Czarowna noc z Capella Cracoviensis

czwartek 01.09.2016

Capella

Przed nami zamknięcie tegorocznej edycji Theatrum Musicum. A będzie to finał godny – Capella Cracoviensis prowadzona przez wybitnego klawesynistę Marcina Świątkiewicza zaprezentuje maskę Henry’ego Purcella Królowa wróżek (The Fairy-Queen).

Królowa wróżek długo leżała w zapomnieniu, zaginiona po śmierci kompozytora partytura została odnaleziona dopiero z początkiem XX wieku. Mimo że libretto nie cytuje ani słowa ze Snu nocy letniej, niemniej nawiązuje z komedią Williama Shakespeare’a dyskretny metaforyczny dialog, rozwijając zawarte w oryginale wątki.

Koncertowej wersji semi-opery jednego z najwybitniejszych angielskich twórców będzie można wysłuchać w krakowskiej Filharmonii im. K. Szymanowskiego 1 września o 18:00.

1.09.2016 czwartek 18:00
Filharmonia Krakowska ul. Zwierzyniecka 1

Henry PURCELL
The Fairy-Queen (Królowa wróżek)
semi-opera / maska
na podstawie Snu nocy letniej Williama Shakespeare’a
CAPELLA CRACOVIENSIS
na historycznych instrumentach
Marcin Świątkiewicz klawesyn, prowadzenie
bilety 10 zł
 One charming Night
Gives more delight,
Than a hundred lucky Days.
Jedna czarowna Noc
Daje więcej radości,
Niż sto szczęśliwych Dni.
[fragment arii Dyskrecji z II aktu]

Jedna czarowna noc, by było co wspominać. Czasami wystarczy chwila, emocja, obraz, by zmienić postrzeganie świata, a tym samym zmienić nasze wnętrze. Pielęgnujemy najprzyjemniejsze wspomnienia, nasze mózgi wygładzają kanty, usuwają rzeczy nieprzyjemne, podbarwiają zaś te przyjemne, by wydawały się jeszcze milsze. To będzie czarowna noc – znamy wszyscy to wspaniałe uczucie, gdy zatrzymujemy się przed Damą z gronostajem Leonarda, wchodzimy do wiedeńskiej katedry św. Szczepana, orientujemy się, że u szczytu schodów stoi Nike z Samotraki. Ekscytacja, zachwyt, wzruszenie – to zetknięcie z pięknem zmienia nas, uwrażliwia i wygładza nasze charakterologiczne kanty. A przed nami czarowna noc, po której nic nie będzie takie samo – czekają na nas dwa arcydzieła – Sen nocy letniej i oparta na nim półopera Królowa Wróżek. Arcydzieło na arcydziele, piękno pomnożone przez piękno – takie spiętrzenie generuje geometryczny przyrost emocji. U źródła najsłynniejsza bodaj komedia Williama Shakespeare’a, która inspirowała nie tylko Henry’ego Purcella, ale i Felixa Mendelssohna, Neila Gaimana i Terry’ego Pratchetta. Zatarła różnice między pop i kulturą. Bo nie o podziały w niej chodzi, a o wszechobecną magię. Szukajmy jej w codzienności.

Jedna czarowna noc, by było co wspominać. By nic nie było takie samo.

Koncert jest realizowany w ramach Theatrum Musicum Kraków 2016. Partnerem wydarzenia jest Uniwersytet Dzieci.

Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie

Capella Cracoviensis

CAPELLA CRACOVIENSIS jest miejską instytucją kultury. Powstała w 1970 roku z inicjatywy Stanisława Gałońskiego, w celu wykonywania rzadkiej wówczas na estradach muzyki dawnej. Z czasem zespół przekształcił się w rodzaj małej filharmonii. Obecnie powrócił do …

Więcej

Adres:

ul. Zwierzyniecka 1
31-103 Kraków


Kontakt:

info@capellacracoviensis.pl
http://www.capellacracoviensis.pl