Elementarze z całego świata – wystawa

piątek 23.09.2016 do środa 12.10.2016

Sto kilkadziesiąt elementarzy z różnych stron świata, wśród nich książeczki w tak egzotycznych językach jak suahili, hindi, hebrajski, japoński, chiński, a nawet w języku jednego z indiańskich plemion, żyjących w amazońskiej dżungli.

Oprócz samych elementarzy na wystawie znajdą się reprodukcje znajdujących się w nich ilustrowanych czytanek wraz z tłumaczeniami. Bezpośredni kontakt z tymi niepozornymi książeczkami pozwala dostrzec, jakie bogactwo kulturowe znajduje w nich odbicie — tradycje i przeszłość narodów, obyczaje, przemiany historyczne, sytuacja społeczna i polityczna, problemy dzieci i problemy edukacyjne poszczególnych krajów.

Można będzie zatem zobaczyć na wystawie zarówno afrykańską biedę, jak i ciekawe obyczaje z tamtego obszaru świata (elementarze w językach suahili, luganda, szona, arabskim i angielskim). Poznać specyfikę nauczania języka arabskiego i obserwować wpływ religii na nauczanie w krajach arabskich.

Motywy religijne są charakterystyczne także dla elementarzy z krajów latynoskich. Specyfiką podręczników z tamtego obszaru świata jest także obecność w podręcznikach śladów po dawnej, indiańskiej przeszłości, a z drugiej strony znamienne świadectwa współczesnych działań na rzecz indiańskiej kultury — na wystawę trafił m.in. elementarz dla Indian z plemienia Enxet, który uczy indiańskie dzieci czytania i pisania w ich rodzimym języku.

elementarze świata wrocław

Liczne elementarze odbijają sytuację polityczną — w książeczkach kubańskich są piosenki o Che Guevarze, w radzieckich (bo na wystawie są także elementarze historyczne) defilady na Placu Czerwonym, z jugosłowiańskich dzieci uczyły się pierwszych liter na słowach: „Mama, Tata, Tito”, a z chińskich odczytując okrzyki: „Kochamy Chińską Republikę Ludową!”.

Dzięki elementarzom łatwo dostrzec, jakie wymagania stawia się np. uczniom japońskim, którzy już na początku nauki muszą poznać co najmniej dwa rodzaje pisma (system znaków japońskich i tradycyjny system znaków chińskich), a także umieć rozróżniać występujące między nimi subtelne różnice.

Wśród europejskich książeczek do nauki czytania zwracają uwagę elementarze z państw powstałych u schyłku XX w. — m.in. Białorusi, Ukrainy czy Bośni i Hercegowiny, w których widać radość z odzyskanej niepodległości i entuzjazm w prezentowaniu własnej kultury.

Prezentowany na wystawie zbiór wypożyczono z Muzeum Oświaty im. prof. Mariana Falskiego w Kuźnicy Grabowskiej. Kolekcja została ofiarowana temu muzeum przez emerytowaną nauczycielkę, która przez lata kolekcjonowała elementarze.

ELEMENTARZE Z CAŁEGO ŚWIATA

23 września – 12 października 2016

Miejsce: Dolnośląska Biblioteka Publiczna, Rynek 58, parter

Organizator: Dolnośląska Biblioteka Publiczna im. Tadeusza Mikulskiego we Wrocławiu

www.wbp.wroc.pl

Wstęp wolny!

 

Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie
Dolnosląska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu

Dolnośląska Biblioteka Publiczna

DZIAŁ PRACY Z DZIEĆMI

poniedziałek - piątek 11.00-18.00

środa nieczynne

każda sobota 11.00-15.00

 

ZAPIS

(parter; tel. 071-33-52-209, zapis@wbp.wroc.pl)

poniedziałek - piątek   10.00 - 18.30

środa  nieczynne

każda sobota 10.00 - 14.30

 

WYPOŻYCZALNIA GŁÓWNA

(piętro I, pokój 14; tel. 071-33-52-214, wypozyczalnia@wbp.wroc.pl)

poniedziałek - piątek 11.00-19.00

środa nieczynne

każda sobota 11.00-15.00

 

CZYTELNIA  NAUKOWA …

Więcej

Adres:

Rynek 58
50-065 WrocławKontakt:

(071) 33-52-200
wbp@wbp.wroc.pl
http://www.wbp.wroc.pl
facebook

 
 

Polecamy