Druga edycja Światłocieni na Westerplatte

Westerplatte
📅 piątek 06.09.2019 do sobota 07.09.2019
Druga edycja Światłocieni na Westerplatte
6 i 7 września na Westerplatte odbędzie się druga edycja widowiska Światłocienie. Na terenie półwyspu zobaczymy siedem instalacji przygotowanych przez artystów z Trójmiasta oraz Warszawy. Weekendowe narracje audiowizualne będzie można zobaczyć bezpłatnie po zmroku od godziny 20:00 do 23:00. Udział w festiwalu ułatwią zwiększone kursy autobusów na teren półwyspu.

– Westerplatte po raz drugi stanie się miejscem artystycznych form wyrazu: animacji, mappingu 3D i instalacji multimedialnych. Głównym tematem tegorocznej edycji będzie refleksja nad miejscem pamięci, jego funkcjonowaniem w pamięci zbiorowej i tym, jakie przesłanie niesie skrawek ziemi, na którym rozpoczął się najstraszniejszy konflikt XX wieku. Konflikt, który odcisnął swoje piętno na świadomości zbiorowej wielu społeczeństw – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.

7 instalacji. Kilkudziesięciu artystów

Goście wydarzenia będą mogli poznać efekt pracy kilkudziesięciu osób: wybitnych polskich reżyserów, grafików, scenografów, animatorów i kompozytorów, którzy za pomocą uniwersalnego języka sztuki odniosą się do dziedzictwa Westerplatte, w tym obrony we wrześniu 1939 r., a także powojennej historii półwyspu.

– Opowieść o Westerplatte nie skończy się na II wojnie światowej. Opowiemy także o powojennych przebudowach i wykorzystywaniu półwyspu jako wizytówki PRL’owskich władz. Artyści postawią także pytania o genezę zła, wojen i nienawiści – mówi Mateusz Jasik, kurator przedsięwzięcia.

Trzy nowe opowieści

Instalacje będą prezentowane w łącznie w siedmiu miejscach. Na tegoroczną edycję festiwalu artyści przygotowali instalacje Brama, 3 kolory oraz Listy z Westerplatte. Ponownie będą wykorzystane multimedia Willkommen, Bad News, Respiracja oraz Nadzieja. Podobnie jak w ubiegłym roku zostanie podświetlony Cmentarzyk Obrońców Westerplatte.

– Od początku wznowienia prac nad Światłocieniami przyświecał nam cel, żeby przybliżyć ich treść osobom, które nie brały działu w ubiegłorocznym widowisku. Ponownie pokażemy cztery instalacje multimedialne z 2018 r. Przygotowaliśmy także opisy autorskie w językach: polskim, angielskim i ukraińskim oraz spacery pod kierunkiem przewodników – dodaje Mateusz Jasik.

Ubiegłoroczna edycja spektaklu Światłocienie została wyróżniona w konkursach: Pomorska Nagroda Muzealna za 2018 oraz Free Time Festiwal. Wydarzenie jest częścią obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej organizowanych przez Miasto Gdańsk.