Europejska Noc Muzeów w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, Gabriela Narutowicza, Sierpc
📅 sobota 20.05.2017
noc Muzeów w Sierpcu
Z okazji nadchodzącej Europejskiej Nocy Muzeów za symboliczną złotówkę będzie można zwiedzać wystawy prezentowane w skansenie, ratuszu i Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu oraz korzystać z licznych atrakcji towarzyszących wydarzeniu. 20 maja to również Dzień Otwarty Funduszy Europejskich – wydarzenie cykliczne służące promowaniu oraz udostępnianiu zrealizowanych z funduszy unijnych przedsięwzięć i projektów. Wizyta w skansenie będzie więc niepowtarzalną okazją do bliższego poznania zarówno mazowieckiej wsi sprzed 100 lat jak i nowoczesnego Centrum Kulturalno-Rekreacyjnego Hotel Skansen Conference&SPA, które powstało m.in. dzięki funduszom unijnym. W ramach tegorocznych Dni Otwartych Hotel Skansen Conference&SPA przygotował liczne atrakcje. Jedną z propozycji jest zwiedzanie obiektu. Zainteresowani obejrzą m.in.: nowoczesną salę widowiskową, sale szkoleniowe oraz bogato wyposażoną strefę SPA. Dodatkowo kompleks oferuje 10% zniżkę na korzystanie z basenu oraz wynajęcie toru w kręgielni do wykorzystania w dniu 20.05.2017r.

Kupony zniżkowe będzie można odebrać w kasie Muzeum a następnie okazać je w recepcji Hotel Skansen Conference&SPA. W skansenie w 10 zagrodach  chłopskich z końca XIX i początku XX w. prezentowana będzie wystawa Rok polski w tradycyjnych zajęciach codziennych. W izbach ukazane zostaną codzienne zajęcia wiejskie związane z domem i gospodarstwem, m.in.: wyrób chleba, twarogu, pranie i maglowanie bielizny, przygotowanie posiłku, prasowanie bielizny, przędzenie wełny na kołowrotku. W dworze z Bojanowa można zapoznać się ze specyfiką życia mazowieckiej szlachty i wyposażeniem wnętrz mieszkalnych z połowy XIX i XX wieku. Niedawno otwarta ekspozycja w dworze z Uniszek Zawadzkich prezentuje okres bezpośrednio po powstaniu styczniowym. Zwiedzający ujrzą m.in. portrety bohaterów narodowych oraz pamiątki historyczne z II poł. XVIII i z XIX wieku. Tymczasem ekspozycje stałe w galerii rzeźby i powozowni przybliżą twórczość ludową  rzeźbiarzy z okolic Sierpca a także dawne środki transportu i akcesoria podróżne. Ponadto podczas Europejskiej Nocy Muzeów muzealna wieś tętnić będzie życiem jak za dawnych czasów. Swym codziennym zajęciom oddadzą sie wiejscy rzemieślnicy: plecionkarz, szewc czy krawcowa.

W poszczególnych zagrodach będzie można spróbować sił przy praniu i maglowaniu odzieży, pomóc przy skręcaniu powrozów czy zobaczyć jak działa sieczkarnia napędzana kieratem. W izbie szkolnej sprzed lat każdy będzie mógł zmierzyć się ze sztuką kaligrafii, a na podwórku przypomnieć sobie dawne gry i zabawy, takie jak toczenie obręczy czy chodzenie na szczudłach. Kwiaty z bibuły? Firanki z papieru? Wykonanie ich to nic trudnego! A udowodnią to pokazy papieroplastyki w wykonaniu miejscowej twórczyni.
Tymczasem ratusz zaprasza do zwiedzania wystawy czasowej będącej odzwierciedleniem interesującej i jakże barwnej kultury Kurpiów. Ekspozycja KURPIE POLAND  przedstawia bogatą przyrodę i kulturę tego pięknego regionu Polski. Jest zaproszeniem do świata wyjątkowo barwnego folkloru i ciekawej historii Kurpiów. Przybliża historię osadnictwa, faunę , florę, architekturę drewnianą, dawne budynki mieszkalne, zdobnictwo w drewnie, wnętrza chałup, obchody takich świąt jak Niedziela Palmowa czy Święto Bożego Ciała. W ramach wystawy zostały zaprezentowane stroje ludowe charakterystyczne zarówno dla Puszczy Białej ,jak i Puszczy Zielonej. Zwiedzający ujrzą wielobarwne tkaniny,  koronkowe serwetki, haftowane ręczniki płócienne i inne interesujące eksponaty. Ponadto będzie można  poznać instrumenty muzyczne, potrawy regionalne czy dowiedzieć się więcej o Weselu Kurpiowskim.
Program Nocy Muzeów w Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu także obfituje w liczne atrakcje. Na pierwszy plan wysuwają się ekspozycje stale: „Gabinet lekarza z małego miasteczka” oraz „Bieżuń i jego mieszkańcy w dawnych latach”. Dodatkowo w Muzeum można zwiedzać wystawę czasową „Za Wielkim Chińskim Murem”, która prezentuje wielowiekową kulturę Chin. Ekspozycja pochodząca ze zbiorów Ambasady Chińskiej Republiki Ludowej w Warszawie, zaaranżowana w bieżuńskim muzeum składa się z wyrobów ceramicznych, srebrnej biżuterii, latawców, wycinanek, strojów oraz fotogramów z bogatymi materiałami przedstawiającymi niepowtarzalne i jedyne w swoim rodzaju chińskie krajobrazy. Ekspozycje można będzie zwiedzać w godz. 14.00 – 22.00. Natomiast na godz. 17:30 zaplanowano koncert zespołu Silver Heads blues band. Będzie to pierwszy koncert grupy na planowanej trasie koncertowej po Azji i Australii. Z kolei o godz. 19:00 wystąpi gwiazda wieczoru „Kapela Czerniakowska”
Do MMM w Bieżuniu oraz ratusza obowiązuje wstęp bezpłatny. Do skansenu– bilet wstępu w cenie 1 zł.

Godz. otwarcia Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu w dniu 20 maja 2017:
skansen, ratusz: godz. 10.00 – 21.00
MMM w Bieżuniu – godz. 14.00 – 22.00.

Zapraszamy!

Samodzielne Rodzicielstwo