Dieta dla mózgu dziecka. Jak prawidłowo odżywiać dziecko, żeby wspierać jego rozwój umysłowy.

piątek 17.08.2018 do środa 29.08.2018

W Przedszkolu Diuna Kids na warszawskim Ursynowie, bardzo dbamy o to, co dzieci będą jadły i piły. Z wielką dbałością wybraliśmy firmę cateringową, która przywozi smaczne, zdrowe, domowe posiłki dla dzieci, przygotowane w trosce o dzieci.

Pierwsze 1000 dni życia dziecka, czyli okres od poczęcia do ukończenia 2. r.ż. uznaje się za kluczowy czas dla rozwoju dziecięcego mózgu. W tym okresie tworzą się połączenia między nerwami, które pokrywają się otoczką mielinową. To, jak u dziecka ukształtuje się system nerwowy, zadecyduje o tym, jak w przyszłości będzie myślał i czuł dorosły człowiek. Uczenie się, zapamiętywanie, uwaga i zdolność kontrolowania impulsów, a także umiejętność planowania i radzenia sobie z wykonywaniem wielu czynności jednocześnie zależy od liczby połączeń między neuronami.

Odpowiednia dieta i przyjazne środowisko

Środowisko, w którym dziecko dorasta oraz pożywienie, które otrzymuje, ma kluczowe znaczenie dla tworzenia się połączeń między neuronowych, czyli synaps. Maluch, szczególnie w pierwszych latach życia potrzebuje bliskiego kontaktu z rodzicami, przytulania i poczucia bezpieczeństwa.

Odpowiednia dieta zawierająca niezbędne składniki odżywcze jest nie tylko istotna dla rozwoju dziecięcego ciała, ale też znacząco wpływa na funkcje mózgu, zapamiętywanie i koncentrację.

Mózg wchłania potrzebne mu składniki z pożywienia, dlatego w jadłospisie dziecka nie powinno zabraknąć m.in. ryb, jajek, zbóż i orzechów. Dla dobrego funkcjonowania mózgu i całego układu nerwowego warto wykluczyć z dziecięcej diety cukier, słodycze, żywność wysoko przetworzoną oraz tę zawierającą konserwanty i barwniki. Podatny na działanie niekorzystnych czynników organizm malucha z trudem radzi sobie z nadmiernymi ilościami cukru, soli i tłuszczy trans. Jadłospis bogaty w produkty szkodzące dziecku powoduje u malucha m.in rozdrażnienie, nadmierne pobudzenie oraz trudności w przyswajaniu nowych informacji.      

Najlepsze pożywienie dla mózgu dziecka

Rozwijający się dziecięcy mózg do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje nienasyconych kwasów tłuszczowych, w szczególności kwasów omega 3 obecnych w tłustych morskich rybach takich jak np. łosoś. Żeby wspomóc rozwój mentalny malucha, zaserwujmy mu kilka razy w tygodniu kanapkę z łososiem lub podajmy gotowanego na parze dorsza.

Jajka zawierające cholinę – składnik wspierający rozwój pamięci oraz kompletne białko z wszystkimi niezbędnymi aminokwasami, należą do pokarmów obowiązkowych w zdrowej diecie każdego malucha.

Płatki owsiane oraz przygotowana z nich owsianka zawierają komplet witamin (E, witaminy z grupy B) i minerałów (cynk), dzięki którym mózg dziecka może wydajnie pracować. Poranna owsianka z dodatkiem owoców leśnych (malin, jagód, borówek) i orzechów dostarczy maluchowi zdrowych kalorii, antyoksydantów oraz cennych witamin i minerałów.

Witaminy z grupy B odpowiadają za tworzenie się tkanki mózgowej i neuroprzekaźników. Są więc istotne dla rozwoju całego układu nerwowego. Te mikroskładniki znajdują się m.in w wieloziarnistych produktach zbożowych, w nabiale oraz mięsie (szczególnie w mięsie wołowym).

Zdrowa i zbilansowana dieta zapewnia dziecku optymalny i harmonijny rozwój. To, jak układ nerwowy i mózg malucha zostanie ukształtowany w pierwszych latach życia, będzie miało znaczenie w jego dorosłym życiu. Oprócz tego, że zdrowymi produktami wesprzemy pracę dziecięcego mózgu, nauczymy również malucha prawidłowych nawyków żywieniowych. 

Zdrowe żywienie dziecka nie tylko w domu

Maluchy spędzają większą część dnia w placówkach edukacyjnych. Posiłki w przedszkolu czy żłobku powinny więc być tak skomponowane, żeby dostarczać dziecku wszystkich niezbędnych składników i wspierać jego rozwój umysłowy. Przedszkolna dieta powinna być dostosowana do potrzeb rozwijającego się dziecięcego organizmu i opierać się o składniki najwyższej jakości. W przedszkolu DiunaKids na warszawskim Ursynowie (przedszkole w okolicy dzielnicy Wilanów) dzieci jedzą domowe posiłki zaspokajające nie tylko wielki głód małych odkrywców. Codzienna dieta w przedszkolu dostarcza maluchom wszystkich niezbędnych składników, dzięki którym dzieciaki mogą się prawidłowo rozwijać.  

Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie
ZOBACZ TAKŻE:przedszkole

Zimowa wyprzedaż w 5.10.15.

Zobacz także