Czytam sobie z kotylionem na 100-lecie odzyskania niepodległości

piątek 19.10.2018 do piątek 02.11.2018

Czytam sobie z kotylionem na 100-lecie odzyskania niepodległości

Seria z kotylionem to wyjątkowa, limitowana edycja programu wydawniczego Edukacyjnego Egmontu Czytam sobie i propozycja przygotowana specjalnie z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. W ramach cyklu do księgarń trafiło dziesięć książek.

Tym razem są to pozycje autorstwa osób związanych z działalnością publicystyczną, dziennikarzy, felietonistów, reportażystów i tradycyjnie wybitnych współczesnych polskich ilustratorów.

Seria Czytam sobie z kotylionem to opowieści o ludziach, miejscach i wydarzeniach ważnych dla odzyskania przez Polskę niepodległości w roku 1918. Bohaterowie cyklu oprowadzają po tematach związanych z niepodległością i patriotyzmem. Opisują wydarzenia prawdziwe poprzez pryzmat ich uczestników, przedstawiają ludzi, którzy w ciągu ostatnich 100 lat byli dla rozwoju niepodległej Polski istotni – czasem, jak marszałek Piłsudski – znani wszystkim, a czasem nieznani – jak bracia Jabłkowscy czy pan Bekker. Bohaterowie książek z różnych warstw społecznych: pionierzy biznesu, budowniczowie gospodarki czy aktywiści społeczności lokalnej, przedstawiciele myśli naukowo-technicznej, artyści, policjanci, bibliotekarze – każdy uczestniczy w budowaniu wewnętrznej wolności społeczeństwa. 

WOLNOŚĆ – umiejętność czytania samemu

Cykl Czytam sobie z kotylionem wyrasta z serii Czytam sobie, której najważniejszą misją jest zarażanie dzieci miłością do samodzielnego czytania, a przez to – samodzielnego myślenia. Jednym z kluczy do wolności jest także możliwość czytania samemu. Specjalnie dla młodych, ciekawych wszystkiego, badaczy świata, pasjonatów błyskotliwych i wciągających opowiastek o niepowtarzalnym stylu oraz charakterze w cyklu ukazały się:

POZIOM 1
Wanda, bojowa panna. O Wandzie Krahelskiej; Roman Kurkiewicz, ilustracje Paulina Derecka
Łazik na Księżycu. O Mieczysławie Bekkerze; Grzegorz Chlasta, ilustracje Zofia Różycka
Koronkowa parasolka z Gdyni; Natalia Fiedorczuk-Cieślak, ilustracje Izabela Kaczmarek-Szurek
Piasek i bruk. O Romanie Dmowskim; Marcin Baran, ilustracje Maria Mazurowska

POZIOM 2
O Zofii, co zbierała kolory; Angelika Kuźniak, ilustracje Maciek Blaźniak

POZIOM 3
Nie było telefonów? O córkach, ojcach i wynalazkach; Jan Wróbel, ilustracje Iwona Kazia Kalitan-Młodkowska
Aniela i inni. O Domu Towarowym Bracia Jabłkowscy; Cezary Łazarewicz, ilustracje Aleksandra Artymowska
Mój pan woła na mnie Pies. O psie Marszałka Piłsudskiego; Jan Ołdakowski, ilustracje Dorota Łoskot-Cichocka
Maestro pokoju. O Ignacym Paderewskim; Brygida Grysiak, ilustracje Jagna Wróblewska
Strzała dla komendanta. Historia sprzed 100 lat; Jarosław Górski, ilustracje Paula Dudek

Wybitni publicyści i mistrzowie ilustracji opowiedzieli dzieciom historie z właściwą sobie wnikliwą wrażliwością społeczną i pasją komentatorów rzeczywistości. Historie, które wybrali, to opowieści o postaciach pomnikowych i bardzo znanych, jak Józef Piłsudski czy Roman Dmowski, oraz mniej znanych, jak Wanda Krahelska czy Zofia Stryjeńska, a także fabularyzowane historie osób zupełnie zwyczajnych, anonimowych.

Wolność to możliwość wyboru. Nie muszę czytać, nie muszę wiedzieć, nie muszę myśleć. Ale to będzie miało swoje konsekwencje. Zachęcajmy dzieci do czytania i myślenia, a ich możliwości wyboru, rozwoju i kształtowania przyszłości dzięki temu będą większe.

O KSIĄŻKACH:
Koronkowa parasolka z Gdyni. Opowieść o mieścieKoronkowa parasolka z Gdyni
Autor: Natalia Fiedorczuk-Cieślak
Ilustrator: Izabela Kaczmarek-Szurek
Oprawa: miękka
Objętość: 32 strony
Format: 145×185
Cena: 12,99
Grupa docelowa: 5+

Tytułowa parasolka nie jest zwyczajnym przedmiotem, lecz przewodniczką czytelnika w podróży w przeszłość. Szybuje nad miastem i z jej perspektywy oglądamy Gdynię sprzed stu lat. Unoszona przez morski wiatr ucieka kolejnym postaciom (np. Eugeniuszowi Kwiatkowskiemu), a w tle trwa budowa portu i wre miejskie życie.
Przepięknie zilustrowana opowieść o mieście – Izabela Kaczmarek-Szurek, która specjalizuje się w ilustracji wydawniczej oraz plakatach, z humorem oddaje styl epoki. Natalia Fiedorczuk, laureatka Paszportu Polityki w kategorii literatura za „Jak pokochać centra handlowe” (2016), z właściwą sobie błyskotliwością i zmysłem obserwacyjnym oprowadza młodego czytelnika po młodym mieście.

Wanda, bojowa panna. O Wandzie Krahelskiej
Autor: Roman KurkiewiczWanda, bojowa panna
Ilustrator: Paulina Derecka
Oprawa: miękka
Objętość: 32 strony
Format: 145×185
Cena: 12,99
Grupa docelowa: 5+

Biografia mało znanej, ale niezwykle inspirującej postaci, która od dziecka była gotowa nieść pomoc i wsparcie potrzebującym. Znany publicysta Roman Kurkiewicz pokazuje młodym czytelnikom, że w Polsce były trudne czasy, kiedy potrzebna była postawa bojowa i odważna, ale także zwykłe codzienne gesty ludzkiej życzliwości. Pełne ekspresji i emocji ilustracje Pauliny Dereckiej doskonale współgrają z tą fascynującą historią.

Łazik na księżycu. O Mieczysławie BekkerzeŁazik na księżycu. O Mieczysławie Bekkerze
Autor: Grzegorz Chlasta
Ilustrator: Zofia Różycka
Oprawa: miękka
Objętość: 64 strony
Format: 145×185
Cena: 14,99
Grupa docelowa: 5+

Prawdziwa i piękna opowieść o pasji oraz spełniających się marzeniach. O tym, jak los może nas zaskoczyć i dlatego nie należy rezygnować ze swoich pragnień. Mały Miecio w Koninie obserwuje Księżyc, a następnie już w dorosłym życiu, mieszkając w USA, staje się jednym z konstruktorów pojazdu zwanego łazikiem, przeznaczonego do badania Srebrnego Globu. Przepiękne ilustracje Zofii Różyckiej subtelnie łączą techniczne szczegóły prac naukowca z pełnym ekspresji światem marzeń i wyobraźni.

Piasek i bruk. O Romanie DmowskimPiasek i bruk. O Romanie Dmowskim
Autor: Marcin Baran
Ilustrator: Maria Mazurowska
Oprawa: miękka
Objętość: 48 stron
Format: 145×185
Cena: 12,99
Grupa docelowa: 5+

Niezwykła biografia Romana Dmowskiego dla dzieci. Znany poeta i dziennikarz, Marcin Baran, przedstawia czytelnikom dzieciństwo i młodość polityka, podkreślając jego późniejszy sukces dyplomatyczny w negocjacjach przy podpisywaniu traktatu wersalskiego. W tle widzimy codzienność epoki, sugestywnie zilustrowaną przez Marię Mazurowską, która na co dzień rysuje dla „Kosmosu dla Dziewczynek”.

O Zofii, co zbierała kolory. O Zofii Stryjeńskiej
Autor: Angelika KuźniakO Zofii, co zbierała kolory. O Zofii Stryjeńskiej
Ilustrator: Maciek Blaźniak
Oprawa: miękka
Objętość: 48 stron
Format: 145×185
Cena: 12,99
Grupa docelowa: 5+

Pełna humoru i zwrotów akcji historia życia wybitnej polskiej malarki Zofii Stryjeńskiej. Pokazuje młodym czytelnikom, z jakimi przeszkodami musiała na początku XX wieku zmierzyć się dziewczynka, a potem kobieta, która chciała realizować swoje pasje i spełniać marzenia. Poruszająca opowieść o tym, że ciężką pracą i determinacją można osiągnąć to, do czego się dąży, a potem dzielić się tym z innymi. Angelika Kuźniak jest także autorką książki o Zofii Stryjeńskiej dla dorosłych (w 2016 nominowana do Nagrody Literackiej „Nike”). Wysmakowane ilustracje Maćka Blaźniaka świetnie oddają klimat twórczości malarki.

Maestro pokoju. O Ignacym PaderewskimMaestro pokoju. O Ignacym Paderewskim
Autor: Brygida Grysiak
Ilustrator: Jagna Wróblewska
Oprawa: miękka
Objętość: 48 stron
Format: 145×185
Cena: 12,99
Grupa docelowa: 5+
Poruszająca i pełna emocji opowieść o Ignacym Paderewskim – pianiście, polityku i społeczniku. Młody czytelnik dowie się z niej wiele o dzieciństwie Paderewskiego. Książka pokazuje, że o kraj można walczyć nie tylko z karabinem w ręku, lecz także angażując się w działalność dyplomatyczną. Autorka, dziennikarka i reportażystka, z zaangażowaniem i wrażliwością opowiada o tej ważnej postaci dla polskiej historii. Oszczędne ilustracje stanowią subtelne tło opisywanych wydarzeń.

Strzała dla komendanta. Historia sprzed 100 latStrzała dla komendanta. Historia sprzed 100 lat
Autor: Jarosław Górski
Ilustrator: Paula Dudek
Oprawa: miękka
Objętość: 64 strony
Format: 145×185
Cena: 14,99
Grupa docelowa: 5+

Bardzo wzruszająca historia o dzieciach w Lublinie, które 11 listopada 1918 roku postanawiają wysłać list do premiera Ignacego Daszyńskiego. List ma zawierać ich postulaty dotyczące tego, jak ma wyglądać niepodległa Polska. Jarosław Górski – felietonista, polonista i nauczyciel – z wielkim wyczuciem i swadą pokazuje współczesnym młodym czytelnikom, jak wyglądało dzieciństwo ich rówieśników 100 lat temu. Realistyczne ilustracje Pauliny Dudek pomagają wyobrazić sobie ówczesny świat ze szczegółami.

Nie było telefonów? O córkach, ojcach i wynalazkach
Autor: Jan Wróbel Nie było telefonów? O córkach, ojcach i wynalazkach
Ilustrator: Iwona Kazia Kalitan-Młodkowska
Oprawa: miękka
Objętość: 64 strony
Format: 145×185
Cena: 14,99
Grupa docelowa: 5+

Niezwykła książka, która pokazuje, jak bardzo nasze codzienne współczesne życie jest osadzone w historii i ile czerpie z dokonań wielu osób z odległej przeszłości. Jan Wróbel, historyk, dziennikarz i wieloletni dyrektor I liceum społecznego „Bednarska”, lekko i z dużą dozą humoru opowiada o relacjach rodzinnych, w których tle przewijają się wątki z polskiej historii i dokonania naukowców. Dowcipne ilustracje są świetnym uzupełnieniem tej literackiej zabawy.

Aniela i inni. O Domu Towarowym Bracia JabłkowscyAniela i inni. O Domu Towarowym Bracia Jabłkowscy
Autor: Cezary Łazarewicz
Ilustrator: Aleksandra Artymowska
Oprawa: miękka
Objętość: 64 strony
Format: 145×185
Cena: 14,99
Grupa docelowa: 5+

Pełna niezwykłych detali i fascynujących faktów opowieść o znanym domu towarowym, który w międzywojennej Polsce stał się symbolem dobrobytu i ulubionym miejscem eleganckich obywateli II RP. Cezary Łazarewicz – autor książki o Domu Towarowym Bracia Jabłkowscy dla dorosłych – postanowił przybliżyć tę historię także dzieciom. Opisana przez niego historia, którą ubarwiają ilustracje Aleksandry Artymowskiej, może być dla młodych czytelników fascynującą podróżą w świat sklepów, jakich już dzisiaj nie ma.
Autor jest wybitnym reportażystą, zdobywcą literackiej nagrody „Nike” w 2017 roku za reportaż „Żeby nie było śladów”. 

Mój pan woła na mnie Pies. Mój pan woła na mnie Pies.
O psie Marszałka Piłsudskiego
Autor: Jan Ołdakowski
Ilustrator: Dorota Łoskot-Cichocka
Oprawa: miękka
Objętość: 64 strony
Format: 145×185
Cena: 14,99
Grupa docelowa: 5+

Zabawna historia detektywistyczna, w której głównym bohaterem jest pies o imieniu Pies. Co więcej, to właśnie Pies relacjonuje i komentuje wydarzenia, w których uczestniczy między innymi jego pan. A jego pan to sam marszałek Piłsudski. Jan Ołdakowski – dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego i ojciec trójki dzieci – opowiada z humorem i lekkością o codziennym życiu wielkiej postaci historycznej. Całość uzupełniają ciepłe ilustracje Doroty Łoskot-Cichockiej.

Książki dostępne na stronie Wydawnictwa Egmont: egmont.pl

Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie
Logo wydawnictwo egmont

Wydawnictwo Egmont Polska Sp. z o. o.

Egmont jest Skandynawską Grupą Medialną, powstałą w 1878 roku. Obecnie działa w ponad 20 krajach świata. Polski oddział wydawnictwa powstał w 1990 roku. Pierwszą jego publikacją był komiks ze słynnym Kaczorem Donaldem. Obecnie Egmont jest …

Więcej

Adres:

ul. Dzielna 60
01-029 Warszawa


Kontakt:

48 22 838 41 00
poczta@egmont.pl
http://www.egmont.pl
facebook