Festiwal Książki Obrazkowej KROPKA+KRESKA

Fabryka Sztuki w Łodzi mapa

piątek 16.10.2020 do niedziela 25.10.2020

Festiwal Książki Obrazkowej KROPKA+KRESKA

Festiwal Książki Obrazkowej KROPKA+KRESKA zaprasza na kolejną swoją odsłonę, dedykowaną w tym roku „Sztuce Uczuć”. W kilkudziesięciu wydarzeniach, dla których książki są punktem wyjścia, akcentowana jest – na różne sposoby – waga edukacji emocjonalnej.

Od 16 do 25 października Fabryka Sztuki w Łodzi stanie się miejscem, gdzie rodzice z dziećmi, najmłodsi i trochę starsi, osoby zainteresowane książką obrazkową będą mogli przyjrzeć się temu, jak kultura dla dzieci i młodzieży podejmuje tematy związane z uczuciami. W programie znalazło się prawie 30 wydarzeń realizowanych zarówno stacjonarnie, jak i prezentowanych online.

Festiwal KROPKA+KRESKA zaprasza na spotkania z autorkami książek, warsztaty plastyczne i działania twórcze nimi inspirowane, spektakle, koncert, opowieści, warsztaty psychologiczne i ruchowo-taneczne, a nawet spacer filozoficzny! W programie znalazła się specjalna instalacja autorstwa Matyldy Sałajewskiej inspirowana tematem przewodnim festiwalu, na której znajdą się też książki, dotykające istotnych pytań związanych z uczuciami.

Uczestnicy specjalnych spotkań przyjrzą się także temu jak dorośli dzięki książce obrazkowej mogą (zacząć) rozmawiać o emocjach. Wśród gościń znajdzie się m.in. Jiwone Lee, mentorka laureatów Bologna Ragazzi Award, która opowie o tym, jak koreańskie picturebooki podejmują temat uczuć. I nie tylko to spotkanie będzie okazją do refleksji o tym, jak nasza „geografia myślenia” wpływa na nasz stan emocjonalny.

W programie znalazły się warsztaty plastyczne dla dzieci w różnym wieku prowadzone z ilustratorkami i autorkami książek obrazkowych: Agatą Królak, Urszulą Palusińską, Kasią Walentynowicz, Heleną Stiasny (Alą Bankroft), Dominiką Czerniak-Chojnacką. Specjalne, międzypokoleniowe warsztaty wokół swojej książki niewydanej w Polsce, a mocno związanej z historią Łodzi i sylwetkami zapomnianych włókniarek, poprowadzi Iwona Chmielewska. Będzie ona także bohaterką spotkania adresowanego do osób zainteresowanych tym, jak picturebook wykorzystać w pracy z dorosłymi. Swoimi doświadczeniami w tym zakresie podzieli się także Jolanta Liczkowska-Czakyrowa, terapeutka, współprowadząca w toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej cykl spotkań „Picturebook i psychoanaliza”.

Wyjątkowo zapowiada się warsztat taneczno-ruchowy, wokół książki „Nie bój się!”. Poprowadzi go Mira Marcinów, autorka, która ostatnio zasłynęła książkami dla dorosłych („Bezmatek”), a wcześniej – łączyła swoją pracę naukową w Instytucie Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk z pracą terapeutyczną poprzez ruch i taniec.

Na Festiwalu Kropka+Kreska książki obrazkowe pojawią się także jako inspiracje dla spektakli i opowieści. „Włosy mamy” Olsztyńskiego Teatru Lalek powstały dzięki książce Gro Dahle i Sveina Nyhusa, „Wystarczy być” Rzeszowskiego Teatru Maska oparte jest na książce „Nie każdy umiał się przewrócić” (T.Tellegen, wyd. Dwie Siostry), a opowiadaczka historii Beata Frankowska oparła swoje opowieści na książce „Cztery strony czasu” Iwony Chmielewskiej oraz na „Jak mama została Indianką” Ulfa Starka.

Temat „Sztuka uczuć” zachęca także do eksperymentowania, m.in. z przestrzenią miejską. W programie festiwalu znajdzie się spacer filozoficzny poświęcony dość nielubianemu – a jakże potrzebnemu – uczuciu: wstrętowi. Przyjrzy się mu wraz z uczestnikami, także od strony estetycznej, filozofka i edukatorka, Anna Jurek.

Partnerem festiwalu jest Biblioteka Miejska w Łodzi, a wsparcie merytoryczne i warsztaty psychologiczne adresowane do różnych grup wiekowych zapewniła Fundacja Słonie na Balkonie.

Jak podkreślają Dyrektorki Artystyczne Festiwalu Książki Obrazkowej KROPKA+KRESKA:
Temat zrodził się z potrzeby serca, obserwacji, namysłu i alarmujących diagnoz psychologów oraz pedagogów. Dzieciom potrzeba edukacji emocjonalnej. Ale aby je wspierać, najpierw my – dorośli dobrze byśmy chcieli zastanowić się, jak zaopiekować się sobą w emocjach. Dlatego na nasz Festiwal zapraszamy Was wszystkich. Dużych i małych. Dorosłych i nie całkiem. Z dziećmi i bez dzieci.

Szczegóły programu: www.festiwalkropkaikreska.com oraz @kropkapluskreska
Na wszystkie wydarzenia wstęp jest bezpłatny. Obowiązują zapisy mailowe bądź telefoniczne.

Zobacz miejsce wydarzenia
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie