Energa Sailing 2016 – Energia w działaniu

📅 wtorek 12.04.2016 do czwartek 21.04.2016
Energa Sailing 2016 – Energia w działaniu
Liczby związane z Programem Energa Sailing w sezonie 2016 wyglądają bardzo imponująco. W szkoleniu żeglarskim w klasie Optimist w Krakowie bierze bowiem udział 1oo dzieci z terenu Małopolski. Jest 7 grup szkoleniowych. Zajęcia odbywają się w krakowskich podstawówkach oraz w Ośrodku Szkoleniowo Żeglarskim Horn.

Dla najmłodszych żeglarzy przewidziano dużo zajęć teoretycznych i sporo czasu na wodzie – Zalew Bagry. Swój wkład w żeglarską edukację najmłodszych będą mieli PATRONI REGIONALNI Łukasz Przybytek & Paweł Kołodziński, którzy walczą w tym roku w  igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro. Mistrzowie świata ścigając na międzynarodowych zawodach są świadomi, że podejściem do treningów, wynikami sportowymi, jak i swoją postawą inspirują swoich następców. Dlatego tak ważne są spotkania mentorów dla dzieci dopiero co rozpoczynających przygodę.

Oferta Energa Sailing Optimist adresowana jest do chłopców i dziewczynek w wieku 7 – 9 lat. Do zajęć w Krakowie – podobnie jak w innych miastach – przystąpiła setka dzieci. Rekrutacja realizowana była dwutorowo. Połowa dzieci wybrana została w wyniku naboru indywidualnego. Drugą grupę stanowią klasy ze szkół podstawowych, które zgłosiły chęć udziału w projekcie. W obu przypadkach kryteriami wyboru były wiek i brak doświadczenia żeglarskiego.
Ten całoroczny cykl bezpłatnych szkoleń i zajęć na wodzie, do którego dane dziecko może być zakwalifikowane tylko raz, jest dobrym startem do dalszej kariery pod żaglami.

Wszystkie zajęcia z dziećmi, ponad 600 godzin (raz w tygodniu) na lądzie i na wodzie, odbywać się będą na terenie przystani żeglarskiej HORN, posiadającego odpowiednie zaplecze sprzętowe i  doświadczoną w pracy z najmłodszymi, kadrę instruktorów. Optymisty dostarczone przez sponsora Programu ENERGA SAILING oraz materiałów edukacyjne trafiły do 20 klubów żeglarskich w całym kraju. Wszystko to dzięki współpracy Ministerstwa Sportu i Turystyki, Polskiego Związku Żeglarskiego i Grupy Energa. To już kolejny raz kiedy partnerzy przekazują wsparcie sprzętowe ośrodkom szkolącym młodych żeglarzy.

W  kwietniu będą to warsztaty, gry i zabawy terenowe, zajęcia świetlicowe, które pomagają w sposób przystępny poznać żeglarstwo. W kolejnych miesiącach będą to zajęcia szkoleniowe na wodzie. Zajęcia na wodzie odbywają się do października, z przerwą wakacyjna, podczas których dzieci będą mogły wziąć udział w żeglarskich półkoloniach.

Szansę na poznanie tego sportu i połkniecie żeglarskiego bakcyla Energa Sailing stwarza jednak  dużo szerszemu gronu. Program zakończy się w listopadzie otwartymi  lekcjami w szkołach podstawowych w całym kraju. Weźmie w nich udział około 13 tys.  dzieci. W dotychczasowych edycjach w otwartych lekcjach uczestniczyło blisko 20 tys. dzieci.

–———

Energa Sailing jest częścią Energa Sport – projektu Grupy Energa, adresowanego do dzieci i młodzieży szkolnej, związanego z programem społecznej odpowiedzialności biznesu Energa dla Ciebie. Jego celem jest popularyzacja aktywności sportowej wśród uczniów szkół podstawowych i gimnazjów oraz odkrywanie sportowych talentów poprzez cykl szkoleń i zawodów sportowych w dyscyplinach: koszykówka (Energa Basket Cup), lekkoatletyka (Energa Athletic Cup) i żeglarstwo (Energa Sailing).