Festiwal Dzieci Koralowa Małopolska

środa 29.06.2016 do środa 06.07.2016

Koralowa Małopolska

Małopolska to wciąż teren nieodkryty dla wielu mieszkańców jej stolicy. Przybliżenie kultury Małopolski mieszkańcom Krakowa poprzez zaproszenie do spotkania się z nią „na żywo” podczas festiwalu, to znakomita okazja do jej popularyzacji a co za tym idzie „obrania kierunku” na nowe nieznane kulturalne przygody.

Nazwa projektu nie bez powodu nawiązuje do korala. Sznur czerwonych paciorków (charakterystyczny dla wszystkich strojów grup etnograficznych Małopolski) wykonany z szlachetnego koralowca lub drewna to symbol Małopolski, przez który przemawia wielobarwna i niepowtarzalna  kultura Małopolski.

Festiwal skierowany jest do najmłodszego pokolenia. Wspierać ich będą rodzice i dziadkowie.  Staną się oni równoprawnymi  współtowarzyszami wyprawy w głąb fascynującego świata kultury i sztuki Koralowej Krainy. Jednak to dzieci staną się głównymi  podróżnikami i jej odkrywcami. Bogactwo kulturowe Małopolski jest ogromne. Dlatego program festiwalu pełny jest  ciekawych propozycji muzycznych i warsztatowych, intelektualnych zagadek i ciekawostek zachęcających do wspólnej zabawy. Rodzice, dziadkowie w trakcie organizowanych zajęć będą pomagać dzieciom, współpracując z nimi i współtworząc pozytywny klimat festiwalu.

Projekt przewiduje dwudniowe działania na terenie Domu Kultury ,,Podgórze”  w Krakowie. Warsztaty tematyczne m. in.: wikliniarskie, soli, witrażu, strojów regionalnych, biżuterii, haftu, tworzenia bukietów ludowych, bibułkarskie, zielarskie, budowy instrumentów, zabawki z drewna, filcowania, ikonograficzne, pieczenia chleba, kulinarne, tańca góralskiego, medycyna na ludowo, podróżnicze, teatralne, nauka gwary, chemiczne-magiczne Mistrza Twardowskiego, literackie, plastyczne, warsztaty w kręgu mitów i legend. Spotkania z małopolskimi artystami, rzemieślnikami, pokazy ginących zawodów (m.in. bednarz, mincerz, kowal, kuśnierz), prezentacja legend i podań w wykonaniu grupy rekonstrukcyjnej, koncerty dziecięcych zespołów regionalnych, koncert finałowy wspaniałego zespołu z góralskimi tradycjami.  prezentacja grupy rekonstrukcyjnej, koncerty w plenerze.

Poprzez zabawę, chcemy przybliżyć najmłodszym najcenniejsze tematy związane z Małopolską. Rozpoczniemy podróż od kuchni poznając smaki Małopolski, będziemy podążać przez magiczne i owiane legendami miejsca, zaglądać do domów gdzie kolor i artystyczne detale mają ogromne znaczenie oraz uczestniczyć w powstawaniu unikatowych wyrobów z drewna, metalu i skóry.

Festiwal ma za zadanie umacniać tożsamość kulturową, zaszczepić chęć do odkrywania niepowtarzalnych zakątków i pielęgnowania tradycji w swoich domach.

Festiwal podzielony jest na 3 bloki tematyczne:

  1. ,,Pióro, konik, anioł” – folklor i rzemiosło
  2. ,,Ciupaga, ogień, siarka” – legendy, podania
  3. ,,Jabłuszka, oscypek, miód” – smacznie i zdrowo

Pragniemy pokazać dzieciom, że spędzanie czasu z historią w tle nie jest takie nudne, a co więcej może zainspirować do wspaniałej zabawy. Świadome uczenie poprawnych nawyków i ich promowanie, powinno zostać zaszczepione od najmłodszych lat. Dzieci nie tylko stają się odpowiedzialne za swoje działania, ale mają niezbędne informacje jak dbać o tradycje i miejsca w których żyją. Poprzez drobne kroki, są wstanie wypracować nawyki, które w dorosłym życiu przyniosą wiele dobrego. Projekt wpłynie pozytywnie na kształtowanie osobowości dzieci opartej na odpowiedzialności i szacunku do tradycji, historii. Dziedzictwo Kulturowe należy traktować jako dobro wspólne, które bez naszej pomocy i aktywności społecznej z biegiem lat odejdzie w zapomnienie. Zadanie spełnia funkcje edukacyjne i rozwojowe. Wpływa na kształtowanie pozytywnych zachowań wśród dzieci oraz dorosłych. Pełni funkcję integracyjną, zespalającą.

Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie
Centrum Kultury Podgórza

Centrum Kultury Podgórza

Centrum Kultury Podgórza prowadzi działalność kulturalną, ukierunkowaną w szczególności na: edukację i wychowanie poprzez sztukę, rozbudzanie zainteresowań sztuką oraz rozwijanie i promowanie talentów w jej różnych dziedzinach. Stwarza warunki do rozwoju amatorskiego ruchu artystycznego. Wspiera …

Więcej

Adres:

ul. Sokolska 13
30-510 Kraków


Kontakt:

12 656 36 70 wew. 30
info@ckpodgorza.pl
http://www.ckpodgorza.pl
facebook

 
ZOBACZ TAKŻE:muzykawarsztaty