Druga edycja Przeglądu Teatru dla Młodzieży Co Nowego?

Miejsce wydarzenia: Miejski Teatr Miniatura, aleja Grunwaldzka, Gdańsk

Data wydarzenia: środa 12.10.2016 do czwartek 20.10.2016

Czym się różni teatr dla młodzieży w Polsce i za granicą? Jak najlepiej tworzyć dla nastolatków? Od 12 do 20 października podczas przeglądu CO NOWEGO? w Teatrze Miniatura będzie można się przekonać, oglądając spektakle polskie i zagraniczne oraz uczestnicząc w panelach z artystami i specjalistami teatru.

Druga edycja organizowanego przez Miniaturę przeglądu dedykowana jest w całości teatrowi dla młodzieży. W polskim teatrze to nowy fenomen, nie ma zbyt wielu spektakli-reprezentantów. Nastolatki są więc skazane na teatr tworzony dla młodszej widowni lub na ten dla dorosłych. Teatr dla młodzieży rozwija się za to znakomicie w innych krajach – w Niemczech, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii – gdzie powstają w tym celu nawet samodzielne instytucje. Podczas CO NOWEGO? zobaczymy „Flex” gościa specjalnego przeglądu – junges theater basel ze Szwajcarii, od wielu lat tworzącego dla nastolatków. Spektakl powstał w oparciu o wywiady, które przeprowadziły aktorki w wieku 17-23 lat ze sobą nawzajem i swoimi rówieśnikami na temat samodzielności i dopasowywania się do oczekiwań. Comedia Theater Köln z Niemiec przywiezie spektakl „Metr dziewięćdziesiąt albo oczy Stelli Maraun”, opowieść o pierwszej miłości i pierwszym porzuceniu, na podstawie głośnej w Niemczech powieści dla młodzieży „Śnieżny olbrzym” Susan Keller, laureatki prestiżowej Deutscher Jugendliteraturpreis z 2015 roku. Przedstawienie jest nominowane do nagrody Kinder- und Jugendtheater w Kolonii. Z Torunia przyjedzie z kolei monodram teatru R.Bezimienni, który jest udanym debiutem teatralnym siedemnastoletniej Weroniki Walasiewicz. To szczera i pełna czarnego humoru opowieść o walce z anoreksją opisana przez inną nastolatkę, Judith Fathallah, w książce „Chuda”.

Miniatura zaprezentuje nagrodzonego w konkursie Klasyka Żywa „Remusa”, nowoczesną i nieoczywistą opowieść o tożsamości narodowej oraz „Krzyżaków” – ukazaną z perspektywy nastoletnich bohaterów wciągającą opowieść o średniowiecznej Polsce, pierwszą lalkową adaptację powieści Henryka Sienkiewicza. Będzie też można zobaczyć czytanie performatywne przygotowywanej na listopad premiery dla młodzieży „Taśmy gdańskie” w reżyserii Wojtka Zrałka-Kossakowskiego, której tematem jest pamięć rodzinna, a w tle historia Gdańska i Pomorza. Scenariusz spektaklu powstawał we współpracy z grupą młodzieży, której zebrane historie rodzinne zostaną wykorzystane w przedstawieniu.

Do dyskusji o prezentowanych spektaklach Teatr Miniatura zaprasza młodzież w wieku 13-18 lat, która może się zgłaszać do ekipy do zadań specjalnych, która po każdym spektaklu oceni, na ile przedstawienie było do niej adresowane, atrakcyjne tematycznie i formalnie. Zgłoszenia można przesyłać do 7 października na adres miniatura@teatrminiatura.pl.

Pokazom spektakli będą towarzyszyły również panele dyskusyjne z ekspertami z Polski i za granicy, mające na celu wypracowanie konkretnych wniosków, rozwiązań i wskazówek, które będą mogły stanowić inspirację dla twórców teatru. Odbędą się spotkania: „Teatr dla młodzieży/Teatr z młodzieżą” i „Teatr dla młodzieży w Polsce – marzenia i rzeczywistość”, w których udział wezmą m.in. Uwe Heinrich, pedagog i dyrektor junges theater basel, Christopher Haninger, reżyser spektaklu „Metr dziewięćdziesiąt…”, Agata Drwięga, badaczka teatru dla dzieci i młodzieży współpracująca z Centrum Sztuki Dziecka i Teatrem Animacji w Poznaniu, Wojtek Zrałek-Kossakowski, dramaturg, Katarzyna Krajewska, sekretarz literacki Wrocławskiego Teatru Lalek.. Porozmawiamy również w gronie specjalistów marketingu z teatrów z całej Polski o tym, jak trafić do młodej widowni z nową ofertą. Podsumowaniem rozmowy będzie panel „Teatr dla młodzieży – w poszukiwaniu widza” z udziałem Agnieszki Grewling-Stolc, kierowniczki działu marketingu Teatru Miniatura, Przemysława Staronia, psychologa i pedagoga aktywnie i z wieloma sukcesami pracującego z młodzieżą, Grzegorza Szczuki, dyrektora Wydziału Rozwoju Społecznego Urzędu Miejskiego w Gdańsku oraz Agnieszką Tomasik, dyrektorką Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 8 w Gdańsku, liderką projektu Kreatywna Pedagogika. Panele będą transmitowane na żywo w internecie na stronie www.teatrminiatura.pl. W sobotę będzie można też wziąć udział w prezentacji jedynego w Polsce czasopisma publikującego najnowszą dramaturgię dla młodego widza – „Nowe Sztuki dla Dzieci i Młodzieży” wydawanego przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu.

Bilety na spektakle przeglądu w cenach: 24 zł normalny, 20 zł ulgowy, 17 zł grupowy, „Krzyżacy” grupowy 20 zł są do nabycia w kasie Teatru Miniatura, al. Grunwaldzka 16 w Gdańsku-Wrzeszczu lub online na stronie www.bilety24.pl. Na panele, spektakl „Chuda” i czytanie „Taśmy gdańskie” wstęp wolny.

Bilety | normalny 24 zł, ulgowy 20 zł, grupowy 17 zł, „Krzyżacy” grupowy 20 zł, do nabycia w kasie Teatru Miniatura, al. Grunwaldzka 16 w Gdańsku-Wrzeszczu lub na stronie www.bilety24.pl
Rezerwacja | tel. 601 628 377, bilety@teatrminiatura.pl

Na panele, spektakl „Chuda” i czytanie „Taśmy gdańskie” wstęp wolny.

Program przeglądu CO NOWEGO?

SPEKTAKLE

12 i 13 października 2016 (środa, czwartek), 12.00 | Scena Kameralna Teatru Miniatura

Miejski Teatr Miniatura

REMUS | reżyseria: Remigiusz Brzyk

Nagrodzony w ogólnopolskim konkursie Klasyka Żywa spektakl na podstawie najważniejszego dzieła literatury kaszubskiej „Życie i przygody Remusa” Aleksandra Majkowskiego. W nowoczesny i nieoczywisty sposób dotyka tematu tożsamości narodowej, przynależności, a jednocześnie pielęgnowania swojej odrębności.

14 października 2016 (piątek), 11.00 i 19.00 | Duża Scena Teatru Miniatura

junges theater basel (Szwajcaria)

FLEX | reżyseria: Suna Gürler

Spektakl tworzony w oparciu o wywiady. Sześć aktorek w wieku pomiędzy 17 a 23 rokiem życia zapytało swoich rówieśników i siebie nawzajem o to, w jakim stopniu samodzielnie podejmują decyzje. Ze zdumieniem odkryły, jak często – świadomie lub nieświadomie – dopasowują się do oczekiwań.

„Po tym jak wszyscy, rzeczywiście wszyscy – rodzice, sąsiedzi, nauczyciele, przyjaciółki, youtuberzy, spojrzenia na ulicy, spojrzenia na basenie, w ogóle spojrzenia! – wciąż mówią nam od urodzenia, jak mamy się zachowywać, jak mamy wyglądać, ale przede wszystkim, czego mamy chcieć, to teraz z tym po prostu koniec. Wreszcie chcemy się dowiedzieć, kim właściwie jesteśmy. Lub kim chcemy być. Albo jeszcze lepiej, kim moglibyśmy być. Dlatego zrobiliśmy FLEX – w ten sposób oświetlamy zakamarki naszego mózgu zapchane rzeczami, których tam wcale nie chcemy mieć. Czas na sprzątanie!”

Trailer spektaklu: https://www.youtube.com/watch?v=8eHAGbimVy4

15 października 2016 (sobota), 17.00 | Sala Prób Teatru Miniatura

TAŚMY GDAŃSKIE | czytanie performatywne | reżyseria: Wojtek Zrałek-Kossakowski

Na ile z materiałów archiwalnych, doniesień prasowych, strzępków rodzinnej korespondencji i wspomnień żyjących można zbudować prawdziwy obraz człowieka? Tematem spektaklu Wojtka Zrałka-Kossakowskiego jest pamięć rodzinna, a w tle historia Gdańska i Pomorza. Scenariusz powstawał we współpracy z grupą młodzieży, której zebrane historie rodzinne zostaną wykorzystane w przedstawieniu. Punktem wyjścia jest odkrywanie przez autora scenariusza historii jego dziadka Stanisława Zrałka, działacza społeczno-politycznego, który m.in. od lutego 1946 do maja 1950 roku był wojewodą gdańskim. Czy żyjący w trudnych czasach powojennych Stanisław Zrałek okaże się bohaterem pozytywnym czy wręcz przeciwnie?

15 października 2016 (sobota), 18.00 | Scena Kameralna Teatru Miniatura

R.Bezimienni (Toruń)

CHUDA | reżyseria: Małgorzata Chojnowska-Wiśniewska

Dążenie do doskonałości może być niebezpieczne… Teatralna adaptacja książki „Chuda” osiemnastoletniej Judith Fathallah, szczerej i pełnej czarnego humoru opowieści o walce z anoreksją. Spektakl jest debiutem teatralnym siedemnastoletniej Weroniki Walasiewicz.

15 października 2016 (sobota), 19.00 | foyer Teatru Miniatura

„Nowe Sztuki dla Dzieci i Młodzieży”

Prowadzenie: Agata Drwięga, Zbigniew Rudziński (Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu)

Prezentacja jedynego w Polsce wydawnictwa publikującego najnowszą dramaturgię dla młodego widza.

16 października 2016 (niedziela), 18.00 | Duża Scena Teatru Miniatura

Comedia Theater Köln (Niemcy)

METR DZIEWIĘĆDZIESIĄT ALBO OCZY STELLI MARAUN | reżyseria: Christopher Haninger

Opowieść o pierwszej fascynacji, pierwszej miłości i pierwszym porzuceniu. Adrian ma 14 lat i jest wysoki. I nie przestaje rosnąć. Stella Maraun prawie nie sepleni i jest najlepszą przyjaciółką, jaką Adrian kiedykolwiek miał. Nie obchodzi jej to, że Adrian rośnie i rośnie, czule nazywa go: metr dziewięćdziesiąt. Z nią może robić wszystko – tylko nie potrafi jej powiedzieć, jak bardzo jest dla niego ważna. Spektakl jest adaptacją głośnej powieści dla młodzieży „Schneeriese” Susan Kreller, która otrzymała prestiżową Niemiecką Nagrodę w dziedzinie Literatury dla Młodzieży (Deutscher Jugendliteraturpreis) w 2015 roku. Przedstawienie jest nominowane do nagrody Kinder- und Jugendtheater w Kolonii.

19 października (środa), 9.30 i 12.00 oraz 20 października 2016 (czwartek), 10.00 | Duża Scena Teatru Miniatura

Miejski Teatr Miniatura

KRZYŻACY | reżyseria: Jakub Roszkowski

Jakie było życie nastolatka w średniowieczu? Zbyszko chce zostać słynnym rycerzem jak Zawisza Czarny, Danusia jest damą dworu Księżny Anny, a Jagienka po śmierci rodziców musi opiekować się rodzeństwem i wielkim gospodarstwem. Poznajcie ich przygody w pierwszej lalkowej adaptacji słynnej powieści Henryka Sienkiewicza. Spektakl wyreżyserował uznany dramaturg i reżyser Jakub Roszkowski, a scenografię i lalki zaprojektował jeden z najbardziej cenionych współczesnych polskich scenografów Mirek Kaczmarek.

PANELE DYSKUSYJNE

15 października 2016 (sobota), 20.00 | Scena Kameralna Teatru Miniatura

TEATR DLA MŁODZIEŻY/TEATR Z MŁODZIEŻĄ

Rozmowa z udziałem Christophera Haningera (reżyser spektaklu „Metr dziewięćdziesiąt”), Uwe Heinricha (pedagog, dramaturg, dyrektor junges theater basel), Wojtka Zrałka-Kossakowskiego (dramaturg). Prowadzenie: Iwona Nowacka

16 października 2016 (niedziela), 20.00 | Scena Kameralna Teatru Miniatura

TEATR DLA MŁODZIEŻY W POLSCE – MARZENIA I RZECZYWISTOŚĆ

Rozmowa z udziałem Agaty Drwięgi (edukatorka Teatru Animacji w Poznaniu, współpracowniczka Centrum Sztuki Dziecka), Katarzyny Krajewskiej (sekretarz literacki Wrocławskiego Teatru Lalek) i Romualda Wiczy-Pokojskiego (Miejski Teatr Miniatura). Prowadzenie: Barbara Świąder-Puchowska (Uniwersytet Gdański)

17 października 2016 (poniedziałek), 14.00 | Sala Prób Teatru Miniatura

TEATR DLA MŁODZIEŻY – W POSZUKIWANIU WIDZA

Rozmowa z udziałem Agnieszki Grewling-Stolc (kierowniczka działu marketingu Teatru Miniatura), Przemysława Staronia (psycholog, pedagog), Grzegorza Szczuki (dyrektor Wydziału Rozwoju Społecznego Urzędu Miejskiego w Gdańsku) i Agnieszki Tomasik (dyrektorka Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 8 w Gdańsku). Prowadzenie: Sławomir Czarnecki (Instytut Kultury Miejskiej)

Uwaga! Panele dyskusyjne będą transmitowane na żywo w Internecie na stronie Teatru Miniatura.

Zobacz miejsce wydarzenia
Miejski Teatr Miniatura W Gdańsku Wrzeszczu

Miejski Teatr Miniatura

Miejski Teatr MINIATURA to jeden z najstarszych teatrów w Polsce – od początków jego działalności na Wybrzeżu minęło około 60 lat! Realizuje repertuar dla całej rodziny, angażując utalentowanych twórców z Pomorza i całego kraju. Co …

Więcej

Adres:

ul. Grunwaldzka 16, 80-236 Gdańsk

Kontakt:

(0-58) 341 12 09
teatr@teatrminiatura.pl
http://teatrminiatura.pl