Ferie w Arsenale (7-10 lat): Opowieści ukryte w drewnie, gałganku i tekturze

Galeria Miejska Arsenał, Stary Rynek 6
🗺 mapa
📅 poniedziałek 19.11.2018 do niedziela 02.12.2018
bezpłatne
Ferie w Arsenale (7-10 lat): Opowieści ukryte w drewnie, gałganku i tekturze

Co można zrobić ze starych szczebelków z łóżka dziecięcego i rozciągniętego t-shirtu? Jak kiedyś dzieci spędzały czas na wspólnych zabawach? Jak stworzyć opowieść, której inni będą chcieli wysłuchać? Odpowiedzi na te i inne pytania będziemy szukać w trakcie półkolonii Opowieści ukryte w drewnie, gałganku i tekturze, znajdując kreatywne sposoby na zimową nudę i pluchę.

Zapraszamy dzieci na półkolonie, w trakcie których przekonamy się, jak ważne są w naszym życiu opowieści, zdobędziemy umiejętności stolarskie, pogramy w tradycyjne gry, a także stworzymy nietuzinkowe zabawki oraz damy się ponieść fantazji.
Dobra zabawa gwarantowana!

Półkolonie dla dzieci w wieku 7–10 lat
FERIE W ARSENALE Opowieści ukryte w drewnie, gałganku i tekturze
I TURNUS w terminie: 14–18.01.2019 r., godz. 9:00–12:00

Proponujemy Państwu pięciodniowy cykl warsztatów dla dzieci w wieku 7-10 lat realizowanych przez zespół animatorów i pedagogów z Projektu Zieleniak, Sagan Sag oraz Tomka Stolarza z Lasu. Prowadzący współpracują ze sobą od kilku lat, realizując projekty edukacyjne i integrujące społeczności lokalne. Bliska jest im idea dzielenia się wiedzą i umiejętnościami, także na zasadzie “zrób to sam”, snucia opowieści o tym, co ważne oraz łączenia różnych dziedzin w działaniu.

PLAN WARSZTATÓW:

dzień I, poniedziałek – GRY PLANSZOWE
Pierwszego dnia poznamy się, zadbamy o dobre relacje w grupie i dobrą zabawę. Wspólnie zastanowimy się, jak kiedyś dzieci bawiły się, wysłuchamy opowieści O kogutku, który umiał działać do skutku – na podstawie zapisków Oskara Kolberga oraz stworzymy gry planszowe z materiałów, jakie znajdziemy w każdym domu.

dzień II, wtorek – ZABAWKI Z DREWNA
Zaprosimy dzieci do działań stolarskich i upcyklingowych, w trakcie których stworzymy lalki z drewna i tkanin, które mogą posłużyć do zabawy oraz jako elementy teatrzyków
i inscenizacji. Wysłuchamy opowieści O pięknej Klarze z Mikorzyna, czyli legendy wielkopolskiej, oraz poznamy tradycyjne zabawki z drewna, tkaniny czy tektury.

dzień III, środa – SCENOGRAFIE I DEKORACJE
Kontynuujemy działania stolarskie i upcyklingowe, w trakcie których stworzymy klocki drewniane, które mogą być scenografią, zabawkami i elementami dekoracyjnymi. Z drewna stworzymy również własne wersje story cubes . Poznamy też opowieść z dalekich Chin – bajkę o wodnym smoku.

dzień IV, czwartek – SZNURKOWE ILUSTRACJE
Tego dnia poznamy zasady, jak snuć opowieści, tak aby każdy chciał ich wysłuchać. Bajka Żółw chwalipięta – chińska, opowiadana przy pomocy sznurka będzie podstawą do tworzenia własnych historii, ilustrowanych figurami tworzonymi za pomocą sznurka i rąk.

dzień V, piątek – TEATRZYK KAMISHIBAI
Ostatniego dnia poznamy teatrzyk Kamishibai. Obejrzymy przedstawienie O zalanej wiosce, jaką stworzyli uczniowie Szkoły nad Wartą, wysłuchamy afrykańskiej bajki Dlaczego słoń ma trąbę oraz przygotujemy własny krótki spektakl papierowego teatru. Na zakończenie zaprosimy dzieciaki do wspólnego opowiadania.


O prowadzących:

Tomek Kaszany – znany jako Tomek Stolarz z Lasu, stolarz z zawodu i pasji. Od kilku lat realizuje warsztaty stolarskie dla dzieci i dorosłych, zachęcając nie tylko do zdobywania nowych umiejętności, ale także przetwarzania i odzyskiwania materiałów. Pomysłodawca wypraw leśnych i surwiwalowych dla rodziców i dzieci.

Xenia Starzyńska – architektka, animatorka i edukatorka. Pasjonują ją podróże i kultura tradycyjna (śpiew, muzyka, tańce, dawne zwyczaje). Od wielu lat organizuje i prowadzi warsztaty z zakresu edukacji przestrzennej i architektonicznej oraz kultury tradycyjnej dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Autorka projektu Mankalowisko (gry logiczno-matematyczne w edukacji). Bardzo lubi opowiadać bajki z różnych stron świata. Tworzy Teatr Opowieści Sagan Sag.

Magdalena Garczarczyk – architektka krajobrazu, pedagożka i animatorka, nauczycielka ogrodnictwa i edukacji przestrzennej. Od kilku lat w ramach działalności Projektu Zieleniak organizuje warsztaty, wydarzenia dla dorosłych oraz dzieci, zajmując się również outdoor education, łącząc działania artystyczne z edukacją poprzez współdziałanie.

Udział w półkoloniach jest bezpłatny, o przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń.


Informacje i zapisy: Joanna Tekla Woźniak, Specjalista ds. Edukacji
joanna.tekla@arsenal.art.pl; 61 852 9501

Aby zapisać się należy podać imię i nazwisko dziecka, wiek dziecka, adres email i nr tel kom. opiekuna, imię i nazwisko opiekuna. Do wypełnienia będą także formularze, które wyślemy zainteresowanym w styczniu 2019.

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent