UD

Ferie zimowe w duchu zero waste

Instytut Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40
🗺 mapa
📅 poniedziałek 13.01.2020 do środa 22.01.2020
🎫 10zł
Ferie zimowe w duchu zero waste
Tworzenie trójwymiarowej książki z niepotrzebnych skrawków materiałów, elementów odzieży czy druków lotnych, szycie breloków inspirowanych zwierzętami ukrytymi na gdańskich kamienicach, robienie wielkoformatowych autoportretów z recyclingu czy budowanie kamieniczek z kartonu – to propozycje warsztatów Instytutu Kultury Miejskiej na ferie zimowe 2020. Obowiązują zapisy, koszt pojedynczych zajęć to 10 zł.

– Zimowe warsztaty w IKM poprowadzimy w duchu zero waste. Będziemy wykorzystywać przedmioty, które często traktujemy już jako śmieci. Spróbujemy nadać im drugie życie, jednocześnie poznając i inspirując się niezwykłymi historiami i zakamarkami Gdańska – opowiada Joanna Raftopulos z Instytutu Kultury Miejskiej.

Warsztaty odbywają się dwa razy w tygodniu, w poniedziałki (13.01 i 20.01) i środy (15.01 i 22.01) i trwają 4 godziny. Przeznaczone są dla dzieci w wieku 8 – 13 lat. Obowiązują zapisy: https://evenea.pl/event/feriezimoweikm/. Koszt: 10 zł/zajęcia. Miejsce: Instytut Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40.

13 stycznia, godz. 10.00 – 14.00, Miasto nad wodą – moja książka o Gdańsku

Podczas warsztatów dzieci zobaczą, jak to jest być pisarzem, projektantem mody, czy architektem. Stworzą trójwymiarową, sensoryczną książkę, w której będą elementy ruchome, autorskie opisy oraz ilustracje. Inspiracją projektową będzie spacer, w którym zwrócą uwagę na budynki związane zarówno z morską stroną Gdańska, a także tą podwodną. Dowiedzą się jakie zwierzęta zamieszkują Motławę i Zatokę Gdańską i dlaczego dbanie o środowisko jest takie istotne. Do stworzenia pracy wykorzystają m.in. niepotrzebne skrawki materiałów, elementy nieużywanej odzieży czy fragmenty gazet i druków ulotnych.

15 stycznia, godz. 10.00 – 14.00, Poznajemy gdańskie zwierzęta – breloki zero waste

Warsztaty zaczniemy od krótkiego spaceru po Głównym Mieście, podczas którego będziemy przyglądać się zwierzętom ukrytym w gdańskich kamieniczkach. Na warsztatach będziemy szyć ręcznie małe maskotki, które przyczepimy do breloczków. Breloczki wykorzystamy ponownie z nieużywanych już smyczy reklamowych. Zachęcamy do przyniesienia nienoszonych już ubrań, z których będziemy robić zwierzaki, a także niepotrzebne smycze reklamowe. Każdy uczestnik wyjdzie z własnoręcznie zrobionym, oryginalnym breloczkiem.

Czy i jak motywować dzieci

Nie ma jednego powodu, dla którego dziecko nie chce się uczyć i dlatego nie ma jednej prostej recepty na zmotywowanie go do nauki. Na edukację trzeba spojrzeć szerzej, w kontekście całej rodziny. Zapnijcie pasy! Ten kurs to prawdziwa szybka rodzinna edukacyjna rewolucja!

20 stycznia, godz. 10.00 – 14.00, Portret Młodych Gdańszczan i Gdańszczanek

W dobie cyfryzacji i multimediów „selfie” towarzyszy nam na co dzień jako autoprezentacja, którą możemy zobaczyć w mediach społecznościowych. Uczestnicy warsztatów dowiedzą się w jaki sposób dawniej kreowało się własny wizerunek i kto mógł sobie na to pozwolić. Na wybranych przykładach dowiedzą się co poszczególne atrybuty miały podkreślić i przyrównają je z dzisiejszymi. Młodzi ludzie mają dzisiaj świadomość katastrofy ekologicznej oraz potrzeby ochrony środowiska. Na zajęciach stworzą wielkoformatowe autoportrety wykorzystując do tego materiały z recyklingu. Poprzez zabawę wykreowany zostanie obraz młodych gdańszczan i gdańszczanek dbających o naturę.

22 stycznia, godz. 10.00 – 14.00, Gdzie mieszkała Panienka z okienka?

IKM zaprasza na magiczną podróż po dawnym Gdańsku. Dzieci wykorzystają wszystkie zmysły – słuch, wzrok, dotyk, zapach, smak – by stworzyć własną, gdańską kamieniczkę! Czy będą bajkowe, czy nieco bardziej realne, czy kolorowe i magiczne – zależy od młodych artystów. Być może uda się im stworzyć właśnie taką, w której zamieszkałaby Panienka z okienka? Do stworzenia prac wykorzystane zostaną m.in. niepotrzebne kartony, gazety, czasopisma. Zajęcia rozpoczną się od krótkiego spaceru, podczas którego uczestnicy przyjrzą się uważnie kamieniczce, z której spoglądała na Gdańszczan piękna Panienka.

693 ocen
4.97
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent