Dzieci spotkają się z rektorami – niezwykły Dzień Dziecka w Krakowie

sobota 04.06.2016

bezpłatny

Dzień rektorski na Uniwersytecie Wrocławskim

Spotkanie z Rektorami, zwiedzanie gmachów uczelni wyższych, inspirujące warsztaty w pracowniach i laboratoriach – to atrakcje przygotowane przez Fundację Uniwersytet Dzieci oraz krakowskie uczelnie. Na wydarzenie zapraszamy już 4 czerwca.

W tym roku w organizację imprezy zaangażowały się trzy krakowskie uczelnie wyższe: Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Rolniczy oraz Politechnika Krakowska. To świetna okazja by dzieci zobaczyły gabinety Rektorów, historyczne i na co dzień niedostępne aule wykładowe, a także urządzenia wykorzystywane we współczesnej nauce.

Biorąc udział w wydarzeniu, dzieci odkryją “tajemnice” uczelni – spotkają naukowców, będą mogły zadać nurtujące je pytania i dowiedzą się, na czym polega studiowanie i wezmą udział w inspirujących do rozwoju warsztatach. Zupełnie jak dorośli studenci na zajęciach i laboratoriach. Rektorzy obiecali, że na tę specjalną okazję założą swój galowy strój, by powitać dzieci w pełnym rynsztunku.

Program został przygotowany dla dzieci w wieku 6-13 lat.  Wydarzenie jest bezpłatne, mogą w nim wziąć udział studenci Uniwersytetu Dzieci oraz inne dzieci.

Szczegółowy Program Dnia Rektorskiego:

Oferta dla dzieci w wieku 6-9 lat

Uniwersytet Jagielloński

 • Spotkanie z prof. dr hab. Jackiem Popielem, Prorektorem Uniwersytetu Jagiellońskiego ds. Polityki Kadrowej i Finansowej, Collegium Novum

 • Jedne zajęcia warsztatowe do wyboru:

 1. Collegium Maius: warsztaty z malowania światłem (dzieci będą fotografować obrazy malowane w powietrzu przy pomocy latarek), stworzenie orkiestry grającej na rurkach, zwiedzanie.

Zapisz dziecko na warsztaty w Collegium Maius

 1. Collegium Medicum: zajęcia o tematyce diagnostycznej, pokaz badania USG i karetki pogotowia.

Całość programu  dla każdego uczestnika potrwa ok. 1 godz. 30 min.

Uniwersytet Rolniczy

 • Spotkanie z prof. dr hab. Florianem Gambusiem, Prorektorem Uniwersytetu Rolniczego ds. Organizacji Uczelni i Współpracy z Gospodarką

 • Jedne zajęcia warsztatowe do wyboru:

 1. Instytut Chemii Rolnej: zajęcia dla dzieci w wieku 8-9 lat

Na warsztatach chemicznych dzieci wyhodują “podwodny ogród”, w laboratorium wykonają też doświadczenia, których motywem przewodnim będą kolory.

 1. Zakład Łąkarstwa: zajęcia dla dzieci w wieku 6-7 lat  

Podczas warsztatów dzieci wykonają własną kompozycję ze zbóż, sprawdzą działanie cyfrowego mikroskopu i zobaczą nasiona roślin w powiększeniu, poznają maszynę zwaną “Kopciuszkiem”.

Całość programu dla każdego uczestnika potrwa ok. 1 godz.

W tym dniu zapraszamy też do uczestnictwa w XVI Dniach Owada organizowanych przez Uniwersytet Rolniczy – Wydział Biotechnologii i Ogrodnictwa UR, al. 29 Listopada 54. Więcej o programie Dni Owada

Oferta dla dzieci w wieku 10-13 lat

Politechnika Krakowska

 • Spotkanie z prof. dr hab. inż. Dariuszem Bogdałem, Prorektorem Politechniki Krakowskiej ds. Kształcenia i Współpracy z Zagranicą

 • Jedne warsztaty naukowe do wyboru:

 1. Chemia czy magia? (10-11 lat) –  warsztaty w laboratorium chemicznym, dzieci m.in. zbadają zjawisko fluorescencji;

 2. Jakie znaczenie ma światło w życiu? (10-11 lat) – warsztaty laboratoryjne z użyciem m.in. spektroskopu;

 3. Co ma pH? (12-13 lat) – dzieci różnymi metodami określą odczyn wybranych produktów gospodarczych, żywnościowych oraz różnych rodzajów gleb;

 4. Jak zrobić błyszczyk do ust? (12-13 lat) – warsztaty na temat technologii kosmetyków kolorowych, dzieci wykonają błyszczyki, które będą mogły zabrać do domu.

Całość programu dla każdego uczestnika potrwa ok. 2 godz. 15 min.

Szczegółowe informacje o Dniu Rektorskim oraz formularze zapisu znajdziesz tutaj.

Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie

Zobacz także