Daleko ta brat na wojnie? Zapomniane pieśni ludowe podkrakowskiej wsi

SCKM, ul. Wietora 15, Kraków mapa

piątek 22.11.2019

Daleko ta brat na wojnie? Zapomniane pieśni ludowe podkrakowskiej wsi

„Daleko ta brat na wojnie? Zapomniane pieśni ludowe podkrakowskiej wsi”, to projekt, którego pomysłodawcami są Monika Dudek i Daniel Kubler. Tych dwoje artystów, śpiewaków, regionalistów, folklorystów jest również wykonawcami wszystkich utworów, zaśpiewanych bądź a capella, bądź z akompaniamentem heligonki, skrzypiec i akordeonu.

Koncert ma charakter promujący projekt i wydanie płyty z pieśniami zapisanymi w miejscowościach, leżących na terenie województwa małopolskiego, szczególnie powiatu krakowskiego, m.in. w Szycach, Modlniczce, Aleksandrowicach, Krzeszowicach, Michałowicach, Igołomi, Oluksza i innych. Pieśni zostały wybrane z materiałów etnograficznych, między innymi dzieł Oskara Kolberga, zbiorów pieśni Piotra Płatka, Józefa Lachnera, Piotra Wiechowicza oraz tradycji ustnej. Podczas koncertu usłyszymy m.in.: A witojcie mospanowie, W zielonym gaiku ptasęta śpiewają, Jadą wozy za wozami, Jak ci ja pojadę z Turkiem na wojenkę.

W roku 2018, w którym świętowano 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Pomysłodawcy projektu “Zapomniane pieśni ludowe podkrakowskiej wsi….” , w tym wyjątkowym dla Polaków roku skierowali swoje działania w obszar mało rozpoznany i najczęściej pomijany  w uroczystych akademiach. Monika i Daniel przywracając pamięć o czasach wojny, zachowaną w tradycyjnych pieśniach i to jest ich wkład w ochronę dziedzictwa regionalnego Małopolski i obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

Monika Dudek – etnolożka, pieśniarka, tancerka, regionalistka. W 2018 roku za śpiew ludowy otrzymała Nagrodę Główną Krakowski Wianek na Festiwalu KRAKOWSKI WIANEK w Szczurowej oraz zdobyła I miejsce wraz z Dużą Spinką Góralską podczas Festiwalu SABAŁOWE BAJANIA w Bukowinie Tatrzańskiej.

Daniel Kubler – folklorysta, multiinstrumentalista (heligonka, klarnet, trąbka, skrzypce, kontrabas);  laureat I miejsca za śpiew solowy na Festiwalu KRAKOWSKI WIANEK w Szczurowej (2018) oraz laureat I miejsca w kategorii Mistrz i Uczeń w kategorii instrumentalistów (maj 2018)

Jerzy Suruło – akordeonista, saksofonista, nauczyciel, dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Z. Noskowskiego w Krzeszowicach.

godzina 18:00

http://www.sckm.krakow.pl/daleko-ta-brat-na-wojnie

Zobacz miejsce wydarzenia
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie
Daleko ta brat na wojnie? Zapomniane pieśni ludowe podkrakowskiej wsi

Staromiejskie Centrum Kultury Młodzieży

Staromiejskie Centrum Kultury Młodzieży jest placówką wychowania pozaszkolnego Gminy Miejskiej Kraków prowadzącą wszechstronną działalność edukacyjną, kulturalną i wychowawczą w formach stałych, okresowych i okazjonalnych. Oferta Centrum skierowana jest do dzieci, młodzieży oraz środowiska lokalnego bliższego …

Więcej

Adres:

ul. H. Wietora 13/15
31-067 Kraków


Kontakt:

(12) 430-50-90
biuro@sckm.krakow.pl
http://www.sckm.krakow.pl
facebook