Weleda

Euroshorts 2013 – Europejski Festiwal Filmowy w IKM

📅 piątek 29.11.2013 do niedziela 01.12.2013
Euroshorts 2013 – Europejski Festiwal Filmowy w IKM

Instytut Kultury Miejskiej zaprasza 29 listopada i 1 grudnia na dyskusje, pokazy filmów i warsztaty dla dzieci odbywające się w sieni IKM w ramach Europejskiego Festiwalu Filmowego Euroshorts 2013 organizowanego przez Fundację Młodego Kina.

Euroshorts jest festiwalem filmów krótkometrażowych i twórczej reklamy. Wyróżnia i wspiera młodych filmowców z całego świata. Mamy filmy krótkometrażowe w konkursie międzynarodowym, spotkania z twórcami, pokaz „Amerykański Film Reklamowy 2013" (filmy reklamowe wyróżnione w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku, tematyczne seanse filmowe, recitale muzyczne i warsztaty. Więcej informacji o festiwalu i pełen program: www.euroshorts.pl.

Program wydarzeń

29 listopada, piątek

Filmy krótkometrażowe jednoczą Europę – dyskusja (godz. 16.00)

Zapraszamy do dyskusji z gośćmi festiwalu o tym, czy film krótkometrażowy może odegrać istotną rolę w procesie integracji europejskiej.

Najlepsze filmy krótkometrażowe w historii (godz. 18.00)

Organizatorzy zapytali doskonałego krytyka Piotra Czerkawskiego, jakie filmy krótkometrażowe są jego zdaniem najlepsze w historii. Teraz opowie o swoich filmowych fascynacjach i pokaże te filmy, których autorami są: Jean-Luc Godard i Francois Truffaut, Eric Rohmer, Piotr Szulkin, Kim Ki Duk i inni.

Filmujemy Gdańsk! – zakończenie konkursu (godz. 19.00)

W tym konkursie mógł wziąć udział każdy. Wystarczyło nakręcić 2-minutowy film o jednej z ulic Gdańska lub o osobie mieszkającej w Gdańsku dowolną techniką. Film należało umieścić w Internecie i wysłać organizatorom link. W IKM zostaną ogłoszone wyniki konkursu.

Jury konkursu Filmujemy Gdańsk!:

Natalia Cyrzan – animatorka kultury. Pracuje w Instytucie Kultury Miejskiej organizując głównie wydarzenia, które przemieszczają się po dzielnicach Gdańska (np. „Streetwaves" czy „Narracje"), mieszka we Wrzeszczu i najbardziej lubi Trójmiasto, kiedy z niego wyjeżdża.

Marta Maciejewska – filmoznawczyni i polonistka, związana z Gdańskiem od urodzenia. Ulubione miejsca w Gdańsku to Stara Oliwa, Stary Wrzeszcz, Ołowianka oraz ulice: Szeroka i Św. Ducha (głównie przez wzgląd na zamiłowanie do starych kamienic)

Patronatem objął konkurs Pomorski Kurator Oświaty.

www.filmujemy-gdansk.pl

1 grudnia, niedziela

Euroshorts dla dzieci – Przygody z Mihaelą (godz. 14.00 – 17.00)

Projekcje kreskówek i warsztaty języka rumuńskiego dla dzieci, które prowadzi Delia Bar. Program dla dzieci w każdym wieku, ale najlepiej będzie się bawić grupa wiekowa 4-7 lat. Autorem Mihaeli jest rumuński grafik Nell Cobar. Pokażemy filmy: „Mihaela na wakacjach", „Mihaela i Czerwony Kapturek", „Mihaela i Królewna Śnieżka", „Mihaela i Pinokio". Współorganizator: Rumuński Instytut Kultury w Warszawie.

Wszystkie powyższe wydarzenia odbywają w Instytucie Kultury Miejskiej, przy ul. Długi Targ 39/40 w Gdańsku. Wstęp wolny.

Euroshorts 2013 Europejski Festiwal Filmowy

Patronat Honorowy: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Prezydent Miasta Gdańska, Marszałek Województwa Pomorskiego, Pomorski Kurator Oświaty.

Organizator: Fundacja Młodego Kina www.fmk.art.pl

Współfinansowanie: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, AICP, Województwo Pomorskie. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz z darowizn osób prywatnych. Darczyńcy: Sébastien Pins, Guy Bordin (Belgia), Alessandro Falco (Włochy), Marc Schlegel (Austria), Monika Klemm (Niemcy), Tomasz Siemieńczuk, Paulina Stok-Stocka, Beata Winiarska, (Polska), Stephanie Assimacopoulo (Francja), Pedro Rivero (Hiszpania). Dziękujemy!

Partnerzy: Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia – Kinoport, Klub Plama – Gdański Archipelag Kultury, Instytut Kultury Miejskiej, Muzeum Narodowe w Gdańsku – Gdańska Galeria Fotografii, Rumuński Instytut Kultury w Warszawie, maszynadopisania.pl, Festiwal Mecal w Barcelonie, Festiwal Busho w Budapeszcie, Festiwal Żubroffka, Luka Bandita, Drukmar, Trójmiejska Solniczka, DKF Uniwersytetu Gdańskiego „Miłość Blondynki", Loft Pub, Magix, Wolontariat Miasta Gdańska.

Partnerzy trasy ogólnopolskiej: Galeria BWA w Zielonej Górze, Galeria Bielska BWA.

Patronat medialny: trójmiasto.pl, Dziennik Bałtycki, Film & TV Kamera, www.gdansk.pl, miesięcznik Kino, highwarsaw.pl, Radio Eska Trójmiasto, dlastudenta.pl

Kontakt dla mediów:

Przemek Młyńczyk (Fundacja Młodego Kina, Warszawa), tel. 507014857