Drążenie miasta. Woda – Święto Rynku Podziemnego

📅 niedziela 27.01.2019
Wstęp bezpłatny
Drążenie miasta. Woda - święto Rynku Podziemnego

Cykl „Drążenie miasta”, będący świętem podziemnego muzeum na Rynku Głównym, w swojej kilkuletniej historii zdążył już zyskać szerokie grono wielbicieli. Dotychczas rozpracowywaliśmy dzieje krakowskiego rynku pod kątem takich zagadnień jak architektura, dźwięk, ruch i symbol.

Program cyklu w kolejnych latach będzie się skupiać wokół żywiołów obecnych w średniowieczu na Rynku i w całym Krakowie. Koncepcja świata jako zbioru żywiołów znana była już pierwszym filozofom antycznej Grecji i została przejęta przez świat średniowieczny. Pierwszą prezentowaną siłą przyrody będzie woda i jej rola w wiekach średnich – ta życiodajna, ożywcza, oczyszczająca, okiełznana, ale także ta groźna, niszczycielska, mityczna.
W programie trwającego niemal przez cały styczeń święta Rynku Podziemnego znalazły się wiec wykłady naukowe (wtorki o godz. 17.30), spotkanie i warsztaty dla rodzin oraz spacer miejski. Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

Szczegółowy program poniżej i na www.mhk.pl.

„Drążenie miasta. Woda”
Święto Rynku Podziemnego
8–29 stycznia 2019 r.
Rynek Główny

WYKŁADY WTORKOWE

Wykłady odbywają się w Rynku Podziemnym o godz.17.30.

8.01 WODOCIĄG. Woda w mieście, dr Robert Wierzbicki

15.01 RZEMIOSŁO/TRANSPORT. Browarnictwo w średniowiecznym Krakowie, dr Sławomir Dryja,

22.01 KLĘSKI  ŻYWIOŁOWE. Kraków – miasto założone w wodzie, Joanna Chrostek.

29.01 HIGIENA. Czystość i brud w średniowieczu, dr Magdalena Łanuszka

Czy i jak motywować dzieci

SPOTKANIA  SOBOTNIE

12.01 godz. 11.00 MOSTY KRAKOWA NA WIŚLE, spacer prowadzi Dominik Lulewicz. Miejsce zbiórki: przed Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego pod Wawelem, Bulwar Czerwieński.

19.01 godz. 19.00 LEGENDY  KRAKOWSKIE  o  WODNEJ  TEMATYCE, czyta Zbigniew Kozłowski, spotkanie dla dzieci i dorosłych. Rynek Podziemny. Zapisy: info@mhk.pl, tel. 12 426-50-60.

WARSZTATY DLA RODZIN

27.01 godz. 11.00 WODA  w  LEGENDACH  KRAKOWSKICH. WOKÓŁ WISŁY – warsztaty dla dzieci i rodziców. Oddział Rynek Podziemny. Zapisy: info@mhk.pl, tel. (12) 426-50-60.