Ferie w Muzeum Krakowa

online

wtorek 12.01.2021 do piątek 15.01.2021

3

Ferie w Muzeum Krakowa

Jak co roku Muzeum Krakowa zaprasza dzieci i młodzież do udziału w zajęciach, które przygotowano na czas ferii zimowych. Choć nie można się spotkać osobiście, Muzeum liczy na Waszą obecność na spotkaniach w przestrzeni wirtualnej na platformie ZOOM. W programie zajęcia plastyczne, warsztaty, quizy, oprowadzania tematyczne, filmy i prezentacje. Uwaga! Przed niektórymi zajęciami należy się zaopatrzyć w materiały papiernicze (szczegóły w programie poniżej).

Udział w zajęciach jest płatny: 3 zł od jednego uczestnika. Bilety można nabyć za pośrednictwem strony https://bilety.muzeumkrakowa.pl/rezerwacja/wydarzenie.html?idl=22, najpóźniej godzinę przed danym wydarzeniem. Udział w zajęciach jest limitowany do 30 osób.

Program zajęć w drugim tygodniu ferii:

Jasełka pana Rydla
Warsztaty online dla dzieci 6–10 lat i 10–13 lat oraz oprowadzanie online (ZOOM) po wystawie
12.01.2021, godz. 9.30, Rydlówka
Jesteście ciekawi, jak Lucjan Rydel wyobrażał sobie czas i miejsce Bożego Narodzenia? Zapraszamy do odwiedzenia barwnej krainy wyobraźni poety, gdzie spotkać można zarówno prostych pasterzy, krakowiaków i górali, jak i wielkich polskich władców, a nawet Pana Twardowskiego. Podczas spotkania pokażemy Wam ciekawe zakamarki domu Lucjana Rydla i zajrzymy do jego pięknie ilustrowanej książki Betlejem Polskie. A na koniec podzielimy się z Wami instrukcją na zrobienie własnej jasełkowej kukiełki.

Papierosiarz z Dworca Głównego
Zajęcia online dla młodzieży w wieku 14–18 lat
12.01.2021, godz. 11.00, Fabryka Emalia Oskara Schindlera
Tematem zajęć będzie mało znany fragment historii okupacyjnego Krakowa ukazany przez pryzmat niezwykłych losów dziesięcioletniego Henryka.
Henryk Meller pochodził z zasymilowanej, zamożnej rodziny krakowskich Żydów. Po śmierci rodziców i rodzeństwa przez trzy lata samotnie ukrywał się po „aryjskiej stronie” Krakowa.
Podczas zajęć uczestnicy obejrzą krótką prezentację i 14-minutowy wywiad filmowy z bohaterem, dzięki czemu poznają nie tylko jego strategię przetrwania, ale również efekty, jakie ona przyniosła. Zastanowimy się też, czy odwaga, uczciwość i empatia mają takie samo znaczenie podczas wojny jak w czasie pokoju.

Chasydzkie wesele
Projekcja filmu online dla młodzieży w wieku 13–18 lat
12.01.2021, godz. 13.30, Stara Synagoga
Fragmenty filmu dokumentującego tradycyjny ślub żydowski pomiędzy Bruchie a Mottym. Ślub odbył się w środowisku chasydów bobowskich w Nowym Jorku w 2008 roku. Dokument został podarowany Starej Synagodze przez ojca panny młodej, rabina Dawida Singera.
Pokazowi filmu towarzyszy komentarz pracownika Starej Synagogi, objaśniający tradycje ślubne i weselne ortodoksyjnych Żydów.

Od belle epoque do wojennej krynoliny – ikona stylu 100 lat temu
Warsztaty online (ZOOM) dla dzieci i młodzieży w wieku 12–17 lat
13.01.2020, godz. 10.00, Kamienica Hipolitów
Okres między 1900 a 1920 rokiem to czas rewolucyjnych zmian. Tworzył się wtedy nowy porządek społeczny i obyczajowy. W tym czasie wzrosła również aktywność kobiet w życiu społecznym i zawodowym, co przekładało się na ich udział w działaniach wojennych i w budowaniu nowego ładu w Europie, w tym tworzeniu niepodległej Polski. Symbolem zmian jest także moda, doskonale wyrażająca ewolucje społeczne i obyczajowe. Ozdobna secesyjna suknia czyniąca niekiedy z kobiety lalkę, stała się niepraktyczna dla pracownicy biura, lekarki, prowadzącej automobil, a w końcu zamieniona została na mundur wojskowy lub strój sanitariuszki. Po 1918 roku nie było odwrotu, zmiany postępowały dalej. Nowoczesna kobieta chciała być aktywną, niezależną i zawsze elegancką, a swój styl dopasować do czasów aktualnych.
Czym było „belle epoque”? Czym jest „wojenna krynolina”? Czy ikona stylu może pracować zawodowo? Jak Kraków zmienił się dzięki aktywnym i wykształconym kobietom? Na te pytania znajdziemy odpowiedź w trakcie warsztatu online organizowanego w Kamienicy Hipolitów, oddziale Muzeum Krakowa.

Sakiewki, mieszki i… rzezimieszki
Warsztaty online dla dzieci w wieku 8–12 lat
13.01.2021, godz. 11.30, Rynek Podziemny
Czy w średniowieczu chodzono z nożem po ulicy? Dlaczego pasek był tak ważnym elementem ubioru? Czemu idąc na krakowski Rynek, trzeba było bardzo uważać? Zajęcia wprowadzą dzieci w świat średniowiecznej codzienności i mody. Obejrzymy wybrane przedmioty prezentowane na wystawie Rynek Podziemny, a na zakończenie uczestnicy będą mogli wykonać własną sakiewkę.
Potrzebne materiały: kawałek tkaniny zbliżony do kwadratu (ok. 40 x 40 cm), sznurek lub tasiemka, nożyczki i pomoc osoby dorosłej. Opcjonalnie do dekoracji sakiewki: pisaki lub farby do tkanin, igła z kordonkiem / włóczką lub inne materiały do ozdobienia tkaniny.

Tajemnice krakowskich szopek
Zajęcia online (ZOOM) skierowane dla dzieci w wieku od 7 do 12 lat
13.01.2020, godz. 14.00, Celestat
W trakcie zajęć skupimy się na omówieniu wybranych detali  tegorocznych krakowskich szopek konkursowych. Opowiemy czym jest szopka krakowska i skąd się wzięła, a także jaka była jej historia i losy. Wspólnie przyjrzymy się szczegółom przedstawianym w konkursowych szopkach – niezwykłych budynkach oraz postaciach, jakie możemy w nich znaleźć.

Podgórski quiz historyczny
Zajęcia online, quiz historyczny dla dzieci w wieku 8–12 lat
14.01.2021, godz. 12.30, Muzeum Podgórza
Jak dobrze znasz Podgórze, kiedyś osobne miasto, a dziś część Krakowa? Czy wiesz, jak nazywał się kiedyś Rynek Podgórski? Kto miał odwagę założyć park na skale i dlaczego na kopcu Kraka nie rośnie już wielki dąb? Podczas zajęć postaramy się odpowiedzieć na kilka najistotniejszych pytań i zdradzić garść podgórskich tajemnic.

Sekrety Starej Biblioteki
Zajęcia online dla dzieci w wieku 7–11 lat
15.01.2021, godz. 9.30, Thesaurus Cracoviensis
Za górami, za lasami, na krakowskich Bielanach w jednym z oddziałów Muzeum Krakowa nazwanym Thesaurus Cracoviensis znajduje się wiele tajemniczych pokoi, w których są przechowywane zarówno pospolite, jak i niezwykłe artefakty. Jednym z nich jest Stara Biblioteka. Co takiego tam się kryje? Dawne księgi, ale również plakaty, szkice i rysunki, czasopisma i druki ulotne. Czego tam nie ma! W czasie zajęć poznamy sekrety Starej Biblioteki i zajrzymy do jej zakamarków. Dowiemy się, dlaczego szuflady posiadają niewielkie dziurki, oraz zobaczymy, w jaki sposób są przechowywane nasze papierowe artefakty. Zapraszamy do wspólnego odkrywania sekretów Starej Biblioteki!

Kamienie rzucone na szaniec
Oprowadzanie tematyczne online po wystawie Krakowianie wobec terroru 1939–1945–1956 dla młodzieży w wieku 12–17 lat
15.01.2021, godz. 11.00, Ulica Pomorska
Podczas zajęć przybliżymy uczestnikom tragiczną historię chłopców i dziewcząt z konspiracyjnego plutonu harcerskiego „Alicja”. Opowiemy o ich młodości, która przypadła na trudny czas okupacji niemieckiej, oraz o dramatycznych okolicznościach, które tę młodość przerwały. Wykorzystamy do tego celu fragmenty wystawy stałej, znajdującej się w  oddziale Muzeum Krakowa – Ulica Pomorska. Posłużą nam do tego także wnętrza cel aresztu gestapo, gdzie byli oni przetrzymywani.

Historia obok nas – miejsca krakowskiego getta
Warsztaty online dla młodzieży w wieku 13–18 lat
15.01.2021, godz. 12.30, Apteka pod Orłem
W marcu 1941 roku niemieckie władze okupacyjne utworzyły na terenie Podgórza „dzielnicę mieszkaniową” dla krakowskich Żydów. Na niewielkiej przestrzeni zamieszkało kilkanaście tysięcy osób. Prześladowania, przymus pracy, skąpe racje żywnościowe to codzienność życia w getcie. Jego powstanie było początkiem końca wielowiekowej historii i kultury Żydów w Krakowie. Wspomnienia ocalałych z Zagłady oraz fotografie z czasu wojny pozwolą na odkrywanie śladów tragicznej przeszłości ludności żydowskiej we współczesnej przestrzeni Podgórza.

Zapraszamy!

Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie