Dieta dla mózgu dziecka. Jak prawidłowo odżywiać dziecko, żeby wspierać jego rozwój umysłowy.

piątek 17.08.2018 do środa 29.08.2018

Dieta dla mózgu dziecka. Jak prawidłowo odżywiać dziecko, żeby wspierać jego rozwój umysłowy.

W Przedszkolu Diuna Kids na warszawskim Ursynowie, bardzo dbamy o to, co dzieci będą jadły i piły. Z wielką dbałością wybraliśmy firmę cateringową, która przywozi smaczne, zdrowe, domowe posiłki dla dzieci, przygotowane w trosce o dzieci.

Pierwsze 1000 dni życia dziecka, czyli okres od poczęcia do ukończenia 2. r.ż. uznaje się za kluczowy czas dla rozwoju dziecięcego mózgu. W tym okresie tworzą się połączenia między nerwami, które pokrywają się otoczką mielinową. To, jak u dziecka ukształtuje się system nerwowy, zadecyduje o tym, jak w przyszłości będzie myślał i czuł dorosły człowiek. Uczenie się, zapamiętywanie, uwaga i zdolność kontrolowania impulsów, a także umiejętność planowania i radzenia sobie z wykonywaniem wielu czynności jednocześnie zależy od liczby połączeń między neuronami.

Odpowiednia dieta i przyjazne środowisko

Środowisko, w którym dziecko dorasta oraz pożywienie, które otrzymuje, ma kluczowe znaczenie dla tworzenia się połączeń między neuronowych, czyli synaps. Maluch, szczególnie w pierwszych latach życia potrzebuje bliskiego kontaktu z rodzicami, przytulania i poczucia bezpieczeństwa.

Odpowiednia dieta zawierająca niezbędne składniki odżywcze jest nie tylko istotna dla rozwoju dziecięcego ciała, ale też znacząco wpływa na funkcje mózgu, zapamiętywanie i koncentrację.

Mózg wchłania potrzebne mu składniki z pożywienia, dlatego w jadłospisie dziecka nie powinno zabraknąć m.in. ryb, jajek, zbóż i orzechów. Dla dobrego funkcjonowania mózgu i całego układu nerwowego warto wykluczyć z dziecięcej diety cukier, słodycze, żywność wysoko przetworzoną oraz tę zawierającą konserwanty i barwniki. Podatny na działanie niekorzystnych czynników organizm malucha z trudem radzi sobie z nadmiernymi ilościami cukru, soli i tłuszczy trans. Jadłospis bogaty w produkty szkodzące dziecku powoduje u malucha m.in rozdrażnienie, nadmierne pobudzenie oraz trudności w przyswajaniu nowych informacji.      

Najlepsze pożywienie dla mózgu dziecka

Rozwijający się dziecięcy mózg do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje nienasyconych kwasów tłuszczowych, w szczególności kwasów omega 3 obecnych w tłustych morskich rybach takich jak np. łosoś. Żeby wspomóc rozwój mentalny malucha, zaserwujmy mu kilka razy w tygodniu kanapkę z łososiem lub podajmy gotowanego na parze dorsza.

Jajka zawierające cholinę – składnik wspierający rozwój pamięci oraz kompletne białko z wszystkimi niezbędnymi aminokwasami, należą do pokarmów obowiązkowych w zdrowej diecie każdego malucha.

Płatki owsiane oraz przygotowana z nich owsianka zawierają komplet witamin (E, witaminy z grupy B) i minerałów (cynk), dzięki którym mózg dziecka może wydajnie pracować. Poranna owsianka z dodatkiem owoców leśnych (malin, jagód, borówek) i orzechów dostarczy maluchowi zdrowych kalorii, antyoksydantów oraz cennych witamin i minerałów.

Witaminy z grupy B odpowiadają za tworzenie się tkanki mózgowej i neuroprzekaźników. Są więc istotne dla rozwoju całego układu nerwowego. Te mikroskładniki znajdują się m.in w wieloziarnistych produktach zbożowych, w nabiale oraz mięsie (szczególnie w mięsie wołowym).

Zdrowa i zbilansowana dieta zapewnia dziecku optymalny i harmonijny rozwój. To, jak układ nerwowy i mózg malucha zostanie ukształtowany w pierwszych latach życia, będzie miało znaczenie w jego dorosłym życiu. Oprócz tego, że zdrowymi produktami wesprzemy pracę dziecięcego mózgu, nauczymy również malucha prawidłowych nawyków żywieniowych. 

Zdrowe żywienie dziecka nie tylko w domu

Maluchy spędzają większą część dnia w placówkach edukacyjnych. Posiłki w przedszkolu czy żłobku powinny więc być tak skomponowane, żeby dostarczać dziecku wszystkich niezbędnych składników i wspierać jego rozwój umysłowy. Przedszkolna dieta powinna być dostosowana do potrzeb rozwijającego się dziecięcego organizmu i opierać się o składniki najwyższej jakości. W przedszkolu DiunaKids na warszawskim Ursynowie (przedszkole w okolicy dzielnicy Wilanów) dzieci jedzą domowe posiłki zaspokajające nie tylko wielki głód małych odkrywców. Codzienna dieta w przedszkolu dostarcza maluchom wszystkich niezbędnych składników, dzięki którym dzieciaki mogą się prawidłowo rozwijać.  

Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie
ZOBACZ TAKŻE:przedszkole

Zobacz także