Cyrulik sewilski online

📅 sobota 08.05.2021 do niedziela 09.05.2021
🎫 10zł
Cyrulik sewilski online
Jedno z najważniejszych i najchętniej wykonywanych dzieł Gioacchina Rossiniego w historii. „Cyrulik sewilski”, dwuaktowa opera buffa skomponowana do komedii Pierre’a Beaumarchais’go, w reżyserii Jerzego Stuhra i pod kierownictwem muzycznym Tomasza Tokarczyka będzie dostępna online od 8 maja na Play Kraków. Spektakl zarejestrowano podczas premiery w 2019 roku w Operze Krakowskiej.

„Cyrulik sewilski” to ponadczasowa opowieść o miłosnych intrygach, namiętnościach i żądzach. Na operę składa się piękna muzyka, świetny scenariusz i „niewyczerpane zasoby teatralnego humoru”, jak pisze Piotr Kamiński w książce „Tysiąc i jedna opera”. Rossini skomponował tę operę mając niespełna 24 lata w zaledwie trzy tygodnie. Libretto napisał dla niego Cesare Sterbini, czerpiąc inspirację z komedii Pierre’a Beaumarchais’go o tym samym tytule. Dzieło rozsławiły piękne arie, m.in. przeznaczona na mezzosopran koloraturowy „Cavatina Rozyny”, jeden z popisowych utworów Marii Callas, czy finałowa partia Almavivy. O wielkiej popularności dzieła zaświadcza stała obecność w repertuarach koncertowych oraz szeroka eksploracja w przestrzeni popkultury – fragmenty opery zostały wykorzystane jako oprawa kultowych produkcji filmowych wytwórni Warner Bross.

Realizacja Jerzego Stuhra podkreśla teatralność opowieści. Jak podaje reżyser: „Cytuję rzeczywistość poprzez teatr, poprzez fikcję. Wtedy droga do gry z konwencją jest otwarta”. Spektakl cechuje także wyważenie środków, które mają służyć klarowności i zrozumiałości przekazu. „Wyrywam tę operę z epoki. Nie interesowała mnie inscenizacja osadzona w czasach Rossiniego, ani też uwspółcześnienie. (…) Moją intencją było zawieszenie interpretacji gdzieś pomiędzy” – Jerzy Stuhr.

Premiera spektaklu odbyła się w 2019 roku i zakończyła wielkim sukcesem. Krytycy dostrzegli w niej sceniczną prawdę, wysokiej klasy żart, umiejętną zabawę z konwencją. Jak podaje Jacek Marczyński: „Na krakowskiej scenie realizm łączy się z inteligentnie podanym absurdem, zabytkowa architektura Sewilli z nowoczesnym zakładem fryzjerskimi tytułowego cyrulika. Współczesne stroje są swoistą zabawą z konwencjami mody, stanowiąc dowód plastycznego smaku”.

Wśród realizatorów znalazły się ważne nazwiska ze świata mody i teatru. Kostiumy do spektaklu przygotowała Joanna Klimas, znana i ceniona projektantka mody, tworząca dla takich reżyserów, jak m.in. Mariusz Treliński czy Tomasz Konina. Za reżyserię światła odpowiadała Katarzyna Łuszczyk, stała asystentka Krzysztofa Warlikowskiego.

„Cyrulik sewilski”, reż. Jerzy Stuhr, kier. muz. Tomasz Tokarczyk
VOD dostępne od 18:30 8 maja do 18:30 9 maja 2021 r. na Play Kraków

Bilety w cenie 10 zł dostępne pod linkiem „Cyrulik sewilski” opera komiczna w dwóch aktach – PLAY KRAKÓW (playkrakow.com)

Realizatorzy