Czytaty rozwijają wyobraźnię

poniedziałek 03.12.2018 do niedziela 09.12.2018

Czytaty rozwijają wyobraźnię

W Poznaniu, w Bibliotece Raczyńskich rośnie liczba najmłodszych czytelników. Często rodzice zapisują tu swoje maluchy niedługo po narodzinach. Jak to możliwe? To niewątpliwie konsekwencja większej świadomości rodziców, którzy zdają sobie sprawę z roli literatury w procesie wychowania. Doceniają też coraz szerszą ofertę książek, które znajdują się w bibliotekach dla dzieci. W Bibliotece Raczyńskich zachęcamy też do udziału w ciekawych wydarzeniach, w których łączą się książki i dodatkowe atrakcje. Taką imprezą są Czytaty, cykl spotkań dla dzieci i dorosłych, którym książki otwierają wyobraźnię.

Czytanie rozwija kompetencje językowe, poszerza wyobraźnię, wspiera empatię. Wspólne czytanie w gronie rówieśników pomaga rozwijać kompetencje społeczne. Czytanie w rodzinnym gronie to fantastyczny sposób zacieśniania więzi i spędzania wolnego czasu. Można  to zrobić także  przychodząc na wydarzenia organizowane w Bibliotece Raczyńskich. Zainagurowane w 2017 roku Czytaty powstały jako zaproszenie do wspólnego spędzania sobotnich przedpołudni. Ich celem jest integrowanie rodzin i propagowanie czytelnictwa. Badania bowiem jednoznacznie wskazują, że w domach, w których czytają rodzice, wychowują się czytające dzieci. Szczególna zależność pojawia się też w kontekście czytających chłopców. Synowie, którzy lubią książki zostali najprawdopodobniej zarażeni tą pasją przez swojego tatę. – Stąd właśnie nazwa naszego cyklu: Czytaty. Chcemy, aby ojcowie stawali się przewodnikami po świecie książki, pokazywali swoim dzieciom jak wielką przygodą jest czytanie, a także pomagali zrozumieć otaczającą rzeczywistość – mówi Katarzyna Wojtaszak, rzecznik prasowy Biblioteki Raczyńskich.

Czytanie – działanie

Czytaty to cykl, który jest też okazją do wspólnego, często zaskakującego, działania rodziców i dzieci. Zobaczyć mamę ze śmieszną miną podczas ćwiczeń dykcyjnych, razem z tatą skakać na jednej nodze w czasie spotkania o dawnych grach i zabawach, wspólnie ratować uwięzioną przez złe gobliny księżniczkę i wymyślać magiczne zaklęcia. Współdziałanie i wspólne reagowania na dziejące się podczas sobotnich spotkań animacje sprawia, że więzi się zacieśniają, a usłyszane historie i przeżyte doświadczenia stają się pretekstem do kolejnych rozmów, działań i lektur. Punktem wyjścia wszystkich spotkań jest literatura. Każdorazowo czytane są najpiękniejsze książki z klasyki i współczesnej literatury dla dzieci. Przygotowywane prezentacje książek i listy lektur na różne tematy są doskonałą pomocą w wybieraniu książek podczas rodzinnych wypraw do biblioteki. Lekturę i opowieści urozmaicają przeróżne aktywności, dzięki którym literacki świat staje się jeszcze ciekawszy: pokazy fizyczno-chemiczne, warsztaty tańca, pokazy charakteryzacji, prezentacje ekwipunku globtroterów, wspólne eksperymenty i malowanie na wodzie. W młodym umyśle kiełkuje więc pogląd, że czytanie to świetna, rozwijająca zabawa, a biblioteka jest miejscem pełnym atrakcji i pięknych opowieści. Dzięki Czytatom, książki i przestrzenie biblioteczne okazują swoje żywe i współczesne oblicze.

CZYTATY dla każdego

Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny, dzięki czemu każdy kto chce może spotkać się z  pisarzem, aktorem, sportowcem, przebrać się w replikę średniowiecznej zbroi, zagrać na nieznanym instrumencie, pobawić z robotem lub po prostu posłuchać pięknej opowieści. Bo Czytaty są po to, by zaszczepiać miłość do książek i rozwijać relacje.

Czytaty pokazują, że można bawić się tekstem żyjącym w nas jeszcze długo po zamknięciu książki. Spotkanie z literaturą przestaje być wtedy indywidualnym doznaniem dziecka. Tworzą wspólny świat, do którego mali i duzi czytelnicy chcą wracać, by czerpać dla siebie jak najwięcej.

Organizowane przez Bibliotekę Raczyńskich spotkania z cyklu Czytaty2 dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie
ZOBACZ TAKŻE:patronatwarsztaty

Zobacz także