Dostał Jacek elementarz… wystawa w Muzeum Miejskim w Tychach

czwartek 23.05.2013 do poniedziałek 30.09.2013

Dostał Jacek elementarz… wystawa w Muzeum Miejskim w Tychach

Historyczne świadectwa szkolne, zeszyty, podręczniki, piórniki, kredki, kałamarze szkolne, fartuszki – to tylko niektóre z przedmiotów, które obejrzeć będzie można na wystawie Muzeum Miejskiego w Tychach zatytułowanej „Dostał Jacek elementarz… Szkolnictwo w Tychach w XX wieku”.

Od 2 marca w sali ekspozycyjnej (ul. Katowicka 9) Muzeum Miejskiego będzie można oglądać wystawę „Dostał Jacek elementarz…Szkolnictwo w Tychach w XX wieku". Honorowy patronat nad przedsięwzięciem objął Śląski Kurator Oświaty.

 

– Wystawa poświęcona jest historii tyskiego szkolnictwa w XX wieku. Temat ten, tak bliski wielu tyszanom, był już prezentowany na wystawach historycznych w tyskim muzeum. Tym razem cała wystawa poświęcona będzie tyskiemu szkolnictwu. Pokazane zostaną m.in. świadectwa szkolne, zeszyty uczniów i podręczniki, przybory szkolne (piórniki, kredki, linijki, pióra, kałamarze), fartuszki i tarcze szkolne, „tyty" pierwszoklasistów, pomoce naukowe. Zobaczyć będzie można m.in. salę klasową z pomocami naukowymi do lekcji biologii oraz przysposobienia obronnego i pokój higienistki szkolnej – mówi Agnieszka Ociepa, autorka scenariusza wystawy.

Wystawa potrwa do września 2013 roku. Wybrane fragmenty pokazane zostaną jesienią na wystawie plenerowej. Ekspozycji towarzyszyć będzie bogato ilustrowany katalog, poświęcony historii tyskiego szkolnictwa w XX wieku.

Dział Upowszechniania i Promocji Muzeum Miejskiego ogłosi ponadto dwa konkursy dla dzieci i młodzieży z Tychów i okolic – plastyczny: W szkole moich marzeń… oraz literacki – na recenzję wystawy. Prace można będzie przysyłać do maja br. Regulaminy konkursów już wkrótce opublikowane zostaną na stronie www.muzeum.tychy.pl

Warto dodać, że w czasie trwania wystawy organizowane będą prelekcje poświęcone historii i roli oświaty w XX wieku. Dodatkowych informacji udziela Agnieszka Ociepa, Dział Historii Miasta Muzeum Miejskiego (tel. 32 327 18 20-22, wew. 24, e-mail: a.ociepa@muzeum.tychy.pl)

Na zdjęciu: Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1, ok. 1965 r. Reprodukcja w zbiorach Muzeum Miejskiego w Tychach.

(Za www.tychy.pl)

Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie
Dostał Jacek elementarz… wystawa w Muzeum Miejskim w Tychach

Muzeum Miejskie w Tychach

Muzeum Miejskie w Tychach utworzone zostało w listopadzie 2004 roku. Muzeum posiada dwie siedziby: zabytkowy budynek dawnej suszarni młóta w kompleksie zabudowań Tyskich Browarów Książęcych, w sąsiedztwie Tyskiego Browarium oraz od lipca 2012 roku siedzibę …

Więcej

Adres:

Plac Wolności 1
43-100 Tychy


Kontakt:

32/ 327 18 20-22
promocja@muzeum.tychy.pl
http://www.muzeum.tychy.pl