Czas porzucić butelkę ze smoczkiem? Zobacz, jak skutecznie to zrobić

📅 piątek 13.10.2017 do niedziela 22.10.2017
Odzwyczajania dziecka od butelki w 4 krokach
Nauka picia z kubka jest dużo łatwiejsza w przypadku dzieci, które nigdy nie były karmione butelką. Sporych trudności nastręcza natomiast rezygnacja z butelki. To jednak konieczność, ponieważ długotrwałe picie z butelki sprzyja rozwojowi próchnicy oraz utrudnia prawidłowy rozwój mięśni aparatu mowy.

Kiedy zacząć odzwyczaić dziecko od butelki?

Im maluch wcześniej pozna kubek, tym lepiej. Chodzi bowiem już nie tylko o sam rozwój dziecka, ale również o przyjmowane nawyki. Znacznie trudniej jest oduczyć picia z butelki 2-3-letnie dziecko niż rocznego malucha.

Większość ekspertów jest zdania, że najlepszy wiek na porzucenie butelki to 12 miesiąc życia. Właśnie w tym okresie dzieci są najbardziej ugodowe, a co za tym idzie – łatwiej znoszą wszelkie zmiany. Za tym wiekiem przemawia również możliwość łatwiejszego odwrócenia uwagi – z racji tego, że mniej więcej na ten okres przypada np. nauka chodzenia.

Jak oduczyć dziecko picia z butelki?

Przede wszystkim musisz wykazać się cierpliwością i konsekwencją – szczególnie, jeśli Twoje dziecko ma 2-3 lata.

Krok 1. Odpowiednie postępowanie w poprzednich miesiącach życia

Okazuje się, że pożegnanie z butelką będzie łatwiejsze, jeśli w odpowiedni sposób podejdziesz do karmienia w pierwszych miesiącach życia dziecka.

  • Karmiąc butelką, należy podawać smoczek odpowiedni do wieku – tak, by dziecko musiało nauczyć się ssania.
  • Nie pozwalaj dziecku bawić się smoczkiem – zaraz po zakończonym karmieniu zabieraj pustą butelkę.
  • W butelce ze smoczkiem podawaj tylko mleko. Natomiast do podawania innych płynów niech służy kubek, np. kubek 360.
  • Wszystkie półpłynne dania (kaszki, zupy) należy podawać łyżką.

Krok 2. Ograniczenie liczby posiłków podawanych w butelce

Jeżeli Twoje dziecko nadal otrzymuje większość posiłków w butelce, czas to ograniczyć. Stopniowo zmniejszaj liczbę posiłków (tj. mleka podawanego w butelce) na rzecz posiłków „stałych” lub półpłynnych podawanych w miseczce.

Zadbaj przy tym, aby na kolację nie podawać mleka z butelki, lecz np. kaszę zagęszczoną mlekiem modyfikowanym lub inny sycący posiłek – koniecznie z miseczki czy talerzyka. Warto mieć świadomość, że wieczorne wypijanie mleka w butelce może być przez dziecko traktowane jako rytuał, z którym będzie ciężko się rozstać.

Krok 3. Nauka picia z kubeczka

Jeżeli Twoje dziecko do tej pory nie potrafi pić z kubeczka, czas to zmienić. Nie należy jednak oczekiwać, że nauka przebiegnie szybko i bez problemów – to wszystko zależy przede wszystkim od samego dziecka.

Depresja dzieci i młodzieży - kurs online

Przygodę z kubeczkiem można zacząć np. od zabawy. Wspólnie dawajcie pić misiom lub lalkom. Potem pokaż, jak należy pić z kubka i pomagaj maluchowi w pierwszych krokach.

Istotne znaczenie ma również wybór odpowiedniego kubka. Chociaż rodzice często wybierają tzw. niekapki, lepszym rozwiązaniem może okazać się tzw. kubek 360. Różni się od pozostałych zakrywanym wieczkiem, dzięki czemu płyn nie rozlewa się. Zaś dzięki specjalnej silikonowej uszczelce oraz dziurkom na zakrętce, możliwe jest pobieranie napoju – poprzez ssanie. Początkowo kubek 360 może sprawiać trudność, ale w miarę kolejnych prób będzie to już dużo łatwiejsze. Dodatkowym atutem jest fakt, że z takiego kubka pije się jak ze szklanki.

Krok 4. Definitywne rozstanie z butelką

Gdy dziecko nabędzie już umiejętność picia z kubka, a i liczba posiłków podawanych w butelce zostanie ograniczona, czas na definitywne pożegnanie.

Bardzo możliwe, że rozstanie będzie wiązało się z mnóstwem wylanych łez, ataków złości i zdenerwowania. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest:

  • odwrócenie uwagi, np. poprzez zapewnienie atrakcyjnych zajęć
  • zapewnienie dziecku mnóstwo aktywności w ciągu dnia – dzięki temu na drzemkę czy nocny sen zaśnie bez domagania się butelki

Warto przy tym pamiętać, że rutyna – choć daje dziecku poczucie bezpieczeństwa – utrudnia maluchom mierzenie się z wyzwaniami. Dlatego proces odstawiania butelki można połączyć z czynnościami odwracającymi uwagę od podawania jedzenia w butelce.

Konsekwencja przede wszystkim

Chcąc oduczyć dziecko picia z butelki, nie wykonuj kilku podejść. Podejmij zdecydowane działanie i bądź w swoim postanowieniu konsekwentna. Jeżeli bowiem maluch zauważy Twoje wahanie i uległość (np. w przypadku kilkunastominutowego płaczu lub ataku złości), będzie to wykorzystywać. W efekcie znacznie trudniej będzie Ci przekonać dziecko do kubka.

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent