rysuj
Dni Świętomarcińskie to impreza organizowana w miejsce corocznych Imienin Ulicy Św. Marcin. Remont, odbywający się w okolicach CK ZAMEK, wymusił konieczność znalezienia alternatywnego rozwiązania. Nowa lokalizacja – plac Kolegiacki, Wolny Dziedziniec Urzędu Miasta oraz Park Chopina – nie będzie miała wpływu na charakter wydarzenia, które jak co roku połączy narodowe święto z naszą lokalną tradycją.

Całość realizowana pod hasłem CZYŃ DOBRO, dedykowana jest w szczególny sposób społeczności ukraińskiej – ludziom szukającym schronienia w obliczu trwającej w ich ojczyźnie wojny. I to właśnie Ukrainki i Ukraińcy chcieli podziękować za otwarte serca mieszkańców Poznania, organizując akcję społeczną, której celem jest integracja i wspólne twórcze działanie. Od 11.10 łączyliśmy się w Zamku przy jednym stole, gdzie mieliśmy możliwość porozmawiać, podzielić się refleksjami, wymienić pomysłami, kontaktami i dodatkowo stworzyć razem dzieło w atmosferze przyjaźni i dialogu. Jest to wspólnie wyhaftowany obrus z symbolicznym napisem CZYŃ DOBRO oraz z tradycyjnymi elementami haftów polskich i ukraińskich. Dokończymy go wraz ze wszystkimi chętnymi 11.11 na placu Kolegiackim. Dołączcie do wspólnego wyszywania!

Również w tej lokalizacji (plac Kolegiacki) odbędzie się Kiermasz Świętomarciński, któremu towarzyszyć będą działania performatywne w wykonaniu artystów z Ukrainy i z Polski.

Park Chopina stanie się zaś scenerią aktywności przygotowanych przez organizacje pozarządowe. To bardzo ważny element Dni Świętomarcińskich pozwalający spotkać się na żywo z osobami na co dzień zaangażowanymi w działalność skierowaną na budowanie wspólnoty zrozumienia, dzielenia się i dobrej przyszłości kolejnych pokoleń. Będzie to okazja do rozmów na temat ich działalności w obszarach najważniejszych wyzwań współczesności: przeciwdziałania kryzysowi klimatycznemu, budowania ekonomii współdzielenia, pomocy dla osób z niepełnosprawnością. W Parku Chopina nie zabraknie atrakcji zarówno dla dorosłych, jak i dzieci. Będzie można wziąć udział m.in. w: warsztatach plastycznych i muzycznych, mikrokoncertach, prezentacjach, przejażdżkach rikszą i rowerem towarowym. Swój udział potwierdziły organizacje i grupy, które przez wiele lat współtworzyły Korowód Świętomarciński, takie jak uwielbiany przez publiczność Teatr z Głową w Chmurach czy Klub Sportowy Warta Poznań.

To nie koniec atrakcji. Obok, na Wolnym Dziedzińcu (Dziedziniec Urzędu Miasta), od g. 14 trwać będą koncerty. Wystąpią kolejno: Swarzędzka Orkiestra Dęta, Anna Chumachenko, Marianna Druzhynetz, zespół Atmasfera oraz Haydamaky z Andrzejem Stasiukiem we wspólnym projekcie „Mickiewicz-Stasiuk-Haydamaky”. A na finał koncert Renaty Przemyk.

11.11 zapraszamy również do Centrum Kultury ZAMEK (ul. Św. Marcin) na Dzień Kina Polskiego oraz zachęcamy do zwiedzania dawnego Zamku Cesarskiego. Tego dnia można obejrzeć pięć wystaw, m.in. zbiór fotografii Jędrzeja Nowickiego pt. „Gwiazdy nad niebem Wschodu”, dokumentujących wojnę w Ukrainie widzianą oczami cywilów.

W dniach 11-13.11 w Teatrze Muzycznym w Poznaniu zobaczyć będzie można także spektakl „Virtuoso” o Ignacym Janie Paderewskim, który pokazuje tę postać nie tylko jako wybitnego kompozytora i charyzmatycznego polityka, ale także ulubieńca kobiet i showmana, który rzucał publiczność na kolana.

Nie zabraknie również miejsca dla wsparcia osób z Ukrainy. Chcemy pokazać i wesprzeć te inicjatywy, które w codziennym trudzie widzą nie tylko wyzwania, ale też możliwość wspólnego działania. Będzie można je wesprzeć poprzez zbiórkę publiczną, ale też przez zaangażowanie się w ich działalność w ramach oddolnej solidarności. Mamy nadzieję, że to radosne spotkanie stanie się cegiełką w budowie społeczeństwa obywatelskiego.

więcej informacji i program

804 ocen
4.96
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent