Europejska Noc Muzeów i weekend w Gdańsku

Miejsce wydarzenia: Gdańsk

Data wydarzenia: piątek 19.05.2017 do niedziela 21.05.2017

Plakat Noc Muzeów_72

Europejska Noc Muzeów i Corners – te dwa wydarzenia, odbywające się między 20 a 21 maja, bez wątpienia zaznaczą się w kalendarzach najbliższych wydarzeń kulturalnych. Jednak jeszcze wcześniej warto zwrócić uwagę na Dni Otwarte Funduszy Europejskich w Centrum Hewelianum (18–19 maja) i wystawę Masakiego Fujihaty „Poszerzanie świata” (19 maja). Poniżej szczegóły poszczególnych wydarzeń.

Ku Europejskiej Nocy Muzeów i Corners – przegląd wydarzeń kulturalnych

 

 

 

15 maja

Projektornia GAK, ul. Dworska 29a, godz. 10.30-12.00, Święto Polskiej Niezapominajki

Niezapominajka obchodzona w Gdańsku Brzeźnie ma swą długą tradycję i na stałe wpisała się w kalendarz lokalnych imprez. Inicjatorem ogólnopolskiej akcji jest Andrzej Zalewski, redaktor Programu I Polskiego. Niezapominajka, jak sama nazwa wskazuje, każe nam pamiętać. Pamiętać o najbliższych, o tych, których cenimy. Równocześnie wskazuje na bliskie związki człowieka z przyrodą i potrzebę otoczenia troską środowiska naturalnego.

 

 

16–19 maja

Centrum Hewelianum, ul. Gradowa 6, Zakręcona ziemia, warsztaty dla klas IV–VI SP

Czy wiosna rozpoczęła się rzeczywiście 21 marca?

Jak widzielibyśmy niebo, gdyby nie było atmosfery?

Czy w lato Słońce znajduje się najbliżej Ziemi?

Czy wiosna rozpoczęła się rzeczywiście 21 marca?

Jak widzielibyśmy niebo, gdyby nie było atmosfery?

Czy w lato Słońce znajduje się najbliżej Ziemi?

http://hewelianum.pl/dla-nauczycieli

 

Ratusz Staromiejski, ul. Korzenna 33/35, godz. 19.00, Recital fortepianowy Mikołaja Warszyńskiego – Młodzi Chopiniści i ich Mistrzowie – XII Edycja

Recital organizowany przez Towarzystwo im. F. Chopina – Koło w Gdańsku koncert poprzedzony jest 15 minutową prelekcją. Wydarzenie dofinansowane przez Miasto Gdańsk w ramach konkursu o granty w dziedzinie kultury.

 

 

17 maja

Instytut Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40, godz. 15.00–19.00, Kultura spotyka biznes: Jeśli nie grant, to co?

Konsultacje indywidualne o alternatywnych źródłach finansowania działalności artystycznej, prowadzenie: Karol Król, zapisy na konkretne godziny: www.kulturaspotykabiznes.evenea.pl

 

Instytut Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40, godz. 17.30, Lokalni Przewodnicy w Nowym Porcie

Rozwój Portu Gdańskiego przedstawiony w archiwalnych ilustracjach | wykład Dariusza Duliana | miejsce: Szkoła Podstawowa nr 55 (ul. Wolności 6a)

 

 

18 maja

Dom Sztuki GAK, ul. Stryjewskiego 25, godz. 15.00–17.00, Dom Sztuki Seniora

Międzypokoleniowe warsztaty kulinarne, ogrodnicze oraz rękodzielnicze.

 

Instytut Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40, godz. 18:00, Wizualne Niewidzialne – czyli o roli i stanie sztuk wizualnych w Polsce

Prowadzenie: Joanna Kiliszek, Marek Krajewski, Filip Schmidt

 

 

18–19 maja

Centrum Hewelianum, ul. Gradowa 6, Dni Otwarte Funduszy Europejskich

Dni Otwarte Funduszy Europejskich (DOFE) to największe wydarzenie prezentujące projekty europejskie w Polsce. 18 – 19 maja Centrum Hewelianum serdecznie zaprasza na atrakcje związane z obchodami DOFE.

18 maja, w godzinach 10:00-15:00 na terenie Centrum Hewelianum, w miejscach, w których zrealizowane zostały projekty dofinansowane z Funduszy Europejskich, odbędzie się gra pt. „Gradowy szlak”. Polegać będzie na odnalezieniu tablic pamiątkowych (oznaczonych flagami). Uczestnicy będą mieli okazję zdobyć różnorodne nagrody, w tym bezpłatne zaproszenia do Centrum Hewelianum do wykorzystania do końca roku! Chętnych do udziału w grze zapraszamy do budynku Koszar Schronowych – w pobliżu recepcji Centrum Hewelianum.

To nie będzie jedyna okazja do zdobycia zaproszeń na wystawy Centrum Hewelianum. Tego dnia będzie można je wygrać również, wchodząc na profil Centrum Hewelianum na portalu Facebook (https://www.facebook.com/CentrumHewelianum/), na którym zostanie opublikowany Quiz internetowy „Wygraj z Europą”. Zaproszenia dla siebie i osób towarzyszących zdobędzie 15 szczęśliwców, którzy jako pierwsi prawidłowo odpowiedzą na pytania.

Natomiast 19 maja będzie można wziąć udział w zabawie edukacyjnej  „Koło fortuny”. Podczas niej, każdy będzie mógł poszerzyć swoją wiedzę na temat Unii Europejskiej oraz wygrać atrakcyjne upominki. Zabawa, będzie czekała na miłośników Unii Europejskiej w pobliżu recepcji Centrum Hewelianum – w budynku Koszar Schronowych – od godziny 10.00 do 15.00.” http://hewelianum.pl/news/91_hewelianum-w-ue-obchody-dni-otwartych-funduszy-europejskich-2017

 

19 maja

Dom Sztuki GAK, ul. Stryjewskiego 25, godz. 19.00–21.00, „Złote gody” – Impro Mikser z okazji jubileuszu GAK

Spektakl improwizowany, realizowany z okazji jubileuszu GAK. Dyrekcja artystyczna: Julia Rachwalska – koordynatorka Impro Miksera.

 

Plama GAK, ul. Pilotów 11, godz. 18.00, Made in Plama

Wernisaż rozpoczynający doroczną wystawę prezentującą prace uczestników warsztatów twórczych w „Plamie” powstałe w minionym sezonie. Wstęp wolny.

 

Projektornia GAK, ul. Dworska 29a, godz. 17.00-21.00, Bal Seniora

Bal dla seniorów organizowany przy współpracy z Kołem Seniora nr % w Gdańsku Brzeźnie oraz Kołem Seniora w Nowym Porcie. Wstęp wolny.

 

Instytut Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40, godz. 17:00–20.00, Wizja człowieka i kultury w teorii sztuki Jospeha Kosutha

Prelekcja z panelem dyskusyjnym, organizator: Dorota Grubba-Thiede, prowadzenie: Henryk Kuś, moderator: Dorota Grubba-Thiede. Spotkanie w ramach Otwartego IKM.

 

Instytut Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40, godz. 18:00, Lokalni Przewodnicy na Oruni

Orunia dzielnica mitów | Christian Samp – spotkanie | miejsce: Stacja Orunia GAK (ul. Dworcowa 9)

 

CSW Łaźnia, ul. Jaskółcza 1, godz. 18.00, Masaki Fujihata, Poszerzanie świata (wystawa)

Wystawa Masakiego Fujihaty POSZERZANIE ŚWIATA jest prezentacją wybranych dzieł tego artysty, połączeniem prac realizowanych obecnie z wybranymi przykładami wcześniejszej twórczości. Od instalacji z lat 1990, jak Impressing Velocity (1992–94) i Beyond Pages (1995–97), po prace najnowsze: Voices of Aliveness (2012) oraz Capture in Half (2016). Współczesne projekty japońskiego artysty wyłaniają się z jego wcześniejszych dzieł, uwidaczniając przy tej okazji dynamiczne połączenie dwóch tendencji: kontynuacji i rozwoju (przekraczającego wcześniejsze formy). Wystawa eksploruje artystyczne wymiary porządku kulturowego budowanego na fundamencie wskazanych właściwości sztuki Fujihaty, ze szczególnym zwróceniem uwagi na interaktywność, lokacyjność i hybrydyczność (rzeczywistość poszerzona). Wystawa trwa od 19 maja do 2 lipca 2017. Wstęp wolny.

 

 

20 maja

Instytut Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40, godz. 11.00-14.00, Warsztaty szycia plecionych poduszek

Prowadzenie: Julia Cyrzan i Anna Strelau, koszt udziału: 20 zł, zapewniamy materiały, zapisy: www.warsztatyikmpoduszki.evenea.pl   

 

Instytut Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40, godz. 12:00, Architektura Gdańska

Gdański modernizm: 1945–1989 | wykład Jacka Friedricha, miejsce: Instytut Historii Sztuki UG (ul. Bielańska 5)   

 

Instytut Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40, godz. 12:00, Lokalni Przewodnicy na Biskupiej Górce

Piaskownia – historia i teraźniejszość | spacer z Ryszardem Kopittke | start: przed Zborem Menonitów (ul. Menonitów 2a)   

 

Instytut Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40, godz. 16.00-01.00, Europejska Noc Muzeów

Gdańskie Miniatury i Metropolitanka – spacery rodzinne oraz wydarzenia związane z projektem Corners, punkt informacji: IKM, informacje: www.ikm.gda.pl/nocmuzeow/wydarzenie/ikm

Gdańskie Miniatury
16:00, 18:00 | Gdańskie legendy – edycja specjalna, spacer otwarty w ramach Nocy Muzeów, start: 16:00, 18:00 ul. Długi Targ 39/40, na wysokości IKM, informacje:
miniatury@ikm.gda.pl

Metropolitanka
20:00, 22:00 | Spacery szlakami kobiet po Starym i Głównym Mieście w ramach Nocy Muzeów

20:00 trasa: Działaczki Wolnego Miasta, start: ul. Długi Targ 39/40, na wysokości IKM

22:00 trasa: Prekursorki, start: ul. Długi Targ 39/40, na wysokości IKM

http://ikm.gda.pl/nocmuzeow/

 

Centrum Hewelianum, ul. Gradowa 6, Noc Muzeów, Wehikułem czasu do… średniowiecza

„Rycerze, garncarze, mincerze i zawodowy kat, który nie zawaha się skrócić o głowę! A do tego na odważnych czeka będą „średniowieczne masażery”.  Na tę jedną noc Centrum Hewelianum zamieni się w średniowieczną osadę. Nie może Ciebie zabraknąć!”

 

Scena Muzyczna GAK, ul. Powstańców Warszawskich 25, godz. 19.00, Koncert It’s a beginning

„Dwie osobowości, dwa całkowicie różne głosy, ale jedna miłość – muzyka. Zapraszamy na wyjątkowy koncert w wykonaniu dwóch utalentowanych artystek polskich scen muzycznych – Agnieszki Tylutki oraz Pauliny Wojtowicz. Przy pianinie usiądzie Zbigniew Kosmalski. W jeden wieczór zabierzemy Państwa w muzyczną podróż z pięknymi utworami Polskimi i zagranicznymi mi.in.: Colored Woman, jeśli Ty nie istniałbyś, Kocham Cię idioto, Miłość Ci wszystko wybaczy, Żyj kolorowo, On nie kochał nas, Take Me Baby Or Leave Me i wiele innych…” FB: https://www.facebook.com/events/409466429427749/

 

Europejskie Centrum Solidarności, pl. Solidarności 1, godz. 19.00–1.00, Europejska Noc Muzeów

„Już 10 lat istnienia świętuje w tym roku ECS. Z tej okazji przygotowaliśmy dla gości Europejskiej Nocy Muzeów dziesięć atrakcji, m.in. animacje na wystawie, warsztaty i grę budynkową dla rodzin, przegląd filmów STOCZNIA MOVIE, zwiedzanie biblioteki. Bilet wstępu na wystawę stałą i KSIĄŻKI SPOD LADY: 1 zł”. Program | ecs.gfa.pl/nocmuzeow

 

Wyspa Skarbów GAK, ul. Turystyczna 3, godz. 10.00-14.00, Warsztaty Latawcowe / III Karnawał Latawców

Warsztaty latawcowe przygotowujące uczestników do konkursu III Karnawału Latawców  „Taniec Owadów”.

 

Wyspa Skarbów GAK, ul. Turystyczna 3, godz. 19.00-23.00, Europejska Noc Muzeów

Spotkania, prelekcje,  prezentacje historyczne oraz dźwiękowy nocny spacer po Wyspie Sobieszewskiej z okazji Europejskiej Nocy Muzeów.

 

Gama GAK, Klub Seniora „Delfin” z Nowego Portu, ul. Starowiejska 15/16, godz. 16.00, Majówka

Wieczór taneczny dla seniorów oraz koncert muzyczny duetu Anatola Kaszańskiego i Tadeusza Szymańskiego.

 

Muzeum Historyczne Miasta Gdańska, Europejska Noc Muzeów w MHMG

http://mhmg.pl/pl/wydarzenie/906/europejska-noc-muzeow-program choć do nocy Muzeów pozostał jeszcze miesiąc, my już teraz odsłaniamy nasz program. Będzie sią działo w Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku, Wartowni nr 1 na Westerplatte oraz na… Twierdzy Wisłoujście. Niektóre elementy mogą ulec zmianie ze względu na niekorzystne warunki pogodowe.         

 

Instytut Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40, godz. 18.00–24.00, Corners

20 i 21 maja przestrzeń Dolnego Miasta gościć będzie prezentacje interdyscyplinarnych projektów artystycznych, instalacje, przegląd filmów krótkometrażowych i szereg performansów. Projekty powstały w ramach międzynarodowego projektu artystyczno-badawczego Corners skupiającego artystów i badaczy z dziesięciu europejskich krajów. Więcej na www.cornersofeurope.org oraz www.cornerslive.org

 

Gdański Teatr Szekspirowski, ul. Bogusławskiego 1, 21.00–23.45, Noc muzeów | Szekspir bez cenzury

UWAGA – zwiedzanie TYLKO dla dorosłych! W ten jeden szczególny wieczór i noc warto przyjść do Teatru Szekspirowskiego. Tym razem czeka Was bowiem bardzo nietypowy spacer – nie tylko po wnętrzach teatru, ale przede wszystkim po dziełach Williama Szekspira, który nie stronił od – często sprytnie ukrytych – „bezeceństw”. Dowiecie się też, jaką historię skrywa przebiegająca przy Teatrze ulica Zbytki oraz poznacie pewne zaskakujące znalezisko archeologiczne z jej okolic… Nie bez znaczenia jest fakt, że część z tych inscenizowanych spacerów poprowadzi sam dyrektor Teatru Szekspirowskiego, Jerzy Limon – wybitny znawca Szekspira i teatru elżbietańskiego, teatrolog, pisarz, profesor Uniwersytetu Gdańskiego, anglista, historyk, tłumacz literatury angielskiej. Wstęp wolny, liczba miejsc w grupie jest ograniczona. Spacery z dyrektorem GTS ruszają o każdej pełnej godzinie, w wypadku większego zainteresowania uruchomimy więcej grup prowadzonych przez przewodników.

 

GGM1, GGM2, 4G + Pracownia Artystyczna, godz. 16.00-24.00, Noc Muzeów w GGM

W ramach nocy muzeów GGM proponuje: Oprowadzanie Kuratorskie z Piotrem Stasiowskim po wystawie Sprawna Ręka. Moshe Kupferman/Marek Chlanda; Gdańska Galeria Güntera Grassa, ul. Szeroka 34/35-37, godz. 20.00 | Oprócz tego, aktualne wystawy: Gdańska Galeria Miejska 1, ul. Piwna 27/29, wystawa Stan Surowy Otwarty Artyści: Daniel Cybulski, Radosław Deruba, Emilia Kina, Filip Rybkowski, Robert Seikon, Michał Sroka Kuratorzy: Gabriela Warzycka-Tutak, Aleksander Celusta | Gdańska Galeria Miejska 2, ul. Powroźnicza 13/15, Wystawa Nowe Sytuacje. Sztuka Trójmiejska lat 80, Artyści: Janusz Akermann, Andrzej Awsiej, Kuba Bryzgalski, Józef Czerniawski, Borys Czernichowski, Roman Malarz Kobiet Grabowiecki, Katarzyna Józefowicz, Piotr Józefowicz, Joanna Kabala, Grzegorz Klaman, Kazimierz Kowalczyk, Kacper Ołowski, Jacek Piotrowski, Marek Rogulski, Jerzy Rymar, Jacek Staniszewski, Eugeniusz Szczudło i Sławomir Witkowski. Koncepcja wystawy: Robert Jarosz | Gdańska Galeria Güntera Grassa, ul. Szeroka 34/35-37, Wystawa Sprawna Ręka. Moshe Kupferman/Marek Chlanda, Kuratorzy: Ewa Łączyńska-Widz, Piotr Stasiowski | Pracowania Artystyczna GGM, wejście od ul. Grobla Grobla I 1/2 (w budynku Gdańskiej Galerii Güntera Grassa)
Wystawa Kochane dzieci…, Kuratorka: Marta Wróblewska, Współpraca: Grażyna Tomaszewska-Sobko | Park Świętopełka, Wystawa zewnętrzna – Günter Grass – patrząc z Gdańska, Koncepcja i opracowanie: dr Miłosława Borzyszkowska-Szewczyk, Marta Wróblewska, Projekt graficzny: Ania Witkowska, Projekt ekspozycji: Stowarzyszenie Inicjatywa Miasto. Wstęp wolny

 

21 maja

Instytut Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40, godz. 12.00–14.00, Wyobraźnia – DZIKI STWÓR
Spotkanie literackie dla dzieci – „Gruffalo”, „Tam gdzie żyją dzikie stwory”, lektura, rozmowa i warsztaty ruchowe, prowadzenie: Viola Wojda i Gosia Zamorska, dla dzieci w wieku 4-8 lat, koszt: 10 zł, zapisy: www.ikmdladzieci.evenea.pl

 

Gdański Teatr Szekspirowski, ul. Bogusławskiego 1, godz. 19.00, POLA NEGRI, CZERWIE | seans z muzyką na żywo
Na 2017 rok przypadają dwie rocznice związane z Polą Negri – 120 lat od jej narodzin oraz 30 lat od śmierci wybitnej aktorki – jedynej Polki, która zyskała status niekwestionowanej gwiazdy Hollywood.
W Gdańskim Teatrze Szekspirowskim zostanie wyświetlony film pt.
Mania. Historia pracownicy fabryki papierosów, dzieło kina niemego z 1918 roku z Polą Negri w roli głównej. Projekcję filmu dopełni muzyka grana na żywo przez zespół Czerwie.

Więcej informacji na stronie: http://teatrszekspirowski.pl/wydarzenia/pola-negri-czerwie-seans-muzyka-zywo/

Zobacz miejsce wydarzenia
Europejska Noc Muzeów i weekend w Gdańsku

Adres:

ul. Nowe Ogrody 8/12
80-803 Gdańsk
fax: +48 (058) 302 39 41


Kontakt:

tel. centrala: +48 (058) 323 60 00, +48 58 323 60 05; tel. informacja: +48 (058) 323 60 30
umg@gdansk.gda.pl
http://gdansk.pl