Dzień Afrykański

Dzień Afrykański

📅 niedziela 12.10.2014
Dzień Afrykański

W programie:

godz. 10.30-11.30 – Wolontariat w Tanzanii – przygoda i doświadczenie (prezentacja Aleksandry Gutowskiej). Będzie to opowieść, połączona z pokazem zdjęć, o tym jak z praktycznego punktu widzenia wygląda wolontariat, jakie są zalety uczestniczenia w tego typu projektach, co zyskuje dla siebie i co daje innym wolontariusz. Zainteresowane osoby będą mogły uzyskać informacje jak zostać wolontariuszem w krajach afrykańskich.

godz. 12.00-13.00 – Teatrzyk kukiełkowy Bahati i Ally (Patrycja Zandberg, Malwina Wochowska). Przedstawienie opowiada o przygodach dwójki bohaterów, dziewczynki i chłopca, pochodzących z Tanzanii. Perypetie dzieci nawiązują do współczesnych problemów z jakimi borykają się mieszkańcy wielu krajów Afryki – braku wody pitnej czy trudności w dostępie do edukacji. Przedstawienie ma charakter interaktywny, skierowane jest do dzieci w wieku od 4 do 10 lat. Będą mu towarzyszyć zajęcia przygotowane i prowadzone przez metodyków i osoby posiadające obszerną wiedzę na temat kultur afrykańskich (absolwenci Wydziału Orientalistycznego Uniwersytetu Warszawskiego). Dzieci będą mogły porozmawiać o Afryce, swoich wyobrażeniach o tamtejszym sposobie życia i kulturze tego kontynentu i skonfrontować je z wiedzą naukowców. Mali widzowie będą mieli także szansę poznać podstawowe zwroty w języku kiswahili oraz nauczyć się piosenki w tym języku.

godz. 13.15-14.30 – Warsztaty plastyczne masek Tinga-Tinga (Patrycja Zandberg, Malwina Wochowska). Podczas warsztatów dzieci poznają styl Tinga-tinga, charakterystyczny dla sztuki Tanzanii. Naśladując ten niezwykle barwny sposób przedstawiania rzeczywistości będą mogły stworzyć własne „afrykańskie" dzieła sztuki.

Wstęp wolny 

Aleksandra Gutowskafundatorka, prezes zarządu oraz koordynatorka projektów Fundacji Kultur Świata. Ukończyła Uniwersytet Warszawski (stosunki międzynarodowe i afrykanistyka) oraz Lancaster University (socjologia), a od października 2012 roku jest doktorantką w Szkole Nauk Społecznych przy IFiS PAN. Od 2007 roku koordynuje projekty międzynarodowej współpracy na rzecz rozwoju, wolontariatu zagranicznego oraz edukacji globalnej. Realizowała m.in. projekty w Kenii, Senegalu oraz Tanzanii. Prowadziła liczne projekty wolontariackie oraz niejednokrotnie była wolontariuszem.

Patrycja Zandberg – afrykanistka, suahilistka, kulturoznawca, prowadziła liczne warsztaty i spotkania z zakresu kultury Afryki (szczególnie Kenii i Tanzanii) współpracując z licznymi organizacjami pozarządowymi. Współtwórczyni i organizatorka spotkań o charakterze plastyczno-kulturowym dla najmłodszych dzieci m.in. w ramach projektu: „Z Simbą dookoła świata", realizowanego w latach 2008-2009, „Spotkania z bajką afrykańską" w roku 2012 oraz „Teatr dla Edukacji" w 2013.

Malwina Wochowska – magister pedagogiki z ośmioletnim doświadczeniem pracy z dziećmi (nauczanie przedszkolne). Ukończyła studia podyplomowe w zakresie plastyka w szkole podstawowej i gimnazjum. Od kilku lat współpracuje z licznymi organizacjami pozarządowymi prowadząc warsztaty plastyczne o tematyce różnorodności kulturowej. Z Fundacją Kultur Świata współpracuje od roku 2012 roku. Brała udział w projektach: „Spotkania z bajką afrykańską" w roku 2012 oraz „Teatr dla Edukacji" w 2013r. Z zamiłowania plastyczka i malarka. Autorka licznych prac plastycznych i scenografii. W ramach pracy w przedszkolu wprowadzała liczne techniki i realizowała zajęcia motywujące dzieci do tworzenia własnych niepowtarzalnych prac.

Współorganizatorem Dnia Afrykańskiego jest Fundacja Ostańce Nadziei w ramach projektu edukacji międzykulturowej „Jesteśmy tacy sami, jesteśmy różni". Współpraca – Fundacja Kultur Świata w Warszawie.
Projekt dofinansowany przez Urząd Miasta Gdańska.

Zapraszamy na kolejne spotkania w tym cyklu. 26 października 2014 odbędzie się Dzień Azjatycki. 

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent