Ferie na Śląsku? Poznaj 4 miejsca, które warto odwiedzić

poniedziałek 18.02.2019 do niedziela 24.02.2019

Ferie na Śląsku

Warsztaty detektywistyczne dla najmłodszych, podziemna akademia Pana Kleksa czy jedyna taka wystawa na świecie. Nie macie planów na ferie i nie wiecie gdzie zabrać dzieci? Poznajcie 4 atrakcje na Śląsku, które warto w tym czasie odwiedzić.

Na Śląsku ferie. Z tej okazji w całym regionie ruszają specjalne wydarzenia. Nie brakuje także stałych atrakcji, które warto w tym czasie odwiedzić. Zastanawiacie się jak spędzić ten czas i gdzie zabrać swoje pociechy? Poznajcie 5 propozycji na atrakcje bez potrzeby dalekiego wyjeżdżania.

Największe Muzeum Pożarnictwa w Polsce

Jednym z ciekawszych miejsc, do którego warto w tym czasie się wybrać – jest Centralne Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach. To największa tego typu placówka w kraju i jedna z największych w Europie. W muzeum można z bliska przyjrzeć się historycznym wozom konnym, pompom wodnym, prawdziwym mundurom strażackim oraz poznać specjalistyczne wyposażenie. Dodatkowo można zobaczyć różne pojazdy pożarnicze, w tym najstarszy
samochód z 1913 roku. Interesująca jest także kolekcja sikawek konnych i ręcznych.
Zwiedzanie muzeum z przewodnikiem trwa ok. 1 – 1,5 h. Obiekt jest przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych i rodziców z małymi dziećmi. Jest wyposażone w podjazdy, windy i przewijak.  To miejsce to historia, nauka i przygoda w jednym.

Gdzie, kiedy?

Centralne Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach, ekspozycja stała.

 

Podziemna Akademia Pana Kleksa

Podczas ferii atrakcji na Śląsku nie zabraknie także… pod ziemią. Do korytarzy Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu zwita Pan Kleks. Fani kopalni oraz Akademii Pana Kleksa będą mieć niecodzienną okazję wcielić się w rolę bohaterów powieści i przeżyć prawdziwą przygodę. Podczas podziemnej przechadzki czekać będą na nich wyzwania takie jak: rzuty piłką geograficzną, sprawdzian znajomości męskich imion na literę „A” oraz nauka kleksografii. Dodatkowo każde dziecko wykona swój prawdziwy łapacz snów. Po wykonaniu zadań najmłodsi zdobędą prawdziwe piegi – zupełnie jak w książce. To wydarzenie oraz jego lokalizacja zapewni każdemu małemu uczestnikowi wyjątkowe wspomnienia.

Gdzie, kiedy?

Sztolnia Luiza Zabrze, 14-24 lutego.

 

Warsztaty dla małych detektywów

Twoje dziecko lubi kreatywne zabawy i rozwiązywanie zagadek? Zajęcia podczas ferii w filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gliwicach będą dla niego świetnym pomysłem.
Podczas warsztatów detektywistycznych zobaczy jak złamać szyfr, pobierze odciski palców, zrobi portret pamięciowy i rozwiążę kryminalne zagadki. Dzięki temu każdy uczestnik będzie mogło poczuć się niczym mały Sherlock Holmes. Wszystkie zadania to szansa dla najmłodszych do wykazania się spostrzegawczością. Oddziały MBP w całym mieście przygotowały mnóstwo atrakcji dla najmłodszych. Poza wymienionymi zajęciami m.in.
naukę programowania robotów czy grę połączoną z tropieniem w terenie. Będą też warsztaty tworzenia komiksów, teatrzyki i bale przebierańców. Jest z czego wybierać, a udział we wszystkich atrakcjach jest bezpłatny.

Gdzie, kiedy?

Biblioteki Miejskie w Gliwicach, szczegółowy plan zajęć na stronie organizatora.

 

Największa makieta kolejowa w Polsce

Nie lada atrakcją dla najmłodszych i dorosłych jest Kolejkowo – największa makieta kolejowa w Polsce. Znajduje się na terenie gliwickiego Centrum Handlowego Europa Centralna.
Na miejscu przenosimy się do dokładnie odwzorowanej rzeczywistości pomniejszonej o 25 razy. Zobaczyć można m.in. miniatury autentycznych budowli ze Śląska np. dworca kolejowego w Gliwicach wraz z peronami, gliwickiego ratusza oraz kamienic. To także jedyna makieta w Polsce, na której pływa statek. Na terenie Europy Centralnej znajdują się również inne ciekawe atrakcje, m.in. unikalna w skali świata Galeria Figur Stalowych.

Gdzie, kiedy?

Centrum Handlowe Europa Centralna w Gliwicach, atrakcja stała.

Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie

Zobacz także