Dzień Otwarty Opery Krakowskiej!

Dzień Otwarty Opery Krakowskiej!

Opera Krakowska
🗺 mapa
📅 sobota 10.12.2016
Wstęp bezpłatny
Dzień Otwarty Opery Krakowskiej
Tegoroczny Dzień Otwarty, na który Opera Krakowska zaprasza 10 grudnia br. (godz. 10.00-14.00), to muzyczna podróż szlakiem dzieł operowych, znajdujących się w repertuarze sceny przy ul. Lubicz 48. „Wędrując przez przestrzenie operowego gmachu spotkamy się nie tylko z tytułami wybitnych utworów, ale również ze znanymi motywami kultur, które dzieła te reprezentują. Będzie to wyjątkowa sposobność, by rozsmakować się, w przenośni i dosłownie, w tym, co znane w tradycji różnych narodów” – mówi Beata Ciechanowska, kierownik Działu Marketingu i Organizacji Widowni w Operze Krakowskiej.

Na Dużej Scenie Opery królować będą polonez i mazur. Przestrzeń ta poświęcona zostanie najsłynniejszej polskiej operze jaką jest „Straszny dwór” Stanisława Moniuszki. O godz. 10.30 i 11.30 odbędą się na warsztaty tańców polskich pt. „Poloneza czas zacząć”,  które poprowadzi Wioletta Maciejewska (dla osób biorących udział w warsztatach wymagane jest zamienne obuwie sportowe), a o godz. 13.00 – otwarta próba koncertu kolęd i pastorałek w wykonaniu Chóru Dziecięcego Opery Krakowskiej i kwartetu smyczkowego Cracovia Ensamble pod dyrekcją Marka Kluzy i Joachima Kołpanowicza.

Italię reprezentować będzie opera „Turek we Włoszech” Gioacchina Rossiniego. O godz. 11.00 teatr zaprasza Widzów na Salę Kameralną, na spotkanie z Andrzejem Lampertem, solistą Opery Krakowskiej, który w inscenizacji „Turka we Włoszech” kreuje rolę Narciso, a o godz. 13.00 zachęca do udziału w „Operowym podwieczorku”,  pt. „Operowe przesądy”. Włosi, których ojczyzna jest stolicą opery, to naród uważany za wyjątkowo przesądny. O teatralnych przesądach opowiedzą Alicja Myśliwiec, redaktor RMF Classic i Stanisław Knapik.

W Sali Prób, na czwartym piętrze w gmachu Opery, przeniesiemy się do Krainy Muzyki, a podróży tej patronować będzie przedstawienie dla dzieci „Profesor Wiolinek”. O godz.  10.30 zaśpiewamy piosenki wraz z Profesorem Wiolinkiem (Stanisław Knapik) i Duchem Angusem (Marcin Herman). Całość poprowadzi Paweł Wójtowicz, autor scenariusza oraz muzyki do tego spektaklu. W godz. 10.00-14.00 odbędą się warsztaty plastyczne, konkursy i rebusy dla najmłodszych oraz malowanie dziecięcych twarzy.

Antresola zamieni się w paryski Montmartre, niczym z „Cyganerii” Giacomo Pucciniego.  W atmosferze francuskiej bohemy powędrujemy do „Moulin Rouge”, by podziwiać żywiołowego kankana w wykonaniu uczennic klasy VIIb Studia Baletowego Opery Krakowskiej, przygotowanych przez Wiolettę Maciejewską (godz. 11.15 i 13.00), a także rozsmakować się we francuskich specjałach. Relaks w „Opera Café” uprzyjemnią croissanty, bagietki i wyśmienita kawa. Na Antresoli będzie można także oglądnąć wystawę malarstwa Janusza Jutrzenka-Trzebiatowskiego „Cztery żywioły i czarne słońce na czarnym tle”.

W holu głównym teatru królować będzie „Carmen” Georgesa Bizeta, przypominając atmosferę gorącej Hiszpanii. O godz. 12.00 Opera zaprasza na „Hiszpańskie rytmy” – pokaz tańców hiszpańskich w wykonaniu klas IX i dyplomowej Studia Baletowego Opery Krakowskiej (przygotowanie – Magdalena Malska). W godz. 10.00-14.00 będzie można przymierzać kostiumy i wykonać pamiątkowe zdjęcie na tle dekoracji ze spektaklu w specjalnie przygotowanym operowym atelier fotograficznym.  Zapraszamy również do restauracji „Zakosztuj Hiszpanii”.

Foyer przy szatni zamieni się tego dnia w daleką Japonię przenosząc nas w świat „Madama Burtterfly”. W godz. 10.00-14.00 czeka na Widzów stanowisko do charakteryzacji, gdzie na podstawie prezentowanego filmu będzie można samodzielnie wykonać makijaż ze spektaklu. O godz. 11.30 i 12.30 odbędzie się pokaz sushi, a o godz. 10.30 rozpoczną się warsztaty z kusudamy  – japońskiej sztuki tworzenia z papieru trójwymiarowych dekoracji. W godz. 12.00-14.00 zapraszamy do restauracji „Japońskie smaki”.

Ponadto Opera zachęca Widzów do zwiedzania teatru z przewodnikiem. Dostępne będą dwie trasy. O godz. 10.15, 11.15, 12.15 oraz 13.15 spotkamy się z Paniami krawcowymi i modniarkami, odwiedzimy magazyn kostiumów i magazyn dekoracji oraz zajrzymy do zapadni i pracowni fryzjersko-perukarskiej.  O godz. 10.30, 11.30 i 12.30 będzie można przejść trasą „ekstremalną”, prowadzącą przez pomosty techniczne nad sceną.  Osoby zainteresowane proszone są o zapoznanie się ze szczegółowymi informacjami zamieszczonymi poniżej.

PROGRAM DNIA OTWARTEGO OPERY KRAKOWSKIEJ

MADAMA BUTTERFLY – JAPONIA – FOYER 

  • 10.00-14.00 – „W świecie Madama Butterfly” – kącik charakteryzacji
  • 10.30-12.30 – Warsztaty z kusudamy
  • 11.30 i 12.30 – Pokaz sushi
  • 10.20-14.00 – Restauracja „Japońskie smaki”

CARMEN – HISZPANIA – HOL KASOWY

  • 12.00 – „Hiszpańskie rytmy” – pokaz tańców hiszpańskich w wykonaniu Studia Baletowego Opery Krakowskiej (klasy IX i dyplomowa, przygotowanie: Magdalena Malska)
  • 10.00-14.00 –  Przymierzalnia kostiumów
  • 10.00-14.00 –  Operowe atelier
  • 10.00-14.00 – Restauracja „Zakosztuj Hiszpanii”

STRASZNY DWÓR – POLSKA – DUŻA SCENA 

  • 10.00 i 11.30 – „Poloneza czas zacząć” – warsztaty tańców polskich
    (prowadzenie: Wioletta Maciejewska, wstęp za okazaniem wejściówek – wymagane zamienne obuwie sportowe)
  • 13.30 – Otwarta próba koncertu kolęd i pastorałek w wykonaniu Chóru Dziecięcego Opery Krakowskiej oraz kwartetu Cracovia Ensemble pod dyrekcją Marka Kluzy i Joachima Kołpanowicza (wstęp za okazaniem wejściówek)

CYGANERIA – FRANCJA – ANTRESOLA 

  • 11.15 i 13.00 – „Moulin Rouge” – pokaz kankana w wykonaniu Studia Baletowego Opery Krakowskiej (klasa VIIb, przygotowanie: Wioletta Maciejewska)
  • 10.00-14.00 – „Cztery żywioły i czarne słońce na czarnym tle” – wystawa malarstwa Janusza Jutrzenka-Trzebiatowskiego
  • 10.00-14.00 – Opera Café

TUREK WE WŁOSZECH – WŁOCHY – SALA KAMERALNA (IV p.)

  • 11.00 – „Wenecji czar” – spotkanie z Andrzejem Lampertem

(prowadzenie: Alicja Myśliwiec, wstęp za okazaniem wejściówek)

  • 13.00 – Operowy Podwieczorek „Operowe przesądy” (prowadzenie Alicja Myśliwiec i Stanisław Knapik, wstęp za okazaniem wejściówek)

PROFESOR WIOLINEK – KRAINA MUZYKI – SALA PRÓB (IV p.) 

  • 10.30-11.30  – „Zaśpiewaj piosenki z Profesorem Wiolinkiem i Duchem Angusem” (prowadzenie Paweł Wójtowicz, wstęp za okazaniem wejściówek)
  • 10.00-14.00 warsztaty plastyczne, malowanie dziecięcych twarzy, konkursy i rebusy

ZWIEDZANIE GMACHU OPERY

  • 10.15, 11.15, 12.15, 13.15 – trasa standardowa

Zwiedzanie odbywa się wyłącznie w zorganizowanych grupach na podstawie wejściówek. Ilość wejściówek jest ograniczona – grupy zwiedzających mogą liczyć maksymalnie  20 osób. O wyznaczonych godzinach zwiedzanie rozpoczną jednocześnie dwie grupy.
Czas zwiedzania – ok. 45 minut.

  • 10.30, 11.30, 12.30 – trasa ekstremalna

Zwiedzanie odbywa się wyłącznie w zorganizowanych grupach na podstawie wejściówek. Ilość wejściówek jest ograniczona – grupy zwiedzających mogą liczyć maksymalnie  10 osób.  Zwiedzanie wymaga zapoznania się z dodatkowymi informacjami zamieszczonymi poniżej.

Czas zwiedzania – ok. 25 minut.

Dyrekcja Opery zastrzega sobie prawo do zmian w programie Dnia Otwartego. 

Zasady bezpieczeństwa w trakcie zwiedzania budynku Opery Krakowskiej podczas Dnia Otwartego 10.12.2016 – trasa ekstremalna

W celu zapewnienia Widzom właściwego poziomu bezpieczeństwa należy zastosować się do następujących zasad:

  • trasa jest dostępna dla osób powyżej 16 roku życia – osoby niepełnoletnie zwiedzają wyłącznie pod opieką dorosłego opiekuna;
  • trasa nie jest dostępna dla osób z lękiem wysokości, lękiem przestrzeni, klaustrofobią i / lub zaburzeniami równowagi;
  • warunkiem udziału w zwiedzaniu jest posiadania obuwia sportowego, wygodnej odzieży i rękawic ochronnych;
  • osoby ubrane w długie suknie, spódnice lub inną luźną odzież nie będą mogły wziąć udziału w zwiedzaniu;
  • w trakcie zwiedzania należy poruszać się bardzo powoli i w zwartych grupach;
  • zabronione jest wychylanie się poza poręcze, samowolne wchodzenie do innych pomieszczeń lub miejsc niż te wskazane przez osobę oprowadzającą;
  • kategorycznie zabronione jest fotografowanie, korzystanie z telefonów komórkowych, używanie latarek i innych drobnych urządzeń;
  • kategorycznie zabronione jest dotykanie jakichkolwiek urządzeń lub przedmiotów;
  • należy bezwzględnie stosować się do poleceń osób oprowadzających;
  • nie zastosowanie się do powyższych zasad będzie skutkować przerwaniem zwiedzania.

 

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent