Ferie zimowe 2017 w CSW w Toruniu! „Jakie to zwierzę?” – warsztaty z Izą Rutkowską

Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu"
🗺 mapa
📅 poniedziałek 30.01.2017 do niedziela 05.02.2017
półkolonie zimowe 2017

W trakcie ferii dzieci będą miały szansę zaprojektować rzeźbę pełniącą funkcję placu zabaw, na którym w kolejnych latach będą mogły bawić się w CSW. Ich przewodniczką będzie słynąca z budzących zachwyt społeczno-artystycznych projektów Iza Rutkowska.

O projekcie:

Każdy chyba doświadczył rozmów z dziećmi o rysunkach, które wykonały. Dorosły mówi „o jaki piękny krokodyl”, a dziecko zdziwione odpowiada „to nie jest krokodyl, to jest dom”. Kiedy z kolei dorosły widzi na jakimś rysunku dom, dziecko z rozbawieniem odpowiada, że przecież to orangutan. I tak dorosły stara się nadążyć za wyobraźnią dziecka, która jest wolna, niczym niezmącona i bardzo inspiruje. Idąc tym tropem uznałam, że chciałabym pokazać dzieciom mój rysunek budynku i zapytać przewrotnie: Jakie to zwierzę? – mówi o projekcie autorka, Iza Rutkowska.

Rysunkiem wykorzystanym jako punkt wyjścia każdych warsztatów będzie rzut budynku Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu z lotu ptaka. Zajęcia prowadzone przez Izę Rutkowską rozpoczynać będą otwarte pytania, pozwalające dzieciom na wymyślenie zwierzęcia nieoczywistego i możliwe, że trudnego do zaklasyfikowania do jakiegokolwiek gatunku przez osoby dorosłe. W trakcie pracy dzieci wraz z prowadzącą będą zastanawiać się nad dalszymi szczegółami stworzenia: która część budynku jest głową, która żołądkiem, a także jaki ma charakter, czy łatwo je oswoić i jak się z nim bawić.

Powstałe w czasie ferii w CSW Znaki Czasu projekty mogą posłużyć do zbudowania zwierzęcej instalacji. Chcielibyśmy, aby stworzona wspólnie z dziećmi wielka rzeźba do zabawy w kolejnych latach pojawiła się na Bulwarze Sztuki.

Autorka projektu Iza Rutkowska to polska artystka, założycielka Fundacji Form i Kształtów. Jej działania z pogranicza designu, architektury i performansu skupiają się na nadawaniu nowych form i kształtów przestrzeni publicznej, angażują społeczności lokalne i często zyskują rozgłos międzynarodowy. Jej instalacje i projekty prezentowane były m.in. w Brazylii, Włoszech, Austrii, Czechach czy Portugalii. Została nominowana do tytułu Człowieka Roku 2011 w plebiscycie Wdechy Gazety Wyborczej czy tytułu Animator roku magazynu DesignAlive. O jej działaniach pisały między innymi Corriere della Sera, La Repubblica, Designboom, Cut magazine, Polityka czy Wysokie Obcasy. Realizowała projekty m.in. dla Zachęty. Narodowej Galerii Sztuki, Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie, Muzeum Narodowego, Centrum Nauki Kopernik, Instytutu Adama Mickiewicza, Narodowego Centrum Kultury, Ministerstwa Ochrony Środowiska, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Bolonii. Współpracowała z samorządami miast, wieloma organizacjami pozarządowymi, domami kultury oraz galeriami sztuki w kraju i zagranicą. Słynie z takich projektów jak „Przytulanka” – kilkumetrowego misia, którego zadaniem było rozbudzanie pozytywnych emocji w nieoczekiwanych miejscach wielu europejskich miast.

Zapisy:

Uwaga! Jednorazowe zajęcia trwają dwie godziny, jednego, wybranego przez Państwa dnia.

Od 30.01.2017 do 3.02.2017 będą odbywały się warsztaty dla dzieci od 6 lat, w tym również dla grup zorganizowanych.
W sobotę (4.02.2017) i niedzielę (5.02.2017) odbędą się warsztaty dla dzieci od 6 lat wraz z opiekunami.

Każdego dnia mają Państwo do wyboru dwa bloki godzinowe:
– godz. 10.00-12.00
– godz. 12.30-14.30

Jedna grupa liczy do 15 osób.

 

397 ocen
4.99
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent