Dzień Dziecka z Hoteloko w Centrum Sztuki Tańca

4.06.2018 / godz. 12:00 / Centrum Sztuki Tańca w Warszawie / Dom Kultury Kadr / ul. Przemysława Gintrowskiego 32, 5.06.2018 / godz. 12:00 / Prom Kultury Saska Kępa, ul. Brukselska 23
🗺
📅 środa 16.05.2018 do środa 23.05.2018
04.06 wstęp bilet 10 zł. , 05.06 wstęp wolny na zaproszenia po uprzedniej rezerwacji
Dzień Dziecka z Hoteloko w Centrum Sztuki Tańca

 

Jesteś nauczycielem, rodzicem, opiekunem i szukasz ciekawego pomysłu na wyjście grupowe jeszcze przed końcem roku szkolnego? Kolektyw teatralno-taneczny HOTELOKO movement makers zaprasza dzieci i młodzież z klas IV-VII na spektakl „Darklena” dotykający tematu tolerancji, w którym znajdzie się ruch, performans, taniec, teatr. Pierwsza premiera Centrum Sztuki Tańca skierowana do dzieci i młodzieży odbędzie się 4 czerwca

 

Centrum Sztuki Tańca w Warszawie – CST to inicjatywa obecnie już 19 organizacji pozarządowych, które działają na terenie stolicy w ramach tańca współczesnego i sztuk pokrewnych. Od września 2017 r. CST ma swoją siedzibę na Mokotowie w nowym budynku Domu Kultury Kadr. Premiera CST pt. „Darklena” realizowana jest z myślą o dzieci i młodzieży w wieku 10-13 lat. Powstaje w ramach Programu Koprodukcji Centrum Sztuki Tańca we współpracy z Promem Kultury Saska Kępa oraz Fundacją Rozwoju Teatru NOWA FALA.

 

 „Darklena” to opowieść o chłopcu, który lubi gry komputerowe i piłkę nożną, ale lubi też tańczyć. Pewnego dnia, kiedy budzi się rano do szkoły, nagle wszystko dzieje się inaczej niż codziennie. Nieoczekiwanie pojawia się także tajemnicza Darklena. Będzie to spektakl teatralno-taneczny wykorzystujący także wideo, poszukujący nowych form w sztuce tańca. Twórcy chcą jak najbardziej dotrzeć do wyobraźni i wrażliwości młodych widzów. Stąd też pomysł, aby jedną z głównych postaci zagrał młody, 10-letni tancerz, Bastian Knober-Żebrowski, który od szóstego roku życia tańczy w formacji MBB Warszawa i jest m.in. mistrzem świata w stylu tańca Latin Show (Ateny 2017).  

 

Autorką koncepcji spektaklu „Darklena” jest Agata Życzkowska, aktorka, reżyserka, producentka, także dramaturg i dyrektorka Centrum Sztuki Tańca. Przy tej produkcji współpracuje ona z tancerzem i choreografem Wojciechem Grudzińskim. Artyści spotykają się we wspólnej pracy już po raz trzeci. Poprzednie ich spektakle z elementami performansu, skierowane do dorosłych: „Moi przyjaciele tańczą” i „Absolutely Fabulous Dancers”, zrealizowali jako kolektyw HOTELOKO movement makers wraz z choreografką i tancerką Magdaleną Przybysz. Uważają, że metody pracy z ciałem mogą doskonale wzbogacić teatr, a techniki aktorskie poszerzyć warsztat tancerza. Konsekwentnie kontynuują poszukiwania w tym kierunku i tym razem postanowili wspólnie zrealizować spektakl dla dzieci i młodzieży. Zaprosili także do współpracy tancerkę i performerkę Joannę Chitruszko. Spektakl będzie można zobaczyć w dwóch dzielnicach: na Mokotowie i na Pradze Południe. Premiera z okazji Dnia Dziecka w Centrum Sztuki Tańca w Domu Kultury Kadr (4 czerwca) oraz dzień później (5 czerwca) w Promie Kultury Saska Kępa.

 

Zapytaliśmy Agatę Życzkowską o pracę nad tym spektaklem:

 

Skąd pomysł na „Darklenę”?

Z otaczającej nas rzeczywistości. Zazwyczaj w ten sposób konstruuję spektakle, że tworzę dramaturgię obserwując mój świat, nasz świat. Wcześniejsze moje performansy dotykały tematów kobiet i kobiecości, macierzyństwa, dążeń do idealnego, perfekcyjnego ciała. Teraz pojawił się temat tolerancji. Myślę, że to czas, aby mówić o tym do młodego pokolenia w sposób prawdziwy i szczery, ale z pomysłem, poprzez sztukę, bez demagogii. Dlatego zaprosiłam do współpracy młodego, bardzo zdolnego choreografa, Wojciecha Grudzińskiego. Jego wrażliwość i poczucie humoru jest mi bliskie. Mam nadzieję, że wspólnie stworzymy wyjątkowy spektakl performatywny dla dzieci i młodzieży.

 

Co to znaczy performatywny?

Stosuję elementy performatywne, gdzie włączam do spektaklu widzów. To oni kreują część rzeczywistości, są dzięki temu także po części twórcami niektórych fragmentów moich spektakli. Dlatego każde przedstawienie jest inne. Lubię to. Tę adrenalinę. Oddanie choć na chwilę sceny tym, którzy przyszli do naszego świata. Wtedy to jest nasz wspólny świat. Tak to postrzegam.

 

Kto to jest tajemnicza „Darklena”?

Nie mogę zdradzić. Mogę tylko powiedzieć, że sam tytuł wymyśliłyśmy wspólnie z choreografką i tancerką Magdaleną Przybysz, z którą współpracuję w ramach HOTELOKO movement makers. Lubię bawić się w tworzenie nowych słów. Taka też jest nazwa naszej grupy. Początkowo był to Teatr HOTELOKO, ale coraz bardziej zaczęłam odchodzić od tradycyjnej formuły teatralnej w moich pracach i to słowo: „teatr” – absurdalnie zaczęło mi przeszkadzać. Chciałam być jak najbliżej prawdy, dlatego została nazwa HOTELOKO, ale dodaliśmy „movement makers” jako określenie tego, co naprawdę robimy. My tworzymy ruch.

 

Jesteś aktorką po łódzkiej filmówce – masz wykształcenie teatralne. Dlaczego robisz spektakle taneczne?

 Zawsze interesował mnie ruch, ciało, ale w połączeniu z duszą, z umysłem, z myślą. Nadal realizuję spektakle, w których teatr jest obecny, ale w nowej formie. Moje spektakle łączą wiele sztuk. Taniec współczesny, teatr, wideo, performans. Tworzę dramaturgię na pierwszy rzut oka nielinearną. Jednak w rzeczywistości wątki są spójne, przenikają się i uzupełniają. Wymagają od widza pobudzenia wyobraźni. Czerpię z codzienności. Z naszego świata. Czuję, że dzięki temu jestem bardzo blisko publiczności.

 

Czy taniec jest modny?

Myślę, że tak. Każdy może tańczyć. Z jednej strony przyczyniły się do tego popularne programy rozrywkowe, szczególnie te, które wyszukiwały niezwykłe młode talenty. Z drugiej strony cały czas rozwija się w Polsce taniec nowoczesny, jak i współczesny. Powstaje coraz więcej miejsc, gdzie można uczyć się tańca w jego bardzo różnych formach: od salsy i zumby, przez jazz i modern, do metod takich jak GaGa, Body Mind Centering czy Authenic Movement. Moim zdaniem te ostatnie formy ruchu, tańca dają więcej swobody i autentyczności, dlatego zyskują coraz większą popularność nie tylko wśród tancerzy współczesnych. Poprzez pracę na obrazach docierają do indywidualnych emocji, których tak bardzo poszukujemy we współczesnym świecie. Ten rodzaj prawdziwej ekspresji opartej o ruch autentyczny najbardziej interesuje mnie w moich spektaklach.

 

Co jest w tańcu takiego wyjątkowego?

Ruch, emocje, rytm, kolor. Wysiłek fizyczny wywołuje w nas wydzielanie endorfin czyli tzw. hormonów szczęścia.  Ale moim zdaniem taniec różni się od innych form ruchu takich jak pilates, jazda na rowerze, joga czy bieganie, ponieważ trzeba w nim dać całego siebie. Nie chodzi tylko o przekraczanie granic fizycznych, ale o wyrażanie emocji poprzez ciało. Taniec jest wyjątkowym ruchem, bo daje możliwość podzielenia się częścią własnej wrażliwości z widzami. Lubię jeździć na rowerze i lubię jogę, ale tylko w tańcu, na scenie wyrażam swoje emocje do końca.

 

W spektaklu „Darklena” zobaczymy także Joannę Chitruszko, żonę Pawła Małaszyńskiego.

Z Joanną znamy się od kilku lat, ale nigdy nie pracowałyśmy razem na scenie. Mamy wspólnych teatralnych znajomych i często widywałyśmy się w ich gronie. Pracowałyśmy też razem, bo obie jesteśmy także organizatorkami tanecznych wydarzeń. Joanna m.in. jest dyrektorką tanecznego Festiwalu Kalejdoskop w Białymstoku, skąd pochodzi. Niewiele osób wie o tym, że Joanna jest także tancerką. Ostatnio widziałam ją w spektaklu Anny Piotrowskiej i zobaczyłam tę prawdę, której poszukuję na scenie. Pomyślałam: „musimy razem zagrać na scenie”. Także w „Darklenie” spotkają się dwie dyrektorki, które tańczą (śmiech). Tak wygląda od środka ten świat taneczny. Brakuje menadżerów kultury. Dlatego wykonujemy podwójną pracę.

 

Skąd pomysł na spektakl dla dzieci i młodzieży?

Rzeczywiście do tej pory realizowałam spektakle dla widzów dorosłych. Ale jestem mamą dwójki dzieci, które od małego regularnie chodziły do teatru. I one nie za bardzo lubią teatr. Wolą kino, komputer, smarfon. Czuję, że ta taneczno-teatralna oferta dla dzieci i młodzieży jest wciąż niewystarczająca. Oczywiście zmienia się to, m.in. poszerzyła się ilość spektakli dla małych dzieci, tych najmniejszych. Ale i tak brakuje mi traktowania w teatrze dzieci w sposób poważny, z inteligentnym poczuciem humoru. Sama niewiele widziałam spektakli dla dzieci i młodzieży, które traktują je jak partnera do rozmowy, nie są infantylne lub ociekające morałami. Dlatego czuję, że teraz przyszedł czas, aby podzielić się tym, co wypracowaliśmy jako kolektyw HOTELOKO movement makers z młodymi widzami.

 

Jakie plany oprócz Darkleny ?

Już w połowie czerwca organizujemy casting dla młodzieży w wieku 13-16 lat do wakacyjnego projektu pt. „Insta Show”, który także zakończy się premierą w Centrum Sztuki Tańca. Realizować go będę razem ze wspomnianą już tu Magdaleną Przybysz, z którą przygotowałyśmy wspólnie kilka projektów zarówno edukacyjnych, jak i artystycznych. To jest moje nowe działanie w tym roku. Trafić ze spektaklami HOTELOKO do młodego widza.

 

DARKLENA / HOTELOKO movement makers / SPEKTAKL DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

WOJCIECH GRUDZIŃSKI / AGATA ŻYCZKOWSKA

4.06.2018 / godz. 12:00 / BILETY 10 zł / Centrum Sztuki Tańca w Warszawie / Dom Kultury Kadr / ul. Przemysława Gintrowskiego 32

5.06.2018 / godz. 12:00 / wstęp wolny na zaproszenia / Prom Kultury Saska Kępa, ul. Brukselska 23

Rezerwacja biletów i zaproszeń: info@centrumsztukitanca.eu

lub telefonicznie: 883 760 405

Koncepcja / dramaturgia / reżyseria / wideo: Agata Życzkowska

Choreografia: Wojciech Grudziński

Współpraca choreograficzna: Joanna Chitruszko

Wykonanie: Joanna Chitruszko, Agata Życzkowska, Bastian Knober-Żebrowski

Koprodukcja: Fundacja Rozwoju Teatru NOWA FALA / HOTELOKO movement makers / Prom Kultury Saska Kępa / Centrum Sztuki Tańca w Warszawie

Partnerzy: Dom Kultury Kadr / Prom Kultury Saska Kępa / Teatr Baza

Patronat medialny: miastodzieci.pl, portal taniecPOLSKA.pl, TVP Kultura, e-teatr, teatr dla was.pl, miesięcznik TEATR, RDC, Warsawholic, Going., TANIEC

 

Projekt współfinansuje m. st. Warszawa

 

Więcej info:

www.fundacjarozwojuteatru.pl

Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie