Festiwal „Gorzkie żale”

📅 sobota 12.04.2014
Festiwal „Gorzkie żale”

Zestawiając Jerozolimę z otaczającą ją pustynią, dzieci spróbują zrozumieć czym był kiedyś i może być teraz fenomen pustki w przestrzeni.

Jeśli pogoda dopisze dzieciaki opanują nie tylko przestrzenie zamknięte, ale również podwórko przy ul. Foksal 11. Zapraszamy w sobotę, 12 kwietnia, w godzinach 11:00 – 18:00. Uwaga: na niektóre zajęcia obowiązują zapisy. Jednak spora ich część jest otwarta dla wszystkich. Rodziców oczywiście zapraszamy również, na pewno będą mogli poćwiczyć swoje umiejętności artystyczne.

Z zajęć otwartych zaplanowaliśmy – inspirowane polskimi tradycjami wielkopostnymi i wielkanocnymi – warsztaty muzyczne i plastyczne. Wśród atrakcji czekających na naszych małych gości znajdzie się m.in.: malowanie pisanek, tworzenie palemek, współtworzenie instalacji artystycznej. Artyści plastycy zabiorą chętne dzieci na specjalny plener malarski.

Zachęcamy do zapisywania się na wyjątkowe zajęcia edukacyjne z grupą Archidzieciaki pt. PO DWU STRONACH BRAMY, CZYLI ARCHITEKTURA I PUSTKA". W ramach warsztatów dzieci pogłębią swoja wiedzę architektoniczną. Czy architektura miejsca wpływa na nasze myśli i odczucia? Jakie warunki przestrzenne sprawiają, że możemy się swobodnie odprężyć, a co mobilizuje nas do aktywności? O zagadkach odczuwania przestrzeni, momencie przejścia z obszernego w ciasne, „efekcie bramy" i innych fenomenach miejsc będziemy rozmawiać na kolejnych warsztatach architektonicznych Archidzieciaki. Pośród opustoszałego krajobrazu pustynnego zbudujemy bramę do Jerozolimy – tętniącego życiem miasta – mówi organizatorka Festiwalu „Gorzkie Żale", Zofia Orłowska.

FORMA

Warsztaty mają formę zajęć zamkniętych prowadzonych według ustalonego scenariusza, ze stałym zaangażowaniem prowadzących. Przeprowadzane dla określonej ilości uczestników i osiągające wyrazisty efekt w postaci skończonego zadania budowlanego. Na warsztaty składają się: edukacyjna prezentacja, grupowe zadanie projektowo-budowlane, indywidualne zadania projektowo-budowlane oraz podsumowanie.

Grupa liczyć będzie do 30 uczestników. Zajęcia potrwają 2,5 godziny. Dzieci będą pod opieką 3 doświadczonych prowadzących.

O ARCHIDZIECIAKACH

Razem z dziećmi wspólnie odkrywamy świat zbudowany i poszukujemy piękna kryjącego się w przestrzeni. Obserwujemy, jak działa miasto, jak żyją jego mieszkańcy i czego potrzebują, aby się w nim dobrze czuć. Próbujemy odpowiedzieć na nurtujące nas pytania: „dlaczego?", „po co?" i „jak?". Naszym celem jest pozwolić dzieciom, by poczuły się jak prawdziwi architekci i zobaczyły jak łatwo mogą zmieniać swoje najbliższe otoczenie. Chcemy rozbudzić w nich wrażliwość na problemy przestrzenne i nauczyć jak kreatywnie je rozwiązywać, tak, by w przyszłości świadomie mogły kształtować świat wokół siebie. Kładziemy nacisk na przestrzenny charakter zajęć i budowanie w dużej skali. Przy pomocy prostych materiałów uczymy się projektować, konstruować i budować.

Kiedy: 12.04 (sobota) , godz. 11:00 – 18:00
Gdzie: ul. Foksal 11
Wstęp wolny, na warsztaty architektoniczne PO DWU STRONACH BRAMY, CZYLI ARCHITEKTURA I PUSTKA" należy zapisywać się wysyłając maila na adres: archidzieciaki@gmail.com

Spotkanie „Gorzkie Żale Dzieciom" odbędzie się w ramach Festiwalu „Gorzkie Żale", który już 6. raz zagości w Warszawie. Festiwal wyrósł z tradycji teatralnej i w tym roku nie zawiedziemy fanów teatru. Powstaje właśnie specjalny program 7 spektakli – eksperymentów, gdzie polscy aktorzy wraz z pisarzami zmierzą się z 7 Grzechami Głównymi. Bardzo osobiste spektakle powstaną pod okiem naszego Dyrektora Artystycznego Redbada Klijnstry. A udział w nich wezmą: aktorzy – Katarzyna Herman, Stanisława Celińska, Ewa Dałkowska, Zdzisław Wardejn, Magdaleka Kuta oraz Maciej Kowalik oraz pisarze – Ernest Bryll, Antoni Libera, Marek Kochan, Tomasz Man, Wojciech Tomczyk.

Ponadto w programie: koncerty, m.in. koncert Ewy Bem, która wraz z Andrzejem Jagodzińskim podejmie się przygotowania pieśni pasyjnych w jazzowych aranżacjach, „Gorzkie Żale Dzieciom", czyli cały dzień poświęcony zabawom edukacyjnym oraz debaty i spotkania.

Wyjątkowym wydarzeniem będą Wielkopostne Spotkania Kulinarne, podczas których grupa 7 zaproszonych osób potrafiących i lubiących gotowa

, wśród których są również osoby znane z tego, że na co dzień, promują lepszą jakość życia, w szczególności żywienia, wspólnie ugotują jedną, wcześniej ustaloną potrawę dla grupy około 80 osób-widzów. W trakcie gotowania każda osoba z grupy gotujących, opowieada jedną swoją lub usłyszaną historię związaną z tematami wielkopostnymi.
Spotkanie zakończy się wspólnym posiłkiem przy kilku dużych stołach.

Więcej szczegółów już niebawem na stronie festiwalu: www.gorzkiezale.pl oraz na naszym profilu na fb: https://www.facebook.com/festiwalgorzkiezale