EUgeniusz

piątek 01.07.2011

Pierwszego lipca, w dniu Inauguracji Polskiej Prezydencji w Radzie UE, Fundacja Form i Kształtów w partnerstwie z Narodowym Instytutem Audiowizualnym na osiem godzin (12:00-20:00) zamieni warszawski Mariensztat w przestrzeń działań twórczych.

Na mariensztackim rynku staną instalacje tworzące twarz EUgeniusza, który wspólnie z zaprzyjaźnionymi artystami – projektantami, grafikami, architektami i muzykami – odkryje tajemnicę pięciu, a nawet sześciu zmysłów. Będzie można wejść mu do NOSA i wspinać się po nim, pociągnąć go za WŁOSY i podkręcić mu WĄS, pomalować USTA i sprawdzić czy dobrze patrzy mu z OCZU, by po krótkim odpoczynku w jego DŁONIACH wpaść mu do UCHA posłuchać muzyki.

Instalacje, które będzie można eksplorować angażując nie tylko wzrok, ale także węch, słuch, dotyk i smak, zaprojektowane zostaną przez czołówkę polskich projektantów. Dzieci, z mapą w ręku, będą kolejno odkrywać coraz to nowe elementy twarzy EUgeniusza. W tym czasie towarzyszący im dorośli będą mieli możliwość zapoznania się z trendami obowiązującymi w świecie sztuki użytkowej. Na najmłodsze dzieci czekać będzie BESTIARIUM – bezpieczna przestrzeń, w której niemowlaki będą mogły raczkować, wspinać się, turlać i leżeć. Autorami instalacji są: Aleksandra Wasilkowska, projektantki ze studia Beza Projekt, Marlena i Marek Happach, Małgorzata Jabłońska, Marta Niemywska i Mysikrólik.

W UCHU zagrają Małe Instrumenty, zespół DVA z Czech, projekt zespołu Eferklang-Efterkids, Drekoty oraz Snowman wraz z chórem dziecięcym Lumikulu. Finałowym koncertem będzie występ ASI MINY (Asia Bronisławska), która wspólnie z 40-osobową orkiestrą instrumentów dętych Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia im. K. Szymanowskiego w Katowicach, wykona utwory z premierowej płyty pt. ”WYBIEGŁY!” – skomponowane specjalnie na ten dzień.

W ramach EUgeniusza przewidziano także warsztaty muzyczno-teatralne, zajęcia z lomografii i tańca, słuchowisko oraz multimedialne gry kulinarne i przekąski.

Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Form i Kształtów, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwo Spraw Zagranicznych oraz Narodowy Instytut Audiowizualny. Wydarzenie jest częścią programu kulturalnego Inauguracji Przewodnictwa Polski w Radzie UE – całodniowego widowiska muzycznego, które rozegra się w Warszawie, na czterech scenach, dedykowanych różnym gatunkom muzycznym. Widowisko zainauguruje Krajowy Program Kulturalny Polskiej Prezydencji 2011.

Organizatorzy:
Fundacja Form i Kształtów, Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowy Instytut Audiowizualny

Współorganizator:
Miasto stołeczne Warszawa

Partner:
Stołeczna Estrada

Partnerzy lokalni:
Fundacja Bęc Zmiana, Gaga

Kuratorki:
Asia Bronisławska i Iza Rutkowska

www.formyiksztalty.pl
www.uwaganakulture.pl
www.culture.pl

Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie