Człowiek kroczący – Dzień bez Samochodu w Słupsku

Stary Rynek w Słupsku
📅 czwartek 22.09.2016
Człowiek kroczący
Chodzenie pieszo jest najbardziej naturalnym sposobem przemieszczania się. Obliczono, że w mieście dystans 3 km. pokonuje się szybciej piechotą niż samochodem. Aby zachęcić mieszkańców do częstszego poruszania się po mieście pieszo Miasto Słupsk i Klub Gaja zapraszają na wydarzenie „Człowiek kroczący” w ramach Europejskiego Tygodnia Mobilności 2016. W Dzień bez Samochodu, 22 września (czwartek) w godzinach 11.00-13.00 zapraszamy na Stary Rynek w Słupsku, który stanie się przestrzenią przyjazną mieszkańcom, a nie samochodom. Stworzymy instalację, flagi, a całość wydarzenia zakończy się happeningiem „Człowiek kroczący”.

Co roku w dniach 16–22 września obchodzimy Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. W całej Europie odbywają się wydarzenia poświęcone ekologicznemu transportowi miejskiemu zachęcające mieszkańców do chodzenia pieszo, jazdy na rowerze, korzystania z komunikacji miejskiej. Finałem tych wydarzeń jest Europejski Dzień bez Samochodu (22 września), podczas którego tradycyjnie wyłączony z ruchu zostaje fragment infrastruktury drogowej danego miasta. Tego dnia mieszkańcy i mieszkanki Słupska, tak jak w wielu innych miastach, będą mogli skorzystać z bezpłatnej komunikacji miejskiej oraz uczestniczyć w ciekawych inicjatywach i wydarzeniach.

Wydarzenie „Kroczący człowiek” Klubu Gaja w Słupsku poprzedzą warsztaty kreatywne dla uczniów z Zespołu Szkół Społecznych oraz V Liceum Ogólnokształcącego. Młodzież zaprojektuje i wykona szablony związane z tematyką wydarzenia.

Sztuka to pojazd napędzany inspiracją i mistrzostwem. Fajnie, że możemy w tak znaczącym dniu tworzyć wspólnie dla jakości życia ludzi w pięknym Słupsku. To okazja by mówić o tym, że warto chodzić pieszo do pracy czy szkoły nie tylko dla swojego zdrowia ale także dla zdrowia Planety – powiedział Jacek Bożek z Klubu Gaja, pomysłodawca „Człowieka kroczącego”.

W Dniu bez Samochodu (22 września, czwartek) na Starym Rynku budować będziemy z udziałem publiczności instalację artystyczną „Człowiek kroczący”. Tworzona będzie przez artystów Michała Kałużnego i Mariusza Maciejewskiego, którzy współpracują z Klubem Gaja w ramach akcji i wydarzeń edukacyjnych.

W godz. 11.00-13.00 odbędzie się happening „Człowiek kroczący” z udziałem uczniów ze słupskich szkół. Mieszkańców i mieszkanki Słupska zapraszamy by przynieśli swoje bawełniane koszulki, piżamy czy inne części garderoby itp. Będą na nich mogli własnoręcznie odbić szablony zaprojektowane przez uczniów. Szablony ozdobią także specjalne flagi. Happening zakończy się wspólnym przemarszem z „Człowiekiem kroczącym”.

W organizację  Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu zaangażowało się w tym roku ponad 2000 miast, w tym 25 z Polski.

Więcej informacji na http://www.slupsk.pl/tydzien-mobilnosci-57140/

Więcej informacji: