Drugie spotkanie wakacyjnego cyklu Cała Polska czyta dzieciom w Pałacu Żelechów już za nami

📅 poniedziałek 14.07.2014 do sobota 19.07.2014

W minioną sobotę zabytkowy Pałac Żelechów gościł ok. 60 dzieci wraz z ich rodzicami. Spotkanie rozpoczęło się autorską prezentacją fragmentu niepublikowanej jeszcze baśni Michała Zawadki pt. „Mimi w krainie krasnoludków. Historia niemożliwie prawdziwa" o chłopcu, który trafił do magicznej Dzieńdobrii. Autor wyznał, że źródłem natchnienia i pomysłów przy pisaniu publikacji są dla niego jego dzieci – Matylda i Makary.

W drugiej części spotkania gość specjalny poprowadził warsztaty edukacyjne pt. „Społeczny Savoir Vivre, czyli jak nie nadepnąć światu na odcisk". Dzieci w formie zabawy – m.in. podczas budowy wieży z klocków czy rysowania – poznały takie wartości jak: wiedza, wyobraźnia, rozwaga, dostrzeganie, tolerancja. Poruszane kolejno zagadnienia ilustrowane były wierszami z książki „Mądrość z natury". Umiejętności aktorskie i świetny kontakt z dziećmi prowadzącego Michała Zawadki wywoływały wiele radości i śmiechu. Po warsztatach długa kolejka dzieci ustawiła się po autografy.

Następne spotkanie w najbliższą sobotę, 19 lipca o godz. 17.00 – tym razem będzie można wysłuchać przygód „Calineczki" w interpretacji Radosława Pazury. Zostanie także wystawiony teatrzyk dla dzieci pod tym samym tytułem.

Akcja „Cała Polska czyta dzieciom w Pałacu Żelechów" promująca głośnie czytanie dzieciom jest prowadzona przez wszystkie sobotnie popołudnia lipca i sierpnia 2014 r. (spotkanie z gościem specjalnym ok. godz. 17.00). Aktywności są planowane na terenie pałacowego parku, który wraz z budynkiem Pałacu został wpisany na listę zabytków. XVIII-wieczny Pałac Żelechów utrzymany w stylu klasycystycznym ma ciekawą historię, sam Brzechwa pisał: „wiadomo, że Żelechów słynie z dziadków do orzechów" („Orzech"). Obecnie kompleks pałacowo-parkowy w mazowieckim Żelechowie (87 km od Warszawy i 87 km od Lublina) funkcjonuje jako obiekt konferencyjno-wypoczynkowy posiadając 75 stylowych pokoi, własny browar, SPA & Wellness, stawy rybne i pałacowe lochy. Podczas kolejnych spotkań w „Baśniowym Pałacu" znane z mediów osoby, aktorzy, autorzy bajek i dziennikarze przenoszą dzieci w świat baśniowych bohaterów jak: „Kopciuszek", „Królewna Śnieżka", „Księżniczka na ziarnku grochu", „Pinokio", „Piękna i Bestia", „Śpiąca królewna", ale również i wydawniczych niespodzianek.

Inicjatywa „Baśniowy Pałac" skierowana jest do wszystkich chętnych dzieci – mile widziane są dzieci z Żelechowa i okolic. Wstęp na spotkania jest bezpłatny.

Społeczna inicjatywa Pałacu Żelechów jest promowana wśród lokalnej społeczności, wpierają ją także lokalne władze, biblioteka, ośrodek kultury i miłośnicy rozwijania czytelnictwa wśród dzieci oraz media. Akcję wsparło wielu artystów m.in. Barbara Bursztynowicz, Paulina Chylewska, Oliwier Janiak, Marta Kuligowska, Maciej Orłoś, Radosław Pazura, Justyna Steczkowska, czy Michał Zawadka. „Baśniowy Pałac" został objęty patronatem przez Fundację „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom", Burmistrz miasta Żelechowa, TVP Lublin, Tygodnik Siedlecki, Radio Podlasie oraz portale: podlasie24.pl; kuriergarwolinski.pl; miastodzieci.pl i Qlturka.pl.