Dni Dzielnicy I Stare Miasto

sobota 17.09.2016 do niedziela 18.09.2016

Dni Dzielnicy I Stare Miasto

W najbliższy weekend (17 i 18 września br.), po latach przerwy, ponownie odbędą się Dni Dzielnicy I Stare Miasto. To cykl wydarzeń kulturalnych adresowanych nie tylko do mieszkańców Dzielnicy I, ale także do turystów z kraju i zagranicy, dzieci, młodzieży, studentów oraz wszystkich krakowian.

W sobotę (17 września) w godz. 12:00-22:00 organizatorzy zapraszają na plac Wolnica na wydarzenie pn. „POD KRAKOWSKIM NIEBEM – KONCERTUJĄCA KAWIARNIA”. Z kolei w niedzielę (18 września) w tych samych godzinach w ramach Dni Dzielnicy I zaplanowano „ŚWIĘTO ULICY KRUPNICZEJ” .

Na Dni Dzielnicy I zapraszają Rada Dzielnicy I Stare Miasto wspólnie z Centrum Młodzieży im. H. Jordana, Staromiejskim Centrum Kultury Młodzieży, Śródmiejskim Ośrodkiem Kultury, Zespołem Pieśni i Tańca „Krakowiacy, Ogólnokształcącą Szkołą Muzyczną I stopnia w Krakowie, Domem Józefa Mehoffera – Muzeum Narodowym w Krakowie, Teatrem GROTESKA, Szkołą Jogi MAYURA oraz „Siemachą Spot” z ul. Długiej. Patronem medialnym Dni jest „Dziennik Polski”.

————————–

17 września (sobota), godz. 12:00-22:00, plac Wolnica

POD KRAKOWSKIM NIEBEM – KONCERTUJĄCA KAWIARNIA

Na estradzie wystąpią zespoły artystyczne, taneczne, muzyczne instrumentalne, wokalne, profesjonalni artyści i twórcy (w tym Marta Bizoń i Lidia Jazgar) oraz grupy amatorskie reprezentujące instytucje kultury, szkoły, organizacje. Uzupełnieniem prezentacji będą interaktywne działania z publicznością – lekcje tańca w różnych stylach angażujące uczestników imprezy do zabawy i twórczej aktywności fizycznej.

W pierwszej części imprezy (godz. 12:00-15:30) – adresowanej przede wszystkim do dzieci – oprócz wyżej wymienionych działań będą prowadzone kreatywne zabawy oraz warsztaty cyrkowe i plastyczne. Natomiast część druga, popołudniowa, skierowana jest do dorosłych i seniorów, którzy będą mieli okazję poznać różne style tańca i zdobyte umiejętności wykorzystać podczas wieczornej zabawy.

Plener został pomyślany jako jedna z imprez i działań kulturalnych mających na celu uatrakcyjnienie i ożywienie Placu Wolnica oraz integrację społeczności miasta i dzielnicy – w tym wzajemną prezentację działających na tym terenie instytucji, organizacji. Impreza organizowana jest formie odwołującej się do tradycyjnych w tym miejscu spotkań. Uczestnicy pleneru będą mogli także skorzystać z usług małej gastronomii oraz kawiarni.

Organizatorzy: Rada Dzielnicy I, Staromiejskie Centrum Kultury Młodzieży, Zespół Pieśni i Tańca „Krakowiacy”, Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I stopnia w Krakowie

———————-

18 września br., (niedziela), godz. 12:00-22:00 – przestrzeń ul. Krupniczej, Dom i Ogród Józefa Mehoffera, Teatr Groteska, ogród Centrum Młodzieży przy ul. Krupniczej 38

ŚWIĘTO ULICY KRUPNICZEJ W RAMACH DNI DZIELNICY I STARE MIASTO

W programie Święta Ulicy Krupniczej znajdą się między innymi spacery ul. Krupniczą z przewodnikiem: „Spacer z ekierką” – o topografii, historii i urbanistycznych tajemnicach ulicy (godz. 12:00-13:00), „Spacer z czerwoną parasolką” – o artystach malarzach mieszkających i tworzących przy ul. Krupniczej (godz. 13:30-14:30) i „Spacer z zielonym balonikiem” – tropem literacko-teatralnym (godz. 15:00-16:00). Wszystkie spacery rozpoczynają się na ul. Krupniczej przy teatrze Bagatela – organizatorzy zapraszają wszystkich chętnych!

Żądne przygody rodzinne drużyny będą mogły wziąć udział w grze rodzinnej „Krupy na Krupniczej” (start o godz. 12:00 w Centrum Młodzieży przy ul. Krupniczej 38; zgłoszenia: kkwiecien@cmjordan.krakow.pl). Przed uczestnikami pasjonujące zadania oraz bardzo atrakcyjne nagrody.

Spacerujący po ul. Krupniczej goście będą również mogli oglądać lotny performans „Ulica poetów” w wykonaniu aktorów ze Studia T działającego w Centrum Młodzieży oraz posłuchać koncertów zespołów ulicznych.

Niespodzianki i oferty specjalne czekać też będą w restauracjach, kawiarniach i bistrach działających przy ul. Krupniczej.

W czasie Święta Krupniczej koniecznie trzeba zajrzeć do Domu Józefa Mehoffera (ul. Krupnicza 26, oddział Muzeum Narodowego w Krakowie). W programie spotkanie z publicznością „Pod szczęśliwą opieką muz. Kilka słów o dziejach domu przy ulicy Krupniczej 26” (17:00-18:00), bezpłatne zwiedzanie Domu i Ogrodu (10:00-20:00), a także rodzinny plener malarski dla wszystkich chętnych (12:00-15:00) oraz występy grupy tańca współczesnego AGITATUS z Centrum Młodzieży.

Mnóstwo atrakcji zaplanował dla gości Teatr Groteska. Można będzie obejrzeć stałą wystawę „Sekrety sceny” przybliżającą widzom świat teatru, lalki i maski (godz. 15:00), a także wziąć udział w warsztatach plastycznych „Teatr Lalki, Maski i Aktora – czyli plastyczna groteska” w Kawiarni Teatru (15:00-16:30) oraz w rodzinnych grach i zabawach z nagrodami (12:00-17:00, w programie m.in. kredą malowane, czyli moja ulubiona postać z bajki, quizy, zagadki, groteskowy turniej planszówek oraz puzzle, memory i inne zabawy wykorzystujące elementy plakatów teatru).

Świętowanie odbywać się też będzie oczywiście w ogrodzie Centrum Młodzieży przy ul. Krupniczej 38.

W specjalnej strefie relaksu od godz. 12:00 do 17:00 będzie można wziąć udział w lekcji jogi na trawie ze Szkołą Jogi MAYURA (12:00-13:30), odpocząć na leżakach przy muzyce proponowanej przez DJ-a (godz. 13:30-17:00) oraz skorzystać z minioferty gastronomicznej. O godz. 17:00 w ogrodzie przy Krupniczej 38 rozpocznie się oficjalna część Święta. Po powitaniu, o godz. 17:20 organizatorzy zapraszają na pokazową lekcję swingu w wykonaniu Swingowo, koncert zespołu Kraków Street Band (18:30 – 19:30) oraz – na koniec – plenerową projekcję filmu „Niewinni Czarodzieje” Andrzeja Wajdy.

Organizatorzy: Rada i Zarząd Dzielnicy I Stare Miasto, Centrum Młodzieży im. dr. H. Jordana w Krakowie

Partnerzy: Muzeum Narodowe w Krakowie, Teatr Groteska, Stowarzyszenie SIEMACHA – ośrodek SIEMACHA Spot z ul. Długiej 42 w Krakowie, Szkoła Jogi MAYURA

Sponsor: Biuro Reklamy i Plakatowania KONESER

Patroni medialni: Dziennik Polski, www.kraków.pl

——-

Uwaga! Informacja w związku z zaplanowanym na 18 września 2016 r. (niedziela) Świętem Ulicy Krupniczej i tym dniu zostaną wprowadzone następujące zmiany w organizacji ruchu:

1. od godz. 6:00 obowiązywał będzie zakaz zatrzymywania się pojazdów:

· na ul. Krupniczej na odcinku od ul. Dolnych Młynów do Teatru Bagatela,

· na ul. Rajskiej na odcinku od ul. Dolnych Młynów do ul. Szujskiego,

· jednostronnie na ul. Szujskiego na odcinku od ul. Krupniczej do ul. Rajskiej,

· jednostronnie na ul. Loretańskiej na odcinku od ul. Studenckiej do ul. Krupniczej.

2. od godz. 10:00 zostanie zamknięta ul. Krupnicza na odcinku od ul. Dolnych Młynów do Teatru Bagatela

3. w związku z zamknięciem ul. Krupniczej (na odcinku od ul. Dolnych Młynów do Teatru Bagatela) wyznaczony zostanie objazd:

  • od ul. Krupniczej do ul. Szujskiego ulicami: Krupniczą, al. Mickiewicza, Czarnowiejską, Dolnych Młynów oraz Rajską;
  • od ul. Krupniczej do ul. Loretańskiej (odcinek pomiędzy ul. Studencką a ul. Krupniczą) ulicami: Wenecja, Garncarską, Pl. Sikorskiego oraz ul. Loretańską.

4. zostanie wprowadzony ruch dwukierunkowy na czas zamknięcia ul. Krupniczej:

  • na ul. Rajskiej – na odcinku od ul. Dolnych Młynów do ul. Szujskiego
  • na ul. Szujskiego
  • na ul. Loretańskiej – na odcinku od ul. Studenckiej do ul. Krupniczej.

———————

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE DNIOM DZIELNICY I:

Śródmiejski Ośrodek Kultury, ul. Mikołajska 2:

– 17 września 2016 r. – 17:00 – wystawa fotografii „Jak parkują inni” oraz panel dyskusyjny na temat polityki parkingowej

– 17 września 2016 r. – „W trop za piosenką” w ramach cyklu „Namuz(yk)owywanie poezji”:

11:00-16:00 – Gra Miejska „W trop za piosenką”, rozpoczęcie Śródmiejski Ośrodek Kultury

17:00 – podsumowanie gry miejskiej, wręczenie nagród w „Piwnicy pod Baranami”, Rynek Główny 27

18:00 – koncert Joanny Lewandowskiej „Mężczyźni mojego życia i Agnieszka” („Piwnica pod Baranami”)

17-18 września 2016 r. – wolny wstęp do oddziałów Muzeum Historycznego Miasta Krakowa (Pałac Krzysztofory, Barbakan, Mury Obronne, Kamienica Hipolitów, Wieża Ratuszowa i Stara Synagoga). Uwaga – bezpłatne zaproszenia do odbioru w siedzibie Rady Dzielnicy I Stare Miasto, ul. Rynek Kleparski 4, II p. w godz. 10-14, tel. 12 421 41 66.

 

 

Zobacz miejsce wydarzenia
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie
Dni Dzielnicy I Stare Miasto

Staromiejskie Centrum Kultury Młodzieży

Staromiejskie Centrum Kultury Młodzieży jest placówką wychowania pozaszkolnego Gminy Miejskiej Kraków prowadzącą wszechstronną działalność edukacyjną, kulturalną i wychowawczą w formach stałych, okresowych i okazjonalnych. Oferta Centrum skierowana jest do dzieci, młodzieży oraz środowiska lokalnego bliższego …

Więcej

Adres:

ul. H. Wietora 13/15
31-067 Kraków


Kontakt:

(12) 430-50-90
biuro@sckm.krakow.pl
http://www.sckm.krakow.pl
facebook

Zobacz także