Daleko ta brat na wojnie? Zapomniane pieśni ludowe podkrakowskiej wsi

SCKM, ul. Wietora 15, Kraków
📅 piątek 22.11.2019
Daleko ta brat na wojnie? Zapomniane pieśni ludowe podkrakowskiej wsi
„Daleko ta brat na wojnie? Zapomniane pieśni ludowe podkrakowskiej wsi”, to projekt, którego pomysłodawcami są Monika Dudek i Daniel Kubler. Tych dwoje artystów, śpiewaków, regionalistów, folklorystów jest również wykonawcami wszystkich utworów, zaśpiewanych bądź a capella, bądź z akompaniamentem heligonki, skrzypiec i akordeonu.

Koncert ma charakter promujący projekt i wydanie płyty z pieśniami zapisanymi w miejscowościach, leżących na terenie województwa małopolskiego, szczególnie powiatu krakowskiego, m.in. w Szycach, Modlniczce, Aleksandrowicach, Krzeszowicach, Michałowicach, Igołomi, Oluksza i innych. Pieśni zostały wybrane z materiałów etnograficznych, między innymi dzieł Oskara Kolberga, zbiorów pieśni Piotra Płatka, Józefa Lachnera, Piotra Wiechowicza oraz tradycji ustnej. Podczas koncertu usłyszymy m.in.: A witojcie mospanowie, W zielonym gaiku ptasęta śpiewają, Jadą wozy za wozami, Jak ci ja pojadę z Turkiem na wojenkę.

W roku 2018, w którym świętowano 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Pomysłodawcy projektu “Zapomniane pieśni ludowe podkrakowskiej wsi….” , w tym wyjątkowym dla Polaków roku skierowali swoje działania w obszar mało rozpoznany i najczęściej pomijany  w uroczystych akademiach. Monika i Daniel przywracając pamięć o czasach wojny, zachowaną w tradycyjnych pieśniach i to jest ich wkład w ochronę dziedzictwa regionalnego Małopolski i obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

Monika Dudek – etnolożka, pieśniarka, tancerka, regionalistka. W 2018 roku za śpiew ludowy otrzymała Nagrodę Główną Krakowski Wianek na Festiwalu KRAKOWSKI WIANEK w Szczurowej oraz zdobyła I miejsce wraz z Dużą Spinką Góralską podczas Festiwalu SABAŁOWE BAJANIA w Bukowinie Tatrzańskiej.

Daniel Kubler – folklorysta, multiinstrumentalista (heligonka, klarnet, trąbka, skrzypce, kontrabas);  laureat I miejsca za śpiew solowy na Festiwalu KRAKOWSKI WIANEK w Szczurowej (2018) oraz laureat I miejsca w kategorii Mistrz i Uczeń w kategorii instrumentalistów (maj 2018)

Czy i jak motywować dzieci

Jerzy Suruło – akordeonista, saksofonista, nauczyciel, dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Z. Noskowskiego w Krzeszowicach.