Ferie w Arsenale (7-10 lat): Opowieści ukryte w drewnie, gałganku i tekturze

Galeria Miejska Arsenał, Stary Rynek 6 mapa

poniedziałek 19.11.2018 do niedziela 02.12.2018

bezpłatne

Ferie w Arsenale (7-10 lat): Opowieści ukryte w drewnie, gałganku i tekturze

Co można zrobić ze starych szczebelków z łóżka dziecięcego i rozciągniętego t-shirtu? Jak kiedyś dzieci spędzały czas na wspólnych zabawach? Jak stworzyć opowieść, której inni będą chcieli wysłuchać? Odpowiedzi na te i inne pytania będziemy szukać w trakcie półkolonii Opowieści ukryte w drewnie, gałganku i tekturze, znajdując kreatywne sposoby na zimową nudę i pluchę.

Zapraszamy dzieci na półkolonie, w trakcie których przekonamy się, jak ważne są w naszym życiu opowieści, zdobędziemy umiejętności stolarskie, pogramy w tradycyjne gry, a także stworzymy nietuzinkowe zabawki oraz damy się ponieść fantazji.
Dobra zabawa gwarantowana!

Półkolonie dla dzieci w wieku 7–10 lat
FERIE W ARSENALE Opowieści ukryte w drewnie, gałganku i tekturze
I TURNUS w terminie: 14–18.01.2019 r., godz. 9:00–12:00

Proponujemy Państwu pięciodniowy cykl warsztatów dla dzieci w wieku 7-10 lat realizowanych przez zespół animatorów i pedagogów z Projektu Zieleniak, Sagan Sag oraz Tomka Stolarza z Lasu. Prowadzący współpracują ze sobą od kilku lat, realizując projekty edukacyjne i integrujące społeczności lokalne. Bliska jest im idea dzielenia się wiedzą i umiejętnościami, także na zasadzie “zrób to sam”, snucia opowieści o tym, co ważne oraz łączenia różnych dziedzin w działaniu.

PLAN WARSZTATÓW:

dzień I, poniedziałek – GRY PLANSZOWE
Pierwszego dnia poznamy się, zadbamy o dobre relacje w grupie i dobrą zabawę. Wspólnie zastanowimy się, jak kiedyś dzieci bawiły się, wysłuchamy opowieści O kogutku, który umiał działać do skutku – na podstawie zapisków Oskara Kolberga oraz stworzymy gry planszowe z materiałów, jakie znajdziemy w każdym domu.

dzień II, wtorek – ZABAWKI Z DREWNA
Zaprosimy dzieci do działań stolarskich i upcyklingowych, w trakcie których stworzymy lalki z drewna i tkanin, które mogą posłużyć do zabawy oraz jako elementy teatrzyków
i inscenizacji. Wysłuchamy opowieści O pięknej Klarze z Mikorzyna, czyli legendy wielkopolskiej, oraz poznamy tradycyjne zabawki z drewna, tkaniny czy tektury.

dzień III, środa – SCENOGRAFIE I DEKORACJE
Kontynuujemy działania stolarskie i upcyklingowe, w trakcie których stworzymy klocki drewniane, które mogą być scenografią, zabawkami i elementami dekoracyjnymi. Z drewna stworzymy również własne wersje story cubes . Poznamy też opowieść z dalekich Chin – bajkę o wodnym smoku.

dzień IV, czwartek – SZNURKOWE ILUSTRACJE
Tego dnia poznamy zasady, jak snuć opowieści, tak aby każdy chciał ich wysłuchać. Bajka Żółw chwalipięta – chińska, opowiadana przy pomocy sznurka będzie podstawą do tworzenia własnych historii, ilustrowanych figurami tworzonymi za pomocą sznurka i rąk.

dzień V, piątek – TEATRZYK KAMISHIBAI
Ostatniego dnia poznamy teatrzyk Kamishibai. Obejrzymy przedstawienie O zalanej wiosce, jaką stworzyli uczniowie Szkoły nad Wartą, wysłuchamy afrykańskiej bajki Dlaczego słoń ma trąbę oraz przygotujemy własny krótki spektakl papierowego teatru. Na zakończenie zaprosimy dzieciaki do wspólnego opowiadania.


O prowadzących:

Tomek Kaszany – znany jako Tomek Stolarz z Lasu, stolarz z zawodu i pasji. Od kilku lat realizuje warsztaty stolarskie dla dzieci i dorosłych, zachęcając nie tylko do zdobywania nowych umiejętności, ale także przetwarzania i odzyskiwania materiałów. Pomysłodawca wypraw leśnych i surwiwalowych dla rodziców i dzieci.

Xenia Starzyńska – architektka, animatorka i edukatorka. Pasjonują ją podróże i kultura tradycyjna (śpiew, muzyka, tańce, dawne zwyczaje). Od wielu lat organizuje i prowadzi warsztaty z zakresu edukacji przestrzennej i architektonicznej oraz kultury tradycyjnej dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Autorka projektu Mankalowisko (gry logiczno-matematyczne w edukacji). Bardzo lubi opowiadać bajki z różnych stron świata. Tworzy Teatr Opowieści Sagan Sag.

Magdalena Garczarczyk – architektka krajobrazu, pedagożka i animatorka, nauczycielka ogrodnictwa i edukacji przestrzennej. Od kilku lat w ramach działalności Projektu Zieleniak organizuje warsztaty, wydarzenia dla dorosłych oraz dzieci, zajmując się również outdoor education, łącząc działania artystyczne z edukacją poprzez współdziałanie.

Udział w półkoloniach jest bezpłatny, o przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń.


Informacje i zapisy: Joanna Tekla Woźniak, Specjalista ds. Edukacji
joanna.tekla@arsenal.art.pl; 61 852 9501

Aby zapisać się należy podać imię i nazwisko dziecka, wiek dziecka, adres email i nr tel kom. opiekuna, imię i nazwisko opiekuna. Do wypełnienia będą także formularze, które wyślemy zainteresowanym w styczniu 2019.

Zobacz miejsce wydarzenia
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie
Galeria Miejska Arsenał logo

Galeria Miejska Arsenał

 

Galeria Miejska Arsenał jest samorządową instytucją kultury, której organizatorem jest Urząd Miasta Poznania. Organizujemy wystawy, wydarzenia, prowadzimy działalność wydawniczą, rozwijamy program edukacyjny oraz kontynuujemy zakupy do kolekcji galerii. Jako instytucja publiczna interesujemy się kontekstami politycznymi, …

Więcej

Adres:

Stary Rynek 6
61-772 Poznań


Kontakt:

61 852 9501
http://www.arsenal.art.pl