Dzień Dzieck@ z MIK. Baw się kulturą!

Mazowiecki Instytut Kultury mapa

sobota 30.05.2020 do poniedziałek 01.06.2020

Dzień Dzieck@ z MIK. Baw się kulturą!

W czas lockdownu dzieci się nudzą. To ogólnie znana rzecz. Nuda nigdy nie przebiega bezobjawowo, a najlepszym na nią lekarstwem jest dobra zabawa i żaden wirus nam w tym nie przeszkodzi. Z okazji zbliżającego się Dnia Dziecka Mazowiecki Instytut Kultury zaprasza do wspólnej zabawy kulturą.

Skoro dłuży się nam czas kwarantanny – wydłużmy sobie czas świętowania. Z MIK Dzień Dzieck@ będzie trwał cały weekend – od soboty 30 maja do wielkiego finału w poniedziałek 1 czerwca.

Bawimy się w Waszych domach, ale w MIK będziemy tam za pośrednictwem sieci – na stronie www.mik.waw.pl oraz na naszym facebookowym profilu facebook.com/mazowieckiinstytutkultury. Bawimy się bez ograniczeń wiekowych i czasowych (tak jak to zawsze być powinno). Bawmy się wszyscy – całymi rodzinami. Do zabawy zapraszamy dzieci całkiem małe i trochę większe i całkiem duże (kiedy już wrócą z pracy), te których energia jest niespożyta i te, które są tym wszystkim już odrobinę zmęczone.

Zaczynamy w sobotę 30 maja o godz. 18:00 „Kotostrofami” czyli strofami o kotach. Spotkamy się on-line z pisarką Agnieszką Frączek i jej zwierzyńcem. Zajrzymy też do książek pani Agnieszki, bo i tam są zwierzęta. Będą dziki i łosie, wróble i pszczoły, koty i psy. Bądź więc i Ty.

Niedzielny poranek zaczniemy muzycznie. 31 maja o godz. 10:00 zaprezentujemy koncert rodziny Jakowiczów i Tabęckich pt. „W krainie zwierząt”. Śpiew, skrzypce, fortepian, klarnet, flet a nawet ukulele wyczarują muzyczną bajkę, w której dzieci mogą aktywnie wziąć udział. Artyści zamienią się w szakale, odśpiewując ich sposoby na przetrwanie (piosenka „Styl szakala”). Z fortepianu i z klarnetu wybrzmi ciężkie tupanie słonia („Słoń” z „Karnawału zwierząt” C. Saint-Saënsa). Niepozorna mucha swoim samolotem-mucholotem zabierze nas na bal, gdzie będzie można zatańczyć (piosenka „Mucha w mucholocie” i „Finał” z „Karnawału zwierząt” C. Saint-Saëns). Będzie też chwila na odpoczynek i delektowanie się piękną muzyką (A. Piazzolla „Wiosna”). Wystąpią dla Was: Julia Jakowicz (śpiew, ukulele), Zygmunt Jakowicz (ryk lwa), Marta Tabęcka (śpiew, flet), Jeremi Tabęcki (klarnet), Jan Tabęcki (fortepian).

Lubicie klocki Lego? Na pewno. Lubią je też Wasi rodzice, gdy nadepną na nie w nocy… A wiecie, że można nimi ilustrować? Pokażemy Wam jak to robić na warsztatach w poniedziałek 1 czerwca o godz. 10:00. Część dzieci będzie wtedy na zajęciach szkolnych, uniwersyteckich lub w pracy. Ale to nic – warsztaty będą mogły obejrzeć, gdy stamtąd wrócą. Poprowadzi je Magdalena Car. Pokażemy, jak znane rzeczy widzieć w nowy sposób. Klockami Lego stworzymy plastyczne historie i całkiem nowe zaskakujące formy. Do warsztatów potrzebne będą klocki, np. typu Lego, klocki konstrukcyjne i inne drobne zabawki. Jako tła można będzie użyć dowolnej gładkiej powierzchni – dywan, ręcznik lub papier kolorowy. Warsztaty potrwają około 20 min.

Na koniec Dnia Dzieck@ w poniedziałek o godz. 18:00 proponujemy wieczorynkę pt. „Opowieści na dobranoc”. Będzie to niezwykła opowieść oprószona księżycowym pyłem i oświetlona gwiaździstym blaskiem. Podczas opowiadanej wieczorynki zaprosimy Was do wysłuchania tradycyjnych bajek, którymi dawniej dzielili się ludzie zebrani wokół domowego ogniska. Opowieści wybrała i opowie dla Was Ania Woźniak z Opowieści z Walizki, a zilustruje je dźwiękami hang drumu i innych perkusjonalisów Krzysztof Guzewicz.

A kiedy się skończy Dzień Dziecka i zacznie się noc, to ona też powinna być dziecka. Po takiej bajce zasypia się miło i sny są radosne. A rano znowu jest miło. Bo jak ktoś chce i ruszy wyobraźnią, to Dzień Dziecka trwa cały rok.

PROGRAMDNIA DZIECK@ Z MIK:
30 maja, sobota
18.00 – „Kotostrofy”, czyli o kotach strofy – spotkanie z pisarką Agnieszką Frączek, jej zwierzętami i książkami.

31 maja, niedziela
10.00 – Koncert rodziny Jakowiczów i Tabęckich „W krainie zwierząt”.

1 czerwca, poniedziałek
10.00 – Warsztaty ilustracji online z Magdaleną Car. Czy z klocków lego można rysować?
18.00 – Wieczorynka „Opowieści na dobrą noc”.

Bawimy się na:
mik.waw.pl
facebook.com/mazowieckiinstytutkultury
facebook.com/teatrmazowiecki/

Zobacz miejsce wydarzenia
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie