Ferie w Zachęcie! Ornament dwóch kultur. Warsztaty dwujęzyczne

Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki
📅 czwartek 16.02.2023 do piątek 17.02.2023
Ferie w Zachęcie! Ornament dwóch kultur. Warsztaty dwujęzyczne
Zapraszamy na warsztaty polsko-ukraińskie w ramach Zimy w mieście w Zachęcie, dzięki którym poznamy wzajemnie swoje kultury i spędzimy twórczo czas. Poznacie ornamenty ludowe i ich sekretny kod, kreatywnie podejdziemy do emocji, zmieniając je w rzeźby i emoji, a na wystawie Tadeusza Kulisiewicza zobaczymy linię, którą na warsztatach powyginamy przy pomocy młotka i gwoździ! Warsztaty są prowadzone po ukraińsku i po polsku przez artystki z Polski i Ukrainy. Udział w warsztatach jest nieodpłatny.

Запрошуємо на польсько-українські майстер зиму в рамках літа в місті у Захенті, завдяки яким ми познайомимося з культурами один одного та проведемо час творчо. Ви дізнаєтесь про народні орнаменти та їх таємний код, ми підійдемо до емоцій креативно, перетворивши їх на скульптури та емоджі, а на виставці Тадеуша Кулісевича побачимо лінію, яку ми будемо гнути на майстер класі за допомогою молотка та цвяхів! Майстер-класи проводять українською та польською мовами художники з Польщі та України. Участь у майстер-класах безкоштовна.

Ornament dwóch kultur | Орнамент двох культур

Tradycyjne ornamenty z Polski i Ukrainy zbudowane są z symboli, które zawierają zakodowane informacje. Poznamy ukraińskie i polskie motywy ludowe, wykorzystywane w hafcie i w sztuce. Będziemy eksperymentować z prostymi symbolami używanymi w tkanych ornamentach i stworzymy ich autorskie wersje. W efekcie warsztatów powstanie symboliczne drzewo życia: motyw obecny w mitologii wielu narodowości. Połączenie tradycji z nowoczesnymi symbolami pozwoli nam rozkodować, jak zorganizowany jest otaczający nas świat.

Czy i jak motywować dzieci

Коли ми бачимо традиційні орнаменти Польщі чи України, ми насправді бачимо зашифровані повідомлення, що складаються з комбінації різних символів. Під час воркшопів ми дізнаємося, що таке символ. Будемо працювати з основними символами, з яких складаються традиційні орнаменти та створимо їх сучасні версії. За допомогою символів шифруватимемо послання і намагатимемося зрозуміти зашифровані послання. Створимо власні образи дерева життя, яке є основним мотивом міфології багатьох народів. Поєднуючи традиційні та сучасні символи, ми розкриємо своє розуміння того, як влаштований світ.

wstęp wolny, obowiązują zapisy | вхід вільний, за попереднім записом