lat, rzeszowski rynek, 45 min

17.00 JAK TO NIEGRZECZNYM BYWA ŹLE (Stowarzyszenie Twórcze SztukPuk Sztuka)
dla młodzieży i dorosłych, klub Life House, czas trwania 60 min

18.30 ONY (Teatr Czytelni Dramatu)
dla młodzieży i dorosłych, duża scena Teatru Maska, 100 min

20.30 SEN KUSTOSZA* (Teatr AKT)
dla dorosłych, scena przy fontannie multimedialnej, 60 min
*impreza towarzysząca

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 

Patronat Honorowy:

Prezydent Miasta Rzeszowa
Wojewoda Podkarpacki
Marszałek Województwa Podkarpackiego

Zobacz miejsce wydarzenia
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie
Teatr Maska w Rzeszowie

Teatr Maska

Teatr "Maska" w Rzeszowie jest jedynym profesjonalnym teatrem lalek na Podkarpaciu. Repertuar teatru obejmuje sztuki dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi edukację teatralną oraz Galerię.

Więcej

Adres:

ul. Mickiewicza 13
35-064 Rzeszów


Kontakt:

17 86 26 808
teatrmaska@teatrmaska.pl
http://www.teatrmaska.pl

ZOBACZ TAKŻE:maskapatronatteatr