Weleda
Weleda Baby

Dziwny przypadek psa nocną porą w Teatrze Groteska

Teatr Groteska
🗺 mapa
📅 sobota 29.06.2024
Dziwny przypadek psa nocną porą w Teatrze Groteska
Teatr Groteska z dumą przedstawia swoją najnowszą produkcję – adaptację bestsellerowej powieści Marka Haddona, „Dziwny przypadek psa nocną porą”. Spektakl w reżyserii Agaty Biziuk-Brajczewskiej to wciągająca historia piętnastoletniego Christophera Boone’a, którego życie zmienia się na zawsze, gdy staje się detektywem we własnym sąsiedztwie.

Reżyseria, Scenografia i Muzyka

Agata Biziuk-Brajczewska, znana z teatru autorskiego oraz innowacyjnego podejścia do klasyki literatury, wprowadza widzów w fascynujący świat Christophera, chłopca ze spektrum autyzmu, który rozwiązując zagadkę śmierci psa sąsiadów odkrywa inne, zaskakujące zagadki. Reżyserka subtelnie ukazuje złożoność umysłu głównego bohatera, jednocześnie zachowując elementy humoru i ciepła, które czynią tę opowieść wyjątkową. Reżyserka pracuje kreując metaforę sceniczną, stara znaleźć się kod interpretacyjny i ruchowy świata wokół bohatera, a najważniejsze jak podkreśla realizatorka to pokazać ludziom jak wygląda spektrum, jak odczuwa się w spektrum. Dzięki muzyce Klimka przenosimy się do kruchego wnętrza bohatera – dodaje, ale pokazujemy też świat zewnętrzny z całą jego opresyjnością, są to jazgotliwe dźwięki miasta i otoczenia. Mikrofony zainstalowane na scenie w wybranych momentach wzmacniają głosy postaci w wysokich emocjach, ukazując tym samym jak natarczywy potrafi być dla naszego bohatera świat zewnętrzny. Na pytanie czy to jest spektakl dla autystyków odpowiadam – nie, jest dla ludzi, którzy chcą zrozumieć jak to jest odczuwać świat nie będąc neurotypowym. Spektrum jest bardzo szerokie i każdy na swój sposób odbiera ten świat, interesuje mnie pokazanie tego świata – dodaje reżyserka.
Scenografia autorstwa Mariki Wojciechowskiej jest równie niezwykła jak sama historia. Wykorzystanie nowoczesnych technologii, dynamicznych projekcji i kreatywnego designu sceny sprawia, że widzowie mają wrażenie, jakby weszli w umysł Christophera, doświadczając jego unikalnego postrzegania świata. Scenografia nie tylko oddaje klimat powieści, ale również podkreśla emocjonalne i intelektualne wyzwania, z którymi zmaga się główny bohater. Przestrzeń budujemy za pomocą kubików, a świat jest jak ulubiona gra wideo chłopca.

Choreografia i Światło

Krystyna Lama Szydłowska, odpowiedzialna za choreografię, wprowadza do spektaklu elementy ruchowe, które doskonale komponują się z narracją i emocjami bohaterów.
Reżyseria światła Macieja Iwańczyka będzie dzielić świat, zamykać go, bo ta powieść jak dodaje reżyserka to opowieść o samotności o pewnego rodzaju niezrozumieniu.

Historia, która Porusza

„Dziwny przypadek psa nocną porą” to więcej niż tylko detektywistyczna opowieść. To głęboka i poruszająca historia o poszukiwaniu prawdy, zrozumienia i akceptacji.
Bartek Olszewski, który wciela się w główną rolę podkreśla, że ważne jest żebyśmy nie zapominali oglądając ten spektakl, że jesteśmy w Teatrze, że szukamy znaków teatralnych które doprowadzą nas do finalnego efektu, praca nad nim jest bardzo szczegółowa, to swego rodzaju partytura zachowań, ruchów, gestów, spojrzeń, reakcji. Mało rzeczy w tym spektaklu zostanie pozostawionych przypadkowi czy improwizacji.

Zapraszamy na premierę

Premiera spektaklu odbędzie się w Teatrze Groteska 29 czerwca o godz. 18:00. Zapraszamy wszystkich miłośników teatru, literatury i dobrej historii na niezapomniane widowisko, które na długo pozostanie w pamięci.

Teatr Groteska dba o to, aby każda realizacja była nie tylko wierna duchowi oryginału, ale również wprowadzała nowe, świeże spojrzenie na klasyczne opowieści. „Dziwny przypadek psa nocną porą” to spektakl, który z pewnością spełni te oczekiwania.

Nie przegapcie okazji, by zobaczyć ten niezwykły spektakl na żywo!

768 ocen
4.97
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent