Dzień Japoński w Sosnowcu

Dzień Japoński w Sosnowcu

V DNI MUZEUM W SOSNOWCU 14 – 15 WRZEŚNIA

DZIEŃ JAPOŃSKI W SOSNOWCU 14 września /sobota/

Patronat honorowy: Honorowy Konsul Japonii w Krakowie – Krzysztof Ingarden, Prezydent Miasta Sosnowca – Kazimierz Górski

godz. 17.00 Otwarcie wystawy „Podróż do Japonii" ze zbiorów Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej MANGGHA w Krakowie
godz. 17.30 Pokaz japońskich sztuk walki przygotowany przez Sosnowiecki Klub Karate
godz. 18.00 Ceremonia parzenia herbaty przygotowana przez kawiarnię KIMONO CAFE z Krakowa
godz. 19.00 Degustacja kuchni Kraju Kwitnącej Wiśni przygotowana i sponsorowana przez restaurację FUTAGO SUSHI z Sosnowca
godz. 20.00 Koncert fortepianowy w wykonaniu Marie Kiyone (Japonia)

V ZAGŁĘBIOWSKIE MIODOBRANIE 15 września /niedziela/

Organizowane przy udziale kół pszczelarzy z Będzina, Czeladzi i Sosnowca
Patronat honorowy: Prezydent Miasta Sosnowca – Kazimierz Górski, Prezes ŚZP w Katowicach Zbigniew Binko

godz. 13.00 Ogłoszenie konkursu „Najsmaczniejszy Zagłębiowski Miód" Pokaz miodobrania połączony z degustacją, K. Kluba – mistrz pszczelarski
godz. 14.00 „Tajemnice kropelki miodu" – wykład połączony z pokazem multimedialnym, P. Kwapisz
godz. 15. 00 „Jak założyć pasiekę rodzinną" A. Bieniecki – mistrz pszczelarski.
godz. 16. 00 Sadzenie lipy z udziałem Jego Ekscelencji Biskupa Sosnowieckiego ks. dr Grzegorza Kaszaka i Prezydenta Miasta Sosnowca Kazimierza Górskiego
godz. 16.15 „Produkty z ula receptą na zdrowie i urodę" – wykład połączony z prezentacją wyrobów firmy KORANA z Katowic, M. Słomian-Smoczyńska
godz. 17.00 Pokaz miodobrania połączony z degustacją, K. Kluba – mistrz pszczelarski
godz. 13.00-18.00 Sprzedaż produktów pszczelarskich: miodu, pyłku pszczelego i wyrobów z wosku oraz naturalnych kosmetyków firmy KORANA w cenach promocyjnych!

Wstęp wolny!

W Y S T A W A C Z A S O W A – PODRÓŻ DO JAPONII

Wystawa ze zbiorów Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie ukazuje jej obraz widziany oczami rdzennych artystów oraz odwiedzających ją Polaków. W tej drugiej kategorii mieści się zespół kilkudziesięciu zdjęć wykonanych przez krakowskiego fotografa Ze′eva Aleksandrowicza (1905-1996) w 1934 roku, podczas podróży do Kraju Kwitnącej Wiśni. Ich tematyka jest bardzo różnorodna. Przedstawiają pejzaże, sceny rodzajowe i portrety przypadkowych mieszkańców. Widać na nich elementy typowe dla Japonii, ale i motywy uniwersalne związane z ludzką egzystencją. Czarno-białe fotografie znakomicie wpisują się w oszczędną estetykę tak charakterystyczną dla tego kraju. Osobną grupę stanowią akwarele Andrzeja Wajdy – znakomitego reżysera filmowego i teatralnego, plastyka i gorącego propagatora kultury japońskiej.
Drzeworyty prezentowane na wystawie dają przedsmak tej oryginalnej dziedzinie sztuki. Były znane już od VII wieku, zaś okres od połowy XVII wieku do 1868 r. to czas rozkwitu tzw. Ukiyo-e, czyli „obrazów przepływającego świata" mistrzowsko oddających urok dzielnic rozrywki miast epoki Edo.
Przyczynkami do poznania życia codziennego mieszkańców tego dalekiego kraju są przykłady tradycyjnego ubioru, czyli kimon wraz z pasami obi. Nie mogło także zabraknąć eksponatów związanych z ceremoniałem parzenia herbaty, który narodził się w epoce Muromachi (1336-1573), a później został udoskonalony i utrwalony jako wydarzenie o niepowtarzalnym charakterze, podczas którego ważny jest nastrój, otoczenie, pora roku i intelektualna rozmowa. Na ekspozycji można zobaczyć czarki wykorzystywane podczas ceremonii. Równie ważnym aspektem japońskiego dziedzictwa jest kaligrafia. Przybory zgromadzone na wystawie przybliżają widzom jej techniczne tajniki. Ekspozycja przybliża zwiedzającym ten jakże egzo-tyczny dla każdego Europejczyka i fascynujący kraj.
Wystawa jest czynna od 15 września do 31 grudnia 2013 roku

MUZEUM W SOSNOWCU