Drążenie miasta. Ogień – święto Rynku Podziemnego

Rynek Podziemny
📅 wtorek 07.01.2020 do sobota 18.01.2020
Drążenie miasta. Ogień - święto Rynku Podziemnego, 7-28.01.2020
Cykl „Drążenie miasta”, będący świętem podziemnego muzeum pod Rynku Głównym, w swojej kilkuletniej historii zdążył już zyskać szerokie grono wielbicieli. Dotychczas rozpracowywaliśmy dzieje krakowskiego rynku pod kątem takich zagadnień jak architektura, dźwięk, ruch, symbol i woda. W tym roku siłą przyrody, którą zaprezentujemy, będzie ogień i jego rola w wiekach średnich.

W programie trwającego niemal przez cały styczeń święta Rynku Podziemnego znalazły się więc wykłady naukowe (wtorki o godz. 17.30) oraz weekendowe spotkania i warsztaty plastyczne.

7–28 stycznia 2020

Wstęp wolny. Na część wydarzeń obowiązują zapisy.

WYKŁADY WTORKOWE (odbywają się w Oddziale Rynek Podziemny o godz. 17.30)

7 styczniaZnaczenie ognia w kulturze (prof. Andrzej Szyjewski, IR UJ)

14 styczniaRzemiosła związane z ogniem (dr inż. Aldona Garbacz-Klempka, AGH)

21 styczniaWalka z ogniem w Krakowie (emerytowany oficer Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie Leszek Buczak)

28 styczniaOgień w sztuce (dr Magdalena Łanuszka)

SPOTKANIA SOBOTNIE

18 stycznia, godz. 10.00, Rynek Podziemny – Wizyta w zrekonstruowanym warsztacie złotnika i kowala (dr inż. Aldona Garbacz Klempka, Piotr Jurecki, AGH)
Obowiązuje rezerwacja miejsc w COZ (info@muzeumkrakowa.pl)

25 stycznia, godz. 10.00 – Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie, ul. Westerplatte 19 – zwiedzanie

NIEDZIELA DZIECI

26 stycznia, godz. 11.00, Rynek Podziemny – Ogniste opowieści, warsztaty plastyczne dla rodziców z dziećmi (Justyna Kutrzeba-Synowiec, Katarzyna Winiarczyk)
Obowiązuje rezerwacja miejsc w COZ (info@muzeumkrakowa.pl)

Poznamy najbardziej ogniste legendy krakowskie. Dowiemy się, kto ratował Kraków przed ogniem, dlaczego Smok Wawelski ział płomieniami i jak skończył się dla miasta najazd tatarski. Wspólnie przygotujemy ilustrację do jednej z nich.

Przybywajcie – będzie gorąco!