Dzień Dziecka w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

📅 niedziela 02.06.2019
🎫 13zł
Dzień Dziecka w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu
Zabawy i konkursy z nagrodami dla całej rodziny, pokazy zajęć wiejskich i dawnego rzemiosła w zagrodach chłopskich, kiermasz zabawek i łakoci, warsztaty dla dzieci, koncert oraz widowisko dla najmłodszych – to wszystko i wiele więcej wypełni program kolejnej edycji imprezy plenerowej „Dzień Dziecka w skansenie”. Na wydarzenie Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu zaprasza już 2 czerwca w godzinach 10.00–18.00.

Jak co roku w pierwszą niedzielę czerwca sierpecki skansen stanie się kolorowym placem zabaw dla dzieci w każdym wieku. W zagrodach wiejskich zwiedzający spotkają gospodynie, gospodarzy i rzemieślników prezentujących dawne prace wiejskie. Będą mieli okazję wykonać z bibuły kwiaty, ubić masło w drewnianej kierzance, przyjrzeć się jak wyglądało niegdyś przędzenie wełny na kołowrotku czy mechaniczne gręplowanie wełny. W olejarni z bliska zobaczą proces tłoczenia oleju rzepakowego na gorąco. Członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej Ludności Cywilnej z Mławy zaprezentują scenki z życia wsi. Najważniejszym uczestnikami wydarzenia będą jednak przede wszystkim najmłodsi. To dla nich w pasiece przygotowane zostaną łamigłówki i kolorowanki oraz odbędą się pokazy pracy pszczelarza. Tam też posmakują świeżego miodu wprost z plastrów. Dla maluchów powstanie kącik zabaw z drewnianymi klockami, pluszakami, konikami na biegunach i malowankami. Na podwórzu jednej z zagród młodzi odkrywcy folkloru pobawią się replikami zabawek popularnych na początku XX wieku, szczudłami, fajerkami, obręczami do toczenia oraz obręczami do rzucania. Całe rodziny będą mogły sprawdzić się w przeciąganiu liny, a chłopcy starsi i młodsi – przypomnieć sobie strzelanie z procy. W autentycznej wiejskiej izbie szkolnej z okresu międzywojnia wezmą udział w lekcjach kaligrafii. Nauczą się wykonywać lalki ze szmatek, papierowe wiatraczki a nawet spróbują zbudować replikę wiejskiej chałupy. W stodole młynarza wymłócą zboże cepami, oczyszczą je na wialni i zmielą żarnami. Tradycyjnie o godzinie 14.00 w drewnianym XVIII-wiecznym kościele z Drążdżewa odprawiona zostanie msza święta w intencji dzieci.

Na palcu przed amfiteatrem odbędą się konkursy z nagrodami dla całej rodziny. By wziąć w nich udział wystarczy trochę sprytu, zręczności, a przede wszystkim dobry humor. W ramach warsztatów plastycznych dzieci stworzą niepowtarzalną afrykańską etniczną biżuterię i maski. Również Komenda Powiatowa Policji w Sierpcu przygotuje dla nich szereg niespodzianek – pokonają tor przeszkód w specjalnych goglach, wsiądą do radiowozu i dowiedzą się jak wygląda praca policjanta. W dworze z Bojanowa rozbrzmiewać będą dźwięki muzyki fortepianowej w wykonaniu Weroniki Cieszewskiej, uczennicy Szkoły Muzycznej I stopnia w Sierpcu. Na muzealnej scenie zaprezentowane zostanie widowisko „Na ulicy dobrej wróżki” ilustrowane piosenkami Jerzego Wasowskiego, zaś grupa dziecięca Ludowego Zespołu Artystycznego KASZTELANKA z Sierpca wykona tańce i pieśni z różnych regionów Polski. O godzinie 16.00 w sali widowiskowej Hotelu Skansen Conference & Spa Marcin Wyrostek z zespołem Corazon zabierze publiczność w muzyczną podróż do tajemniczego Dźwiękogrodu.

Warto będzie też zajrzeć na kiermasz odbywający się na polanie nieopodal amfiteatru. W ofercie wystawców znajdzie się wiele produktów dla dzieci – od zabawek wykonanych z drewna, przez ręcznie robione biżuterię i dekoracje, po łakocie. Duży wybór produktów regionalnych i tradycyjnych potraw powinien zachwycić każdego miłośnika kuchni regionalnej.

Jedno jest pewne – podczas imprezy „Dzień Dziecka w skansenie” atrakcji nie zabraknie. Dla dorosłych wizyta w skansenie będzie powrotem do dzieciństwa. Dla dzieci natomiast – wyjątkowym prezentem, który na długo pozostanie w ich pamięci. Jeśli chcecie przeżyć prawdziwe przygody, a przy okazji dowiedzieć się jak żyło się, świętowało oraz pracowało na dawnej mazowieckiej wsi, to znakomitym pomysłem na świętowanie dnia dziecka w rodzinnym gronie będzie wizyta w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Serdecznie zapraszamy!

Quiz Rodzinny Akademii Miasta Dzieci – ściągnij darmową grę dla całej rodziny!

Na czym polega gra? To proste! Losujesz zabawne pytania dzięki którym lepiej poznasz członków swojej rodziny lub dostajesz zadania do wykonania.

Ściągnij od nas karty podstawowe oraz dodatkowo zadania, karty dla maluchów lub nastolatków. Wydrukuj je, sklej ze sobą spód i wierzch kart, wytnij i graj! Dobrej zabawy!

Ceny biletów wstępu: normalny: 18 zł; ulgowy: 13 zł; rodzinny:49 zł; dzieci do lat 7: bilety bezpłatne.