Dodaj swoje wydarzenia, zajęcia, atrakcje +
Weleda
Weleda Baby

dla rodziców

📅 niedziela 28.10.2012
dla rodziców

Niedziela 28 październik 2012 godz. 18.00 koncert zespołu „Poetic Jazz"

Miasto Aniołów Gdańsk ul. Chmielna 26

Lech Wieleba – doublebass

Jan-Peter Klöpfel – flugelhorn

Enno Dugnus – piano

Paweł Wieleba – drums/percussion

POETIC JAZZ, jako hasło, może być w Polsce nietrafnie odczytywane. Nie jest to, bowiem kolejna próba scenicznego łączenia jazzu i poezji. Na Zachodzie termin ów jest już synonimem melancholijnych melodii i rozmarzonymi interpretacjami, jakie wnieśli do jazzu: Krzysztof Komeda, Tomasz Stańko, Adzik Sendecki, a ostatnimi czasy Leszek Możdżer i Marcin Wasilewski.

POETIC JAZZ to autorski projekt kontrabasisty Lecha Wieleby, w którym znalazł sposób na pełne życia i przesiąknięte niezwykłą aurą łączenie lirycznych, uduchowionych form wywodzących się z muzyki klasycznej, ze słowiańską śpiewnością i melodyką polskiego jazzu. Krytycy piszą: „o nowy stylu", „o muzycznym języku ponad podziałami" czy też „o eleganckiej symbiozie improwizacji z klasyką". Wszyscy podkreślają konsekwencję, z jaką Lech Wieleba, pomysłodawca i autor wykonywanych przez zespół kompozycji, podąża wyznaczoną przez siebie drogą, łącząc urokliwe melodie z wyrafinowanym jazzowym pulsem. Dla samego twórcy, jego muzyka jest kreatywnym sposobem wyrażania uczuć lub emocjonalnym sposobem komunikowania się ze światem. Każda kompozycja jest małą muzyczną opowieścią o codziennych sprawach i zdarzeniach, które każdy może interpretować po swojemu.

POETIC JAZZ stworzył przed dziesięcioma laty, pochodzący ze Słupska, a mieszkający od lat na Zachodzie (Niemcy, Szwajcaria), Lech Wieleba, laureat nagrody im. Krzysztofa Komedy (1980), który będąc muzykiem formacji Antykwintet odnosił sukcesy m.in. na festiwalu „Jazz nad Odrą". Brał też udział w owianych już legendą warsztatach prowadzonych przez Don Cherry′ego, po których, jak sam mówi: „poczułem się dobrze".

Lech Wieleba nim zdecydował się na realizację własnych dźwiękowych wizji, grał w wielu europejskich formacjach nie tylko jazzowych, pisał muzykę dla teatru i telewizji i uczył. Jego partnerami w zespole są: Jan-Peter Kloepfel grający na skrzydłówce (flugelhorn) trębacz, absolwent renomowanej Academy of Music & Theater w Hamburgu, lider nagradzanych na międzynarodowych festiwalach big-bandów i szef muzyczny kilku znanych scen teatralnych. Pawel Wieleba, perkusista, syn, absolwent muzykologii Uniwersytetu w Hamburgu i uczeń wykładającego na University of North Florida, perkusisty Danny Gottlieba (Pat Matheny). Enno Dugnus, pianista o słowiańskich korzeniach (jego ojciec jest Litwinem), mający na swym koncie m.in. współpracę z: Ken Peplowskim, Jamesem Moody, Spike Robinsonem i Rachel Gould. Wcześniej pianistami byli: pochodzący z Avignionu, André Mornet (2002-04), z którym Wieleba przez kilka lat grał wcześniej z Clark Brothers (Cotton Club NY), oraz odnoszący niebanalne sukcesy po obu stronach oceanu, Adzik Sendecki (2004-09).

POETIC JAZZ mają na koncie trzy płyty: nagraną z André Mornetem „Open The Heart" (2002), z Adzikiem Sendeckim „Danzarina" (2005) i z Enno Dugnusem „Mazur"(2009).

W ubiegłym roku występ formacji na 17-tym Komeda Jazz Festiwalu uznany został za sensację.

www.poetic-jazz.com

Wideo na Youtube:

"Mazur" live w Musikhalle Hamburg: http://youtu.be/jcOCJpKAAsE

"Birth of the Cloud" live z festivalu w Lippstadt (Niemcy): http://youtu.be/J30pZbJap6U

Informacje:

tel. kom. 504 025 222