Dzień Teatru Publicznego w Operze Krakowskiej – Cyganeria na kanale YouTube i otwarcie wystawy Zobacz Operę

Opera Krakowska mapa

czwartek 21.05.2020 do czwartek 28.05.2020

Dzień Teatru Publicznego w Operze Krakowskiej – Cyganeria na kanale YouTube i otwarcie wystawy Zobacz Operę

Dzień Teatru Publicznego, organizowany co roku przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszyńskiego przybrał formę wirtualną. Opera Krakowska proponuje Widzom z tej okazji zarówno sztukę w przestrzeni wirtualnej, jak i w gmachu teatru przy ul. Lubicz 48. 21 maja o godzinie 11:00 na swoim kanale YouTube teatr opublikuje „Cyganerię” Giacomo Pucciniego, a w budynku otworzy wystawę „Zobacz Operę”. Po raz pierwszy od 13 marca Widzowie będą mogli odwiedzić Operę Krakowską osobiście.

 DZIEŃ TEATRU PUBLICZNEGO

Dzień Teatru Publicznego wielu Widzom na pewno kojarzy się z cieszącą się dużą popularnością akcją sprzedaży biletów w specjalnej cenie, jak np. „Bilet za 350 groszy”. W tym roku została odwołana z powodu pandemii koronawirusa i po raz pierwszy teatry w Polsce świętują w przestrzeni wirtualnej, od 16 do 23 maja. Opera Krakowska przygotowała dla swoich Widzów podwójną ofertę – wirtualną i realną, obie wystartują jednocześnie – w czwartek 21 maja o godzinie 11:00.

CYGANERIA

W repertuarze Opery Krakowskiej „Cyganeria” to bez wątpienia jeden z najpopularniejszych spektakli. Inscenizacja wyreżyserowana przez Laco Adamika, pod kierownictwem muzycznym Tomasza Tokarczyka, należy do najchętniej oglądanych na naszej scenie. Red. Anna Woźniakowska pisała w miesięczniku „Kraków” po premierze: „Powstał spektakl spójny i konsekwentny, co w operze nie jest łatwe, wizualnie ładny, muzycznie przygotowany bez zarzutu”. W nagraniu zarejestrowanym właśnie podczas premiery 25 września 2015 roku zobaczymy w głównych rolach: Tomasza Kuka (Rodolfo), Iwonę Sochę (Mimi), Mariusza Godlewskiego (Marcello) oraz Katarzynę Oleś-Blacha (Musetta). Dużą wartością rejestracji jest utrwalenie historycznego momentu premiery, który za sprawą publikacji na kanale YouTube każdy Widz będzie mógł obejrzeć za darmo przez 72 godziny (do 24 maja, godz. 11:00): https://youtu.be/LrpAKRxBGHc

WYSTAWA „ZOBACZ OPERĘ”

Zgodnie ze stopniowym znoszeniem ograniczeń związanych z koronawirusem, swoją przestrzeń otworzyły dla Widzów galerie i muzea. Opera Krakowska, dysponując przestronnym wnętrzem Galerii Opera również zaprasza do zwiedzania. Teatr przygotował dla Widzów bogatą wystawę najbardziej charakterystycznych elementów scenografii, rekwizytów i kostiumów z osiemnastu spektakli operowych, operetkowych i baletowych, m.in. z „Toski”, „Dziadka do orzechów”, „Ariadny na Naxos”, „Madame Butterfly” czy elementy „Orfeusza w piekle” – spektaklu, który wciąż czeka na swoją premierę. Autorami zbiorów są wybitni artyści od lat współpracujący z naszym teatrem: Barbara Kędzierska, Michał Znaniecki, Anna Sekuła, Zofia de Ines, Giorgio Madia czy Bożena Pędziwiatr. Wystawie towarzyszyć będzie projekcja nagrań archiwalnych, m.in. „Diabłów z Loudun” niedawno zmarłego Krzysztofa Pendereckiego, czyli spektaklu, od którego rozpoczęła się działalność teatru we własnym gmachu przy ul. Lubicz 48. Zwiedzanie wystawy, która otwarta pozostanie do 30 czerwca 2020 roku, będzie się odbywać przy zachowaniu najważniejszych zasad sanitarnych, m.in. stosowaniu płynów odkażających, używania rękawiczek ochronnych, zakładaniu maseczek przez zwiedzających i zachowaniu odpowiedniej odległości.

Wystawa będzie czynna od poniedziałku do piątku, od godziny 11:00 do 18:00 z przerwą od 14:00 do 15:00 w celu przeprowadzenia odkażania oraz w soboty od 11:00 do 15:00. Wstęp na wystawę jest wolny. Szczegóły zasad bezpieczeństwa:

https://www.opera.krakow.pl/pl/aktualnosci/zasady-bezpieczenstwa-podczas-zwiedzania-wystawy-zobacz-opere

DZIEŃ TEATRU PUBLICZNEGO W OPERZE KRAKOWSKIEJ

Giacomo Puccini
Cyganeria | La Bohème

21 maja 2020 roku, godz. 11:00, oficjalny kanał YouTube Opery Krakowskiej

reżyseria LACO ADAMIK
kierownictwo muzyczne TOMASZ TOKARCZYK
scenografia i kostiumy BARBARA KĘDZIERSKA
przygotowanie chóru ZYGMUNT MAGIERA
reżyseria światła BOGUMIŁ PALEWICZ
przygotowanie chóru dziecięcego MAREK KLUZA

Obsada:

Rodolfo TOMASZ KUK
Mimi IWONA SOCHA
Marcello MARIUSZ GODLEWSKI
Musetta KATARZYNA OLEŚ-BLACHA
Schaunard TOMASZ RUDNICKI
Colline WOŁODYMYR PAŃKIW
Benoit ANDRZEJ BIEGUN
Alcindoro JACEK OZIMKOWSKI
Parpignol FRANCISZEK MAKUCH
ORKIESTRA, CHÓR I CHÓR DZIECIĘCY OPERY KRAKOWSKIEJ
Dyrygent TOMASZ TOKARCZYK

 „ZOBACZ OPERĘ”

Wystawa scenografii, kostiumów i rekwizytów ze spektakli z repertuaru Opery Krakowskiej
Otwarcie: 21 maja 2020 roku, godz. 11:00, ul. Lubicz 48
Wystawa czynna do 30.06.2020 w Galerii Opera
poniedziałek – piątek 11:00-18:00 (przerwa: 14:00-15:00)
sobota: 11:00-15:00

Wstęp wolny

Zobacz miejsce wydarzenia
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie
Dzień Teatru Publicznego w Operze Krakowskiej – Cyganeria na kanale YouTube i otwarcie wystawy Zobacz Operę

Opera Krakowska

Tradycja sztuki operowej w Krakowie liczy ponad dwieście lat. Natomiast Opera Krakowska jako instytucja została powołana do życia w 1954 roku i premierą "Rigoletta" Verdiego w sali Domu Żołnierza przy ul. Lubicz 48 rozpoczęła swoją …

Więcej

Adres:

ul. Lubicz 48
31-512 Kraków


Kontakt:

(12) 296 62 60; (12) 296 62 61
bilety@opera.krakow.pl
http://www.opera.krakow.pl
facebook